postavil si anténu Yagi pro pásmo 70cm

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já se na svým RD snažím držet zdravýho rozumu. Někdy bohužel špatně. Záměrně jsem zmínil ty přeskoky.

Každopádně spojit na půdě trubku, na které visí část antén s kostrou anténního zesilovače a přepínače konvertorů se ukázalo jako pěkná ptákovina. Co by se stalo, kdybych to nespojil, to nevím. :?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Davidus »

Tak jsem vzal na střechu pěkně bedničku s nářadím a vrtačku

provizorně zapojeno takhle, sice špatně, ale ne uplně špatně. Ten koax co vede pod zemničem je dost nebezpečně blízko, o tý střeše plechový ani nemluvim

A udělal jsem dobře že jsem tam vylezl, Koaxiální Nkovej konektor z GME se stihl rozložit na prvočísla. Takže si musím objednat krimpovací Nko a asi od Amphenolu

Budu muset vyměnit i ty antény. Jednu mega velkou yagiu jsem sundal .. pochybuju že je vubec na UHF.. takový žebřiňák
Přílohy
A5.jpg
(33.48 KiB) Staženo 111 x
A4.jpg
(30.63 KiB) Staženo 111 x
A3.jpg
(177.48 KiB) Staženo 109 x
A2.jpg
(175.93 KiB) Staženo 106 x
A1.jpg
(165.17 KiB) Staženo 126 x

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ok1in »

Tím svodem jsi dal tomu vertikálu na prdel. Udělal jsi z něj částečnou směrovku.....
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Davidus »

Jedině v případě že by byla anténa nepřizpůsobená :) a i v tom případě by to bylo vcelku jedno neboť by zářil skoro celý koax

smyčka je schovaná pod radiálami

prosím nepleť si to se symetrizační smyčkou kterou dělají kutilové na dipolu

dále se prosím podívej na výsek z instalačního návodu k Diamond anténě
Přílohy
loop.JPG
(21.56 KiB) Staženo 81 x

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ok1in »

Nee, nepochopili jsme se - já myslel ten oddálený svod co trčí vedle ní a uplatní se jako reflektor. Z té fotky je to dost blbě vidět, o kolik je vyšší než ten vertikál?
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Davidus »

s tím bohužel nic neudělám, tohle bylo nejlepší místo kam jsem ji mohl dostat. Samozřejmě bych tu anténu mohl hodit až na vrchol té televizní tyčky ale to by byla výš jak bleskosvod

Ona ta fotka trošku klame jak je to vyfocený, je relativně daleko. Když se dělal bleskosvod, anténa tam ještě nebyla.

Tak i tak funguje dobře, bez problémů slyším převaděče u Nového města na Moravě, a i nějaký převaděč v Rakousku a slaboučce i něco Maďarského

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ok1in »

Máš ten vertikál (jeho patu) spojený se svodem? Ideálně ještě dobře uzemněný svod antény (stínění koaxu) u vstupu do budovy a střed vybavený bleskojistkou. Tohle je totiž dost problém, nejhorší to pak je, když máš na stožáru sestavu antén, které kralují dvě 9m dlouhé X-Yaginy...

PS: Teď mi došlo, že ta bílá hůl, je u tebe vlastně asi prioritně určena pro 70cm, takže ten svod už je dost daleko...
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Davidus »

Udělal jsem to tak jak mi doporučil revizák, aspoň část z toho. Ono už i táhnout ten koax po plechové střeše která je v případě úderu blesku pod napětím je špatně. Budu to muset předělat celé. Možná se mi tu anténu podaří ještě kousek posunout doprava. Ale je to fakt naprd.

Ano jedná se o anténu na 70cm pásmo.

Trápí mne spousta věcí. Třeba jak se na to pole kolem antény tváří ty televizní antény.

