FTP Color 343

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Color 343

#16 Příspěvek od PetrK »

zenit píše:..........
Zaujímalo by ma, čo je zdrojom jednotlivých nápäti, napr. v schéme sú krúžka s písmenom C, B, E... a vedľa je hodnota nápätia. Tak napr. na D69 je C a +12,6V to isté C +12,6V je aj na IO2 vo VN. Ide U z D na IO alebo naopak?
Zatiaľ sa majte. Zdraví Zenit.
Právě v tomto vidím asi základní problém, vůbec nevíš jak takový televizor pracuje, k čemu vlastně slouží dioda atd.. , tudíš neumíš ani číst ve schematu. Jestli se pletu tak promiň ale jinak si tuhle otázku neumím rozumně vysvětlit.
Je přece snad jasné že zdrojem všech napětí je VN trafo, ze kterého například dioda D64 "vyrábí" 195V (zdroj E), dioda D62 15,5V (zdroj D) atd.... Aby bylo schema přehledné tak nevedou od těchto diod po celém schematu čáry ale jednotlivé body kam příslušná napětí vedou jsou příslušně označeny, jestli je někde například (E) tak tam je napájení ze zdroje E atd... je to tak jasné že ani nevím jak to srozumitelně vysvětlit.

Ve VN není žádný IO2 :roll: . IO2 je kovový stabilizátor MA7812 (1A/+12V) na jehož vstup vede 17,5V od diody D73 a jeho výstup tvoří zdroj (C) 12,6V který napájí další obvody (viz.schema).

Upřímně, zarazilo mě už toto: Nakoniec som vypájkoval R95 zapojený do série s Ty1. Pri meraní mi merák neukazoval žiadnú výchylku, tak som to vyskúšal na podobnom odpore, ale inakšej hodnoty. Tu sa už dala namerať hodnota odporu. Nechci to ale rozvádět, raději to ponechávám bez komentáře.

Jinak souhlasím s Pitem, pokud nemáš základní znalosti tak pouštět se do televize je odvaha. Navíc zrovna zdroj Ipsalo použitý u Oravana je dost komplikovaná záležitost a dokáže někdy značně potrápit i zkušeného opraváře.

Souhlasím také s tím co ti napsal Frenky, jak je vidět máš tam obrazovku "NDR" a ta to má již zřejmě za sebou. Na druhou stranu když píšeš že před závadou šla dobře, těžko říct. Zkontrolovat napětí UG2, pak hledat na modulu G atd..., je také možné že je nevhodně vytvarovaný impuls SCI nebo v něm chybí vertikáloní složka atd..., ale to je zde asi zbytečné psát si myslím. To chce minimálně základní znalosti, osciloskop atd..
Naposledy upravil(a) PetrK dne 29 dub 2005, 16:44, celkem upraveno 1 x.
**** Petr ****

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

Color 343

#17 Příspěvek od zenit »

Zdravím všetkých.javascript:emoticon(':D')

Tak páni a je to tu. Trpezlivosť ruže prináša. To platí aj v našom prípade.
Dnes sa mi konečne s vašou pomocou podarilo dať tú telku do kopy. Už znovu šlape. Najprv to bol prepálený odpor R95. No a dnes som zistil príčinu straty nápätia +12,6V. Vyzerá to na D36, KY131, cez ktoru je uzemnený kolektor IO2. Vyzerá preto, lebo keď som ju odpojil, tak telka začala normálne fungovať. Nahradil som ju funglovkou, a problém sa začal znovu, tak ako som opísal už skôr. Zase sa stratilo 12V resp. pokleslo na 5,6V čo nepostačovalo na napájanie jednotlivých modulov, tak som ju odpojil a telku som nechal tak. Zatiaľ telka beží od obeda bez problémov. Teraz je 16.30
Preto by som sa chcel spýtať, načo je tam tá dióda, keď to funguje aj bez nej, mohol by mi to niekto vysvetliť?

Zároveň chcem poďakovať všetkým, čo mi venovali svoj čas a pomohli mi svojimi radami. Veľmi pekne vám ďakujem.

