Přijímač 0.3-30MHz AM,SSB

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

záleží jak je to udělaný . . .
jsou zařízení které mají dva filtry, jedno BFO a jsou zařízení které mají jeden filtr a dvě BFO . . .
filtry jsou dražší než krystaly . . . takže většina amatérských konstrukcí má jeden filtr a dvě BFO . . .
a jsou ještě jednodužší zařízení se širokým mf filtrem s jedním BFO, které musíš naladit z jedné, nebo druhé strany signálu aby měl výsledný produkt směšování správnou výšku tónu, nebo správnou intonaci řeči . . .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#17 Příspěvek od ok1hga »

ok1in píše:Možnost použití jednoho krystalu v BFO řeší základní oscilátor - jednou kmitá pod mf a pak nad ní... :idea:
tohle taky,
mf je 9MHz, spodní HAM pásma mají LSB (1,8 3,5 7) a nad mf mají USB (14 21 28 ) . . .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#18 Příspěvek od FERYACT »

Budu li mít mezifrekvenci 455kHz nebude těžké přeladit BFO na obě strany.A nebudu muset použít fintu autora, když nebudu spokojený.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Než to rozchodíš, zkus http://websdr.hrad-doubravka.cz/
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#20 Příspěvek od FERYACT »

Dík Zdenku o SDR jsem slyšel hlavně to že bývá drahé. Neměl jsem čas tvůj tip přeložit. Učil jsem se sovětsky a buržoustkou angličtinu jen co jsem potřeboval k počítačům. Možná že mi to k něčemu bude. Zatím dík.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty SDR přijímače dneska stojí pár korun, a kupodivu bývají i citlivý. Mají sice milion drobných much, ale pro začátek stačí.

Takže ten čas můžeš věnovat spíš dobré anténě a preselektoru (vstupnímu filtru).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#22 Příspěvek od FERYACT »

Ahoj Zdenku. Je to senzace to SDR. Myslel jsem, že k tomu musí být i značný hardware. Slyšel jsm kromě buržouštiny,polsky, česky a něco jsem nemohl identifikovat. Kdo ten signál dodá na internet? Zmiňoval ses o předzesilovači.
Netuším kam bych ho mohl zařadit. Zkus mne na něco odkázat. Mám rámovou antenu hned vedle počítače./asi 1,5*1,5m/ve okně. Bohužel je nasměrovaná na Polsko. I když jsem doposud velmi spokojený zkusil bych to zlepšit.Ahoj.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

FERYACT píše:Kdo ten signál dodá na internet?
můžeš klidně i ty, když si postavíš svoje vlastní SDR úpravou laciné klíčenky na DVBT . . .
tady je všechno co potřebuješ
stačí si jen sehnat TV dongle s RTL2832U . . .

úprava klíčenky

schéma úpravy

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#24 Příspěvek od FERYACT »

Chtěl bych se vrátit k podle mne nepřesnému údaji. Podle mne musí být signál do TCA440 být 10245 +455= 10700 kHz údaj 15 asi šířka filtru 15kHz.
10M15 je pak trochu matoucí.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »

FERYACT píše:údaj 15 asi šířka filtru 15kHz.
10M15 je pak trochu matoucí.
15 je šířka při -3dB
10M15 se používá na rozestup kanálů 25kHz . . .

na co ti bude, když chceš SSB ?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#26 Příspěvek od FERYACT »

ok1hga: Je pro mne novinkou že 10M15 představuje přijímací filtr pro TCA440 kdy bude rastr 25kHz. Já si chci spatlat SSB filtr dle tvého odkazu na 10.7MHz.Nemá cenu abych spáchal filtr na 15kHz šířky stejně jako německý soudruh, tím přece nic nezískám.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#27 Příspěvek od ok1hga »

nějak nechápu tvé myšlenkové pochody . . .
. . . nechceš si někde pokecat a probrat to ?
skype, telegram, FB messenger . . . ??

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#28 Příspěvek od Artaban001 »

Kdysi jsem měl v plánu "ubastlit" SSB adaptér k hotovýmu přijímači "ROADSTAR TRA2350P", když už je "dual converted" a má vyvedenou mefu na zásuvku. Chcel jsem použít nějakýho švába typu NE612, nebo TA7358AP, v oscilátoru by měl rezonátor 455KHz. Mám již pár zapojení v "merku" - původně to měly být DRM konvertory k PC. Obvod oscilátoru bych trochu překopal, aby šel ladit trimrem v rozsahu LSB-USB podle vzoru, jaký mají třeba rádia SANGEAN ATS909, nebo podobný.. (Schémata jso dostupná na netu). Teď to jen vázne na času, kterýho moc nemám..

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#29 Příspěvek od FERYACT »

ok1hga: po návratu ze zahrádky zapnu "bednu" /mezi 18-19 hod/ Potřeboval bych hodit řeč. Nemohl jsem to včera spustit. Ahoj

Uživatelský avatar
kimlo
Příspěvky: 115
Registrován: 17 led 2008, 01:00
Bydliště: JN88US
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od kimlo »

Artaban001 píše:Kdysi jsem měl v plánu "ubastlit" SSB adaptér k hotovýmu přijímači "ROADSTAR TRA2350P", když už je "dual converted" a má vyvedenou mefu na zásuvku. Chcel jsem použít nějakýho švába typu NE612, nebo TA7358AP, v oscilátoru by měl rezonátor 455KHz. Mám již pár zapojení v "merku" - původně to měly být DRM konvertory k PC. Obvod oscilátoru bych trochu překopal, aby šel ladit trimrem v rozsahu LSB-USB podle vzoru, jaký mají třeba rádia SANGEAN ATS909, nebo podobný.. (Schémata jso dostupná na netu). Teď to jen vázne na času, kterýho moc nemám..
Ja som si BFO modul k tomuto radiu objednal za par USD hotovy z Ebay, fachci paradne.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“