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ok1in »

Lobby hromosvodářů je jako každá jiná :-). Tímhle tématem jsem se dost zabýval. Nejvíce mě pobavil výzkum, snad kdesi v Thajsku (?), údajně místo s nejčastějším výskytem bouří. Vybavili mrakodrap supermoderně navrženým hromosvodem a sledovali ho kamerami. Výsledek? Nejčastěji trefovaly výboje (překvapivě :lol: ) do rohů, hran, parapetů atd. Do jímačů se jim ale moc nechtělo... :twisted:

Ty televizní antény neřeš - pokud nerušíš, nikoho to nebude zajímat. Jde jen o odolnost přijímačů a digitál to dost zachránil, už to není zdaleka takový problém jako u analogu... :idea:

Co se týče zemnění svodů před prostupem do budovy...
Přílohy
Takhle to dělají profíci
Takhle to dělají profíci
Takhle to dělají amatéři
Takhle to dělají amatéři
Naposledy upravil(a) ok1in dne 25 kvě 2019, 23:15, celkem upraveno 1 x.
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Davidus »

No popravdě v těch anténách je 20dB zesilovač. Co se stane když vedle toho začne vysílat 3m dlouhá bílá hůl si asi dovedeš představit. Digitál nedigitál v televizi jsou kostky nebo černo.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Davidus »

Když si zítra vzpomenu, něco Ti ukážu. Ony tyhle bleskojistky jsou krásný do chvíle než do nich něco vlítne. Jsou ve skutečnosti jen na pár použití. Potom vylítne útlum a bleskojistka už ani moc nebleskojistkuje.

Najdu Ti jednu fotku :) jak se to dělá u vojclů s daleko menším útlumem a mnohem účinnější.
Naposledy upravil(a) Davidus dne 25 kvě 2019, 23:18, celkem upraveno 1 x.

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ok1in »

Je ten zesík nutný? U digitálu je lepší ho moc nepoužívat (pokud není opravdu odolný a lineární). No jo - s tím moc nenaděláš, spotřební elektronika se odolností vstupních obvodů už dávno nezabývá - je to pro ně sprosté slovo, zvláště pro poláky a číňany...

Jo, bleskojistka je na JEDNO, použití, pak se mění. OK, držím palce ať nerušíš, případně ať si nikdo nestěžuje - pak to není třeba řešit :lol:

BTW - problém bleskojistek je taky v tom, že u mě ta bleskojistka nesmí ovlivnit TX řetězec, kde se vyskytuje do 1kW na 2m i 70cm :twisted:
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Davidus »

Neboj, posíláme přes to 2kW :lol:

jinak ono při přímým zásahu bleskem to stejně prd vydrží. Dolů se to svádí koaxem který má průměr jak hasičská hadice a stejně anténa zmizela i s kusem koaxu :(

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ok1in »

Tak to už mě vážně zajímá. Jedno řešení je elegantní, ale úzkopásmové - rezonátor na vstupu... :D
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#30 Příspěvek od jirkati »

Bohužel, existují i antény, které nelze ochránit vůbec. Když jsem měl na střeše 7 m KV vertikál s kloboukem nahoře, nechal jsem si vyprojektovat hromosvodovou soustavu v domnění, že mi projektant navrhne i něco chytrého. Nenavrhl. Zvlášť když jsem mu k tomu dodal provozní návod antény, kdy 9 m od ní neměl být žádný obdobně dlouhý vodivý předmět.
Po sundání vertikálu jsem natáhl dipól 2 x 19,6 m, nad něj na rotující stožár cca 2,5 m umístil anténu od Zacha na 6 m, nad ni dualquad na 70 cm a nad něj ještě skoro 4 m dlouhou křížovou anténu na 2 m. A dotázal jsem se opět projektanta na možnost ochrany takové soustavy. Navhnul mi svislý jímač vysoký přes 6 m ve vzdálenosti cca 3 m od stožáru. Opět na mé střeše nerealizovatelné. Stožár jsem tedy spojil natvrdo s bleskosvodem.
Vloni má soustava antén zažila přímý zásah blesku do nejvyšší antény na 2 m. Některé pasivní prvky byly roztaveny a kuličky se skutálely po plechové střeše na dvorek, řada prvků byla zřejmě dynamickým nárazem ulámána a nebo ohnutá.
Mám zajištěno, že nelze odejít z hamshacku bez odpojení všech kabelů (i od rotátoru) od vysílačů a vypnutí přívodu 230 V do napájecího rozvaděče. Jedinou škodou na elektronice tak bylo nepříjemné poškození elektroniky v dálkově ovládaném anténním tuneru přímo na svorkách drátové antény.
Při poslední revizi bleskosvodu z Al naměřil revizák na obou svodech 0,9 Ohmů. Ovšem jeho slova, že shořely baráky s bleskosvodem i bez něj mě moc neuklidnila.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“