Napěťový stabilizátor vs. "step down" měnič

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od workhard »

Protože je to stejné, jako rezistor s úbytkem napětí? To taky nazývat měničem nebudeš.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od PotPalo »

Ja by som to definoval tak, že menič dokáže zmeniť napätie na prúd. Dokáže z 10V 1A spraviť 1V 9A. To len tak nejaká súčiastka nedokáže.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#18 Příspěvek od Kremik »

Řekl bych, že je to o dohodě. Mějme třeba zdroj 12V a potřebujeme 5V. Zapojíme na něj tedy černou skřínku, ze které těch 5V poleze. Co je v černé skřínce?

Dalo by se říct, že měnič mění veličinu na jinou s malou ztrátou, stabilizátor "ukrajuje".
Jenže co když postavím měnič se 40% účinností? Dnes možná překvapivé, dříve běžné. Nebo použiju předimenzovaný měnič pracující na zlomku jmenovitého výkonu, většina energie se spotřebuje na samotný "běh" měniče.

Třeba u některých rezistorů bychom taky mohli debatovat, zda je to jen "odpor", nebo už topné těleso.
Ani koleno na noze nedovedeme přesně vymezit, co je ještě koleno a co už ne.

Nebo zase na druhou stranu si snadno dovedu představit spínaný stabilizátor...

Ale původně to byla otázka na Ekkara. Byl jsem velmi zvědav, co odpoví :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Myslim ze tyhle nesmysly ohledne slovickareni tazatele vubec nezajimaji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

EKKAR už zde jednou píše:...
Fakt nejlepší bude, když si pročteš Malinu a Hájka, nějaký zjednodušovací okecávání nepovede k ničemu jinýmu, než že v tom budeš mít ještě větší guláš. Musíš se nejdřív naučit základní principy funkce stejnosměrnýho zdroje, přidat k tomu princip lineárního stabilizátoru a pak se odpíchnout ke zdrojům spínanejm, který jsou samozřejmě v principu složitější než lineární, ale zas se můžou vyznačovat jinýma ve srovnání s lineárníma zdrojema výhodnějšíma vlastnostma. Bez základní teorie je to ale všecko k h0vnu, protože si nemůžeš učunit ani základní představu o tom, jak to v principu funguje.
A k tomu není co dodat. Bez základních znalostí to bude to samý, jako vysvětlovat nadzvukovou aerodynamiku Papuáncovi, žijícímu v pralese na úrovni doby kamenný. Dohadovat se o výkladu slovíček stabilizátor, měnič, converter atp se můžeme jindy a jinde.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#21 Příspěvek od Kremik »

Když já odhaloval taje elektrotechniky, slovo internet jsem ani neznal, a byl jsem fakt rád za jakoukoli informaci. Protože jich bylo málo, různých nepochopení a mylných představ mě potkalo dost. Ne všechno je napsané tak, že to neznalý pochopí, přestože znalému to připadá podané naprosto správně.
Než začne něco studovat, je dobré mít už jakousi představu. Ušetří to fakt moře času.
Takže klid, hoši.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Dal jsem návrh na prostudování publikací, který jsou opravdu pro začátečníky a sepsaný autorem, kterej umí vysvětlovat. Navíc jsou dostupný každýmu na Položto a spousta lidí který už tyhle publikace dostali sežrat potvrzuje, že jsou napsaný tak, že jsou lehce stravitelný. Nevidím nic špatnýho na tom, že někdo nezkušenej dostane od zkušenějších za úkol nejdřív si něco sám naštudovat a teprve s tím, co nechápe přijít na poradu a ptát se na podrobnosti - namísto toho, aby ti zkušenější ztráceli čas opakovaným vysvětlováním každýho půl roku (buď je před maturitama/učňovskýma zkouškama, nebo končí semestr a začíná zkouškový) znovu a opakovaně těch samejch skutečností. Oni mají výhodu, že v dnešní době je přístupnost podobnejch výukovejch materiálů 100x lepší, než jakou jsme měli my - a taky jsme se to museli naučit, častějc než ti dnešní úplně sami z věcí, který jsme si vyhledali sami a sami se z nich učili - protože jsme neměli nikoho, kdo by nám poradil odkud se učit. To je jejich dnešní výhoda - tak proč je rozmazlovat ještě víc? Navíc úplně zbytečně ... Když tady někomu začnu vykládat teorii polovodičů a zabrousím až na kvantovou úroveň, nevydrží a uteče, i když by ten samej fakt bez problému vstřebal po tom, co si sám přečte dvě knížky. Prostě pokud tě baví několikrát do roka opakovat furt dokola to samý, máš možnost. Já pokládám za efektivnější, když si zájemce vědomosti najde sám v tom, co mu doporučím já a mně podobní k proštudování. Pozdějc když se začne ptát na podrobnosti, snadno najdeme kde učunil chybu a můžeme ho opravit - ale z opakovanýho vodění adeptů za ručičku jsem vyrost ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“