Zent.javascript:emoticon(':D')

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

Color 343

#18 Příspěvek od zenit »

Pre PetrK: Práve som si prečítal odkaz a chcem to trošku objasniť.
Ja som vyučený elektrikár silnoprúd s papiermi STN V. č.74 Z.z.
Elektronika je iba môj koníček, ktorému som sa od revolucie takmer vôbec nevenoval. No i napriek tomu ako som už písal v odpovedi, sa telku podarilo spojazdniť, takže si na omyle pokiaľ si myslíš, že neviem čo ktorá súčiastka znamená, alebo tie krúžka a ostatné symboly, len mi trocha vypadlo s pamäti to napájanie, to je všetko. Ale prišiel som už aj na to.
Čo sa týka toho "plecháča" alebo ako si ho nazval, snažil som sa držať schémy. Pokiaľ si ju pozrieš, tak tam je ten stabilizátor označený presne ako som opísal IO2 / MA7812. To poprvé. A podruhé, snažil som sa čo najvernejšie a najpodrobnejšie opísať každý problém, aby nevznikali odpovede typu: čo to robí vtedy a vtedy, máš tam nápätie, ako sa to správa atď. ako je to v mnohych diskúznych príspevkoch.
No i napriek tomu si myslím, že stránky splnili svoj účel a že sú robené práve kvôli takýmto veciam.

P.S. Beriem aj tú kritiku, a nemám ti to vôbec za zlé. Keby som bol profi mechanik (ako si zrejme ty), tak nežiadam o pmoc na tejto stránke.
Vďaka za rady

Zenit.

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Color 343

#19 Příspěvek od PetrK »

zenit píše:Preto by som sa chcel spýtať, načo je tam tá dióda, keď to funguje aj bez nej, mohol by mi to niekto vysvetliť?
Vývod stabilizátoru MA7812 na který je zapojena dioda se jinak normálně zapojuje přímo na zem, pokud bys tedy tu diodu zkratoval tak by na jeho výstupu mělo být +12V. Protože ale výrobce tam chce mít 12,6V, tak tam zapojil tu diodu a tím se na výstupu stabilizátoru napětí zvýší o 0,6V což odpovídá cca úbytku napětí na té diodě.

Sise jsi to opravil jak píšeš, ale nějak podivně nemám pravdu? Kolik tam máš nyní na výstupu z toho stabilizátoru když jsi odpojil tu diodu? Stabilizátor se tomu říká také proto, že stabilizuje napětí, tedy udržuje jeho konstantní úroveň což je pro spolehlivou funkci obvodů v televizoru které napájí nutností. Jestli s tou zapojenou diodou je na jeho výstupu pouze 5,6V tak je buď někde chyba (částečný svod ve větvi 12,6V) a nebo je ten stabilizátor vadný. Jaké je třeba napětí na jeho vstupu?

Podle mého názoru v některých věcech které jsem popsal v minulém příspěvku není rozdíl mezi "silnoproudým" elektrikářem a "slaboproudým" elektrikářem. Já jsem mimochodem také původně vyučený "silnoproudý" elektrikář, dělal jsem to mnoho let a s polovodiči a podobnými záležitostmi jsem se ve svém tehdejším zaměstnání už před 30 roky naprosto běžně setkával. Dneska to platí dvojnásob protože i v průmyslu je nyní 100x víc elektroniky než tehdy a těžko se tomu některý byť silnoproudý elektrikář vyhne (např. vzít multimetr a jednoznačně určit přerušený odpor..) No nevím, je to pouze můj názor a nechci se v žádném případě nikoho dotknout, nerad bych aby to tak vyznělo :wink:
**** Petr ****

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

Color 343

#20 Příspěvek od zenit »

Ja viem, aj mne to bolo divné, že to fakčí bez tej diódy.
Bohužiaľ, telka je už na svojom mieste a poskladaná. Ale keby ťa to veľmi zaujímalo, tak si dám tej námahy a zmerám to nápätie jak na vstupe, tak aj na výstupe, ale až zajtra, dnes sa mi v tom už nechce šprtať.
Môže byť?

Zenit.

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Color 343

#21 Příspěvek od PetrK »

Pokud běží tak to klidně nech, mě to zajímalo hlavně kvůli tobě :wink: . Aby sis tam časem něco neodpravil díky