Poptávám Opravu starožitných hodin

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#16 Příspěvek od Osmdesat »

tiktak1953 píše:Aj na tento do 300kb sa neda mne na PC dobre po zvacseni vidiet.
Ukládej to v JPG.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#17 Příspěvek od jirkati »

Mám přesně stejný strojek i s tím ciferníkem ve velice podobných hodinách z roku 1929. Šly do začátku minulého roku naprosto bez poruchy celá desetiletí. Přežily před třiceti lety dost nešetrné stěhování, kdy do nich napršelo a i skříň došla k újmě.
Současná závada je v tom, že při natahování pera pro bití po více než 5 otočeních klíče pero "proklouzne". Je už orvaný čep, který drží pero na vnější straně misky.
Zašel jsem v Liberci do firmy, která se honosí opravami právě starých hodin a po přátelském rozhovoru s opravářem jsem šel do kolen.
1, že bych tam přinesl jen "bubínek" s prokluzující pružinou a oni ho opravili nepřipadá v úvahu
2, přinesení samotného strojku nepřipadá v úvahu
3, jedině dopravit celé hodiny a počítat s cenou od 4000 Kč nahoru

Ze strojku jsem sundal ciferník, upevnil jej na nový nosník, za něj jsem umístil koupený elektrický strojek s kyvadlem, s řízením času rádiem a dvěma příjemnými bicími melodiemi s omezením hlasitosti v noci a mám klid.
Zase takovou cenu ty hodiny po manželčině babičce pro nás nemají a nikdo vzhledově nepozná, že běží na baterku.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Je rozdíl mezi tím, když se snažíš opravit nějakou historickou věc, nebo ji předělat. Někdo předělávku historických hodin na DCF kyvadlo neuznává. Může se Ti totiž stát, že můžeš být čirou náhodou majitelem nějakýho kousku vysoké sběratelské hodnoty, kterou jsi právě svým zásahem totálně "sejmul". Dědicové Ti pak poděkují ;-)

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#19 Příspěvek od jirkati »

Zásah do původních hodin je nulový. Vše je provedeno vratně a hodinový stroj je i s kyvadlem, ručičkami a všemi dorazy uložen v suchém, dobře větraném prostoru. Nikde ani dírka navíc.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Tak aspoň že tak..

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#21 Příspěvek od witt »

To už stejně nikdo nedá dohromady...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#22 Příspěvek od Kremik »

Hodiny a budíky jsem rozebíral a dělal jako kluk. Není to nic složitého, pokud člověk dobře vidí do blízka a nevadí mu titěrná práce. Co jsem rozebral jsem vždy taky složil a šlo. Pokud nebyl vadný nebo nechyběl nějaký díl. (Krom mého prvního strojku, který jsem dostal na rozebrání a k dispozici jsem měl jen kleště štípačky :D a pak ještě jednoho případu, který byl ale kombinací několika vlivů) Jediné, co jsem nevěděl a do dnes nevím, čím a jak mazat. "Nějak" to jde ledasčím, ale pro životnost dílů a funkčnost celku je to asi podstatné. Co se čištění týče, dle mého netřeba přehánét, funkční plochy se čistí samy. Mnohem horší je, když jde něco na sucho.
Na co jsem si netroufal byly hodinky. Na ty by asi měla být ČISTÁ místnost s čištěným vzduchem a spešl nářadíčko...

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#23 Příspěvek od witt »

Kdysi jsem zvládal i dámské hodinky. Teď už na to nevidím...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#24 Příspěvek od tomasjedno »

Kremik píše:Jediné, co jsem nevěděl a do dnes nevím, čím a jak mazat.
Hodinářské oleje jsou podle viskozity odstupňované #1 až #5.
#1 je na nejlehčí rychle se pohybující části (nepokoj, krokový mechanismus).
Já mám po flaštičce #1, #2 a #3 a zatím jsem si s tím vystačil.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#25 Příspěvek od Kremik »

Tak jako jo, taky jsem si hodinky vyskoušel - rozebral, složil, jde to. Ale s pocitem, že jsem je celé upatlal a dovnitř naprášil - ve vzduchu toho lítá, ať se člověk snaží jak chce. Proto pokud jsem vlezl do hodinek, vždy jen vyřazených, kde už se nepočítalo s běžným provozem. I když pak třeba tikaly, šly, vždy jsem měl pocit, že jsem je znečistil, opatlal mazání, že to prostě není ono. Mazat hodinky jsem myslím nikdy ani nezkoušel. Jak se dávkuje taková minitroška maziva, aby se na správné místo opravdu dostala, zároveň však aby to nebyla olejová potopa - ne, hodinky s úctou a obdivem přenechám opravdovým hodinářům. Velké strojky to je jiná kapitola, opravdu mě bavily a měl jsem dobrý pocit z odvedené práce.

Hodinářský olej jsem kdysi dostal, v lahvičce od léků, ale nevěděl jsem jaký a časem mi zhoustnul. Díky Tome1 za info, třeba ho ještě někdy upotřebím. Do žádného strojku jsem už teda léta nelez, ale mám tu jedny hodiny, které by si to zasloužily. Je tam prasklý buben či co to bylo, už nevím, ale před léty jsem to odložil "na někdy" :-)

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#26 Příspěvek od tiktak1953 »

Uz je to lepsie kutil.....?
Naposledy upravil(a) tiktak1953 dne 09 kvě 2019, 22:22, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#27 Příspěvek od kutilmil »

tiktaku to akým jazykom píšeš? veď to sa nedá čítať!!!Hambi sa.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#28 Příspěvek od kutilmil »

Neviem. Nevšimol som si, že by si niečo vylepšil okrem toho, že si asi zmazal alebo premazal celý príspevok. Neviem či sa to len mne zdalo (neber to v zlom ) ako keby tie slová vygeneroval nejaký automat alebo také čosi.

Uživatelský avatar
MiroH
Příspěvky: 54
Registrován: 28 led 2011, 01:00
Bydliště: Nitra

#29 Příspěvek od MiroH »

kutilmil píše:tiktaku to akým jazykom píšeš? veď to sa nedá čítať!!!Hambi sa.
toto tiež, inak správne je hanba

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#30 Příspěvek od kutilmil »

Musím uznať Mirko že máš pravdu. Myslel som skorej ale na nesprávny slovosled ako na y-psilonky a mäkčene dĺžne atd..

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“