cim spajkovat uhlik

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Ten tekutý kov, co mám na mysli, by měl vydržet asi 150°C a hlavně je slušně tepelně vodivý. Elektrický spoj se jím realizovat nedá, na to by byl právě dobrý přebroušený uhlík s vývodním lankem uvnitř.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#17 Příspěvek od samec »

Tu je nejaká fotka z internetu, kde je trochu vidieť, ako je ten uhlík pripevnený
http://www.georgeb.wz.cz/dilna/autotran ... o_open.jpg

Tu je nejaký vedecký článok - Inovatívny spôsob pokovovania pre spájkovanie grafitu na meď pri nízkych teplotách
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 8816340221
Na povrch grafitu naniesli prášok SnAgCu s 9% prídavkom Cr a vypiekli pri 950°C počas 30 minút. Tým sa vytvorila medzivrstva Sn/CrC/Grafit. To potom prispájkovali k medi pomocou SnAgCu pasty pri 250°C počas 60sekúnd.
Takto vytvorený spoj má vraj pevnosť v strihu 25 MPa.

Nešlo by to nejako jednoduchšie galvanickým pokovovaním?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Na jaké trafo to konkrétně potřebuješ? A čirou náhodou, jestli na ESS, jelikož se to pořád vyrábí, nedá se koupit u výrobce jako ND?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#19 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#20 Příspěvek od samec »

A nemôže ten "uhlík" byť nejaký iný materiál, čo sa dá spájkovať? Olovo? Aký kov je mäkký a nevytvorí tvrdý skrat medzi závitmi vinutia?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

V autotrafech v servisním piánu na opravu zdrojů ruskýho sálovýho počítadla EC1033 byly "uhlíky" na běžci něco podobnýho jako kontakty ve stykačích. Ale už si nepamatuju, jestli to bylo na pružnej běžec "volantu" přibodovaný, nebo připájený. Ty 1 KW trafa byly docela domrvený, musely se zapínat s běžcem na minimu nebo maximu, jinak pokaždý vyrazily 16A jistič. Ten sběrač asi dělal "uhlíkem" mezizáviťák, na minimu a maximu byl mimo vinutí a tak to nedělalo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#22 Příspěvek od FERYACT »

Pokud mne paměť neklame viděl jsem připojení měděného lanka dutým nýtkem k uhlíku.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“