Zemřel sběratel radií pan Miroslav Chlud.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#16 Příspěvek od sinclair »

Viděli jsme se asi tak desetkrát, do Vizovic je kousek, byl to moc prima chlap. V době, kdy jsem tam jezdil, byl ten barák opravdu zaskládaný komplet, jenom do uliček a něco měl uložené i v nějakém skladě na kulturním domě. Až jsem měl občas strach, že se některý ten štos proboří, že to to spodní rádio neustojí - on to ale skládal chytře, dospodu dával bytelný kusy, na kterých by šlo i tancovat, jak říkal.
Míval pro mě občas odložené nějaké zesilovače a podobné aparáty od nf, na které při výpravách narazil a které ho moc nezajímaly, tak to "posouval" dál.
Překrásnou AUA120 i s rámem AUC144, mám právě od něj. Tu stačilo jen opucovat jarovou vodou, odlepit samolepky, trochu ponastavovat konce, měření a běží to dodnes.
Já zase po OK2VI a jednom dalším "vééfákovi" zdědil velkou hromadu válečných a předválečných elektronek, co byly naprd zase mně, tak jsme to spolu občas měnili.
Nepochybuju o tom, že část těch hyen je členy HRČS. Tak to prostě chodí, jsme Češi se vším všudy.

Čest jeho památce.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#17 Příspěvek od Rellik »

kokun píše:No - na Mirka Chluda určitě neměl, ale něco zajímavého by se určitě našlo i pro zdejší sběratele:
Tady se zřejmě rozprodává nějaké dědictví po sběrateli-radioamatérovi.

Někteří tady zřejmě i víte odkud tyhle nabídky pocházejí :wink:
Ta paní co to prodává, tak je od roku 1999 živnostník s následujícím zaměřením:
"Zprostředkování obchodu a služeb
Velkoobchod a maloobchod
Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím
Údržba motorových vozidel a jejich příslušenství
Skladování, balení zboží, manipulace s nákladem a technické činnosti v dopravě
Zasilatelství a zastupování v celním řízení"
Pokud "přeprodává" rádia ze zmíněné sbírky, je sice smutné, ale s tím nikdo nic bohužel nenadělá. Já sám jsem od ní nedávno vydražil jedno rádio...

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#18 Příspěvek od marat »

Je otázka, jestli rozprodej sbírky je špatně. Lidi nemají ke starým věcem vztah a většina by to nechala vyvézt do sběrného dvora. Já nedávno chtěl koupit staré truhlářské stroje po zesnulém a novovesničan co dům koupil i s dílnou mi napálil nesmyslnou cenu. Když jsem nekoupil, zkusil Bazoš a když poslal do háje všechny s reálnou cenou, nechal to odvézt na šroťák, kde to hned zničili.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od pocitujlasku »

samozrejme, ze to nie je zle. Len zalezi komu sa to predava. Ci dalsiemu zberatelovi, ktory sa o to bude starat, alebo priekupnikovi, ktory to za nezmyselnu sumu hodi na bazar.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Hubert_79 »

No jo, ale takhle to zkrátka funguje. Nebo má ten prodávající kupce lustrovat, jestli s tím nechce dělat něco strašně špatného, jako to prodat dál?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#21 Příspěvek od kokun »

pocitujlasku píše:samozrejme, ze to nie je zle. Len zalezi komu sa to predava. Ci dalsiemu zberatelovi, ktory sa o to bude starat, alebo priekupnikovi, ktory to za nezmyselnu sumu hodi na bazar.
Už ten, co to na aukru nabízí, je sám překupník:
Lukas-Peca[size=75] na předchozí straně[/size] píše:Tu sbírku od pozůstalých odkoupil jeden překupník. Ty věci z odkazu jsou pravděpodobně od něj, ale nejsem si jistý.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Ked to ludia kupuju, nech sa to predava. Lepsie ako vyhodit.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Hubert_79 »

Přesně tak. Celkem by mě zajímalo, co by se s tím podle těch, co jim rozprodej vadí mělo dělat. Pozůstalým to třeba nic neříká a nezajímá je to. Mají to vyhodit? To je špatně. Mají to rozprodat? To je taky špatně. Tak co tedy?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#24 Příspěvek od ZVUK2000 »

Napadá mne snad ještě nějaká technická muzea.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Muzea maju kramov plno a miesta malo. Predpokladam, ze aj radii maju dost.

U nas su vo vstupnej hale budovy rozhlasu vitriny s vystavenymi historickymi radiami, zapozicane od nejakeho zberatela.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Hubert_79 »

Zřejmě šlo o rozsáhlou sbírku. Ovšem kolik tam bylo opravdových rarit? 3%? Talismanů a Blaníků jsou všude kvanta...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#27 Příspěvek od kokun »

Huberte - nečteš (teda aspoň odkazy) :o :lol:
kokun[size=75] rovněž na předchozí straně[/size] píše:R.I.P.

Kde asi všechny ty skvosty skončí - pokud vím, Mirek byl svobodný (anebo alespoň sám žil).
Sbírka zabírala celý jeho rodinný domek - někde na NETu byly i snímky.

