Anténa á la Slunce

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

doktor365 píše:Pantáta to na střeše nechtěl,bál se blesku,že do toho uhodí.
To mně připomíná toho chlapa, co seděl v chajdě na židli schovanej před bouřkou, na střeše nic (ani hromosvod), a chajdou proletěl blesk a tuším ho zabil.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#17 Příspěvek od ok1hga »

doktor365 píše:U nás se to používalo hlavně na Poláky,kolem roku 87
někdy po roce 80 začala polská televize vysílat zajímavé filmy a v Chocni, kde jsem tehdy bydlel, začali lidi stavět různá monstra na poláky . . .
přijímat šly kanály 30 a 35 z vysílače Sněžné jámy . . .
V Choceňských fabrikách se ale začaly na černo vyrábět dvojité quady pro UHF pásmo.
tehdy toho bylo plné město a všichni po večerech čučeli na poláky . . .
vypadalo to asi nějak jako na obrázku
Přílohy
dual-quad.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

A napájený je to uprostřed v místě toho překřížení = jedna ta "úhlopříčka" je přerušená (druhá volně prochází) a celá ta "osmička" má v tom místě přibližně symetrickejch 300Ω. Na vojně dráteníci tyhle tvary používali na směrovejch "mobilkách" - buď byla před sejtem jedna "osma", nebo byly narovnaný 4 po dvou vedle sebe. Na sfázování a krmení se mě neptejte, já nebyl spojař ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#19 Příspěvek od jirkati »

Tohoto Quada používám už mnoho let na 430 MHz na rotátoru. V místě "překřížení" žádné překřížení není, ty rohy čtverců se přibližují k sobě na cca 20 mm. V tom místě je impedance cca 60 Ohmů, takže s jednoduchou symetrizací 1 : 1 do toho posílám po koaxiálu 50 Ohm 50 W z eftéčka. A protože to má dokonce definovaný zisk, tak mám docela zajímavá spojení doslova po celé Evropě. Quad je výborná anténa.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

jirkati píše: V místě "překřížení" žádné překřížení není, ty rohy čtverců se přibližují k sobě na cca 20 mm. V tom místě je impedance cca 60 Ohmů
. . . tentokrát má ale Karel pravdu, žáleželo totiž na použití a podle toho se udělalo napájení . . .
mělo to buď cca 75 ohm, nebo pro dvoulinku cca 300 ohm.
Přílohy
dual-quad napájení.jpg

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#21 Příspěvek od jirkati »

Jo, to je fakt, nějak jsem si tu 300 Ohm verzi neuvědomil. A ještě se tam v impedanci uplatňuje vzdálenost od reflektorové stěny.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

Ten samý dipól je v bývalých venkovních anténách na wifi (bílý plastový polštářky). Rozměry odpovídají pásmu 2.4GHz

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

O této anténě jsem tu kdysi psal. Je tam drobná nepřesnost - smyčka z desítky hliníku (AY 10 mm²) byla příliš měkká a musela se zpevňovat plastovými sloupky. Když se použila AY 25 mm², byla smyčka naprosto samonosná a mnohde je dosud.
Řeč je o tomto tvaru před košíkem z kočárku sloužícím jako reflektor.
Prostě délku strany čtverce dej λ/4 a vzdálenost od reflektoru λ/8 - tou vzdáleností od reflektoru jde ladit na maximum zisku v požadované části pásma.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

ok1hga píše:
jirkati píše: V místě "překřížení" žádné překřížení není, ty rohy čtverců se přibližují k sobě na cca 20 mm. V tom místě je impedance cca 60 Ohmů
. . . tentokrát má ale Karel pravdu, žáleželo totiž na použití a podle toho se udělalo napájení . . .
mělo to buď cca 75 ohm, nebo pro dvoulinku cca 300 ohm.
Jenže na 75Ω se to muselo ještě sesymetrizovat respektive DEsymetrizovat - koax je nesymetrickej, kdežto ta "osmička" je v obou případech (75 i 300Ω) symetrická. Pro televizi vyhovovalo líp těch 300Ω, protože se použil standartní symetrizační člen 300/75Ω a nemuselo se s ničím laborovat (symetrizační smyčka z káblu je úzkopásmová, takže vyžadovala trochu počtů - ale zas dokázala poměrně slušně odladit/potlačit v případě kanálovýho příjmu nežádoucí signály).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#25 Příspěvek od kovar »

Já to viděl v řecku
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Davidus »

Stále nic nemá na tuto všesměrovou yagiho anténu kterou jsem vyfotil v jednom čínském pohraničním městě

... a protože mi to píše u všech obrázků že jsou moc velký a opravdu se mi nechce každou fotku zmenšovat a několikrát editovat aby se sem vlezla tak

link zde:
http://eldac.cz/obrazky/EBfoto/IMGP2594.JPG

Protože je David stále větší anarchista, tak mu pomůžu se zmenšením, než to zmizí z původního linku... ZdenekHQ :)
Přílohy
david_ant.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

No co, zafoukal vítr a nebo usedli ňácí ptáci. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#28 Příspěvek od helios »

To bude zrejme nový, utajovaný prototyp antény, určený na príjem japonských a čínskych programov. :lol:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#29 Příspěvek od ok1hga »

to helios: ty bys mohl vědět, kde se tyhle antény na záhorí vzaly . . .
v osmdesátých létech jich tam bylo plno . . .

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#30 Příspěvek od helios »

Podľa toho, čo si matne spomínam, najväčší výskyt týchto "slniečok" bol na juhu SK, údajne to bolo postavené podľa návodu z dákeho maďarského časopisu. Bolo to niekedy koncom sedemdesiatych rokov, na záhorí sa to objavilo o dosť neskôr. Niektoré z tých, čo som videl, mali priemer okolo troch metrov a viac, na streche malého domčeka to pôsobilo dosť hrozivo. :D
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“