FM mikrofon

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#16 Příspěvek od MirrA1 »

A čím by se dalo změřit, na jakých "nechtěných" mitočtech to dál vysílá?

Straw

#17 Příspěvek od Straw »

Spektrálním analyzátorem.
Sežeò nìkoho s tímto pøístrojem a￾ ti pomùže štìnici naladit.
Straw.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od breta1 »

MirrA1 píše:Ze všech štěnic jaké jsem kdy stavěl (a bylo jich hodně:-)) mám nejlepší skušenost s touto štěnicí: http://www.volny.cz/kubaf/1stenice.htm
Sám jsem nezkoušel, není důvod proč by nemělo dobře fungovat. Podezřelý je mi jen kondenzátor C12, který je fakticky paralelně připojen k C9 /protože C10 tvoří vf zkrat/.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

...čímž v podstatě spolu s indukčností spojů tvoří další rezonanční obvod. Navíc použití rezonančního obvodu v kolektoru je dost citlivý na nastavení pracovního bodu tranzistoru, jinak je sinusovka dost zkreslená a tím pádem je spousta vyšších harmonických. Správně by tam měl být ještě seriový odpor, kapacita proti zemi a teprve potom LC člen. Nakonec tenhle typ oscilátoru je podle mě vhodnej spíš pro krystalový oscilátory, kdy je potřeba definovat např. 3 harmonickou krystalu atd...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

suckosu

#20 Příspěvek od suckosu »

Staèí mi na té štìnici krátkej dosah-tak 10m a napadlo mì, jestli by pomohlo namotat anténu na nìjakou papírovou trubièku aby to bylo menší a strèit do krabièky, aby na to nemohl nikdo hmatat-myslíte že by to pomohlo? Nechce se mi dìlat jinou, když je tahle už hotová....
Díky za odpovìï

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já bych přidal ten 1 tranzistor, tolik místa snad nezabere.Anténa s přímou vazbou na rezonanční obvod bude dělat ostudu vždycky.

Jinak nevím, proč nikdo nepoužívá např. BFR91 nebo dokonce BFR96, drahý nejsou a výsledky dobrý.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#22 Příspěvek od miroja »

Kedysi daaavno, ked bol syn maly (uz je na VS), som robil cosi taketo na sledovanie stavu co sa deje v kociku. Schemu som zobral z AR (modre, prvy rocnik, no cislo si nepamatam). Elektretovy mikrofon, 2 tranzistory (KC+GF507 alebo OC170), napajanie z plochej baterie; 4,5V. Malo to dosah niekolko desiatok m. Vtedy som to naladil na zapadnu normu, lebo u nas tu vtedy nic na tych frekvenciach nevysielalo. Oscilatorova cievka mala vyvod na antenu tusim z odbocky. Skuste sa inspirovat :wink:

Uživatelský avatar
maciej_333
Příspěvky: 3
Registrován: 31 říj 2006, 01:00

#23 Příspěvek od maciej_333 »

Anonym píše:Witam. Jestem z Polski i przypadkiem trafiłem na Wasze forum. Nie do końca rozumiem co piszecie, ale jakoś się dogadamy :lol: :lol: :lol: . Oczywiście układ z pierwszego linku będzie działał, ale ja nie polecam takiego układu. Głównie dlatego, bo np. zbliżenie ręki do anteny przestroi generator, zasięg będzie słaby, a dewiacja płytka. Lepiej zrobić coś porządnego. Może być coś z tego: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... c0de6166a1 Mam na myśli układ jaki ja wstawiłem.

Może ktoś przetłumaczyć słowo "zapojeni" na polski ???
Wyżej to ja pisałem, zapomniałem się zalogować.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Na uploadu bude schéma na továrně vyráběnou "štěnici" ve fixu. Nabízel to Hadex..
Ve schématu je opačně pólován zdroj
I Když napájecí napětí vypadá dost vysoké, napájení obstarává 12V baterie do DO bezdrátových zásuvek. I když se baterie vybila na 6V, stále to chodilo..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

>>Maciej_333: "zapojení" znaczy bedz "schemat układu" lub "właczenie (czegoś do czego)".
Ale zrovna tak já neovládám polskou gramatiku, ani nemám instalovaná všechna polská diakritika, tak dál zase po našem:
Aby štěnice držela ladění, musíš anténu navázat volně - buď z emitoru nebo nejvýš ze čtvrtiny počtu závitů cívky od jejího "studeného" konce. Pak bude chyba frekvence daleko menší.
V každém případě není digitální přijímač se syntezátorem vhodný, daleko lepší je jednoduchý FM přijímač s účinným AFC.

Uživatelský avatar
maciej_333
Příspěvky: 3
Registrován: 31 říj 2006, 01:00

#26 Příspěvek od maciej_333 »

Dzięki, Hill.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem investoval 3/4 hodiny do postavení a oměření jednoduchého oscilátoru pro "štěnici",jak si ho představuji já.

Schema je ke stažení zde : http://www.hq-elektronic.eu/data/ste.pdf

Samotný oscilátor s anténkou 25cm a přijímač se stejně dlouhou anténkou dává asi 40dBuV ve vzdálenosti asi 10m v zástavbě, s oddělovacím stupněm to bude určitě víc, navíc nebudou vadit kapacity antény.
Výstupní LC obvod je pouze pro ty, co ho umí naladit a co se týká odbočky, čím kratší anténa, tím blíž "horkému" konci LC obvodu.
Stabilita oscilátoru v závislosti na vybíjení baterky se dobrá (asi 100kHz/1V).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“