Sběratel starých rádií jich za deset let nashromáždil tisícovku
Sběratel pečuje o tisícovku historických rádií
Vizovske noviny (str. 22÷23 pdf)
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#28 Příspěvek od sinclair »

Jsou lidi, který sbírají vysloveně jen rarity, ale je jich málo.
Sám taky nějaký mám, ale přes asi 5% to nebude. A možná to ani rarity v pravém slova smyslu nejsou.
Třeba - známou Mono 50, mám v pěti designových variantách, tedy ve všech, které se za celou dobu výroby AZK405 realizovaly, včetně té úplně první, které se vyrobilo asi jen pár set.
Má široké, tmavomodré pruhy a hliníkové knoflíky v jedné rovině - pruh dole přes síťovou kolébku a nahoře přes kontrolku a magioko vlevo.

U Musicu 30 Stereo mám všechny čtyři, které k této konstrukci vznikly /AZS300, 301, 310, 311/. U AZS217 všechny tři.
Od krávy Music 130 mám též obě dvě, tedy i tu úplně první, též s tmavomodrými pruhy nahoře a dole, lesklými, dvojitými hliníkovými knoflíky a typickým "Dynacord look", co jich vyrobili doslova pár kusů, myslím, že opět šlo o nějaký malosériový náběh, protože tento kus pochází od manžela "vyšívačky" z Tesly Vráble, která pracovala na úseku šití drátových forem.

Atd. u jiných přístrojů - až to torzo dám dokupy, bude na světě jeden z mála vyrobených Tesel AZS225 - nikoli ETA2477, ale AZS225.
Mám dojem, že jich pod tímto označením a "za Teslu Litovel" vyrobili velmi málo, jestli se vůbec nejednalo jen o nějakou certifikační sérii desítek kusů pro zkušebnu, kterou pak rozprodali - mám ten vrak od člověka, který v Litovli bydlí..Protože ten vrak má v.č. 200 012, tak si myslím, že jich mohlo být jenom pár - ostatně na internetu chybějící fotky AZS225 to dokládají. Chybí horní dekl, toroidní trafo, potenciometry, přepínače, všechny polovodiče, chladiče, někdo vytrhal i DIN konektory do DPS. Přední plastový, sítotiskový panel je sice naštěstí vcelku, ale tak ojetý a oklepaný, že zapravení a pak bílo-modro-červený sítotisk mě bude stát tak dva litry, jestli to vůbec někdo bude ochoten udělat.
Je to vlastně jen soubor vykradených a zčásti poškozených desek, panel a dolní plechová vana, podobná vaně AZS224, jen menší.
Naštěstí k AZS225 mám z Litovle celou bibli původní, světlotiskové výrobní dokumentace, tak snad nebude problém nechat chybějící díly vyrobit, je tam naštěstí i výkres s rozpisem povrchovky, potisku, velikosti písma a jiné užitečné "drobnosti", včetně navíjecího předpisu trafa, které mělo původně vyrábět LVD Obzor Heřmanův Městec, dnes JK Eltra.

K té dokumentaci jsem přišel taky, jako slepej k houslím - když jsem v Litovli kupoval po patnácti stovkách pět narychlo zbouchaných AZS224, tak jsem se ptal po nějaké dokumentaci.
Pán zajel kamsi dozadu a přitáhl asi 10cm tlusté, klasické světlotiskové, výkresovo-dokumentační, tkaničkové paré a prý "tam je všecko" a stálo mě to dvoustovku jemu do kapsy..
No bylo - úplně všecko jak od AZS224, ale i všecky rozpracované varianty AZS225 /i s těmi 3p korekcemi/ a část papírů od plánované druhé varianty AZS223, která měla být trochu jinak osazená a na konci mít plastové KD649/KD650.
Tohoto bylo škoda - ty zesilovače už měly úroveň a mohly mít při solidním designu a sjednocení rozměrů velmi dobrý prodejní potenciál.
Ale "trh" a privatizace rozhodla jinak. Zajímavější pro české zákazníky holt byly naleštěné taiwanské šunty.

Budu potřebovat NE5532 a NE5534 Signetics, nebo Philips - nemáte někdo nasysleno? Můžem měnit za KD237/238 TO126 a KD711/712 TO220, těch mám dost - taky z Litovle, když to tam privatizátoři rozprodávali na váhu..

Jsou to rarity, nebo jenom dobře zdokumentovaný průběh celé výroby?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Lukas-Peca »

Hubert_79 píše:Zřejmě šlo o rozsáhlou sbírku. Ovšem kolik tam bylo opravdových rarit? 3%? Talismanů a Blaníků jsou všude kvanta...
Talismany a Blaníky tam teda zrovna moc nebyly, jednalo se téměř výhradně o předteslácká rádia. Pokud už tam nějaká Tesla byla, tak buď v dokonalém obývákovém stavu nebo nějaká raritní verze. Ale bylo toho přes tisíc kusů. Bylo tam třeba patnáct rádií jednoho typu, v různém stadiu rozkladu. To si nikdo celé nenechá, ani muzeum, ani soukromý sběratel.

V tomto případě to ale koupil čistokrevný překupník a sbírka jako celek zanikla.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

15 kusov jedneho typu, to uz je diagnoza 8O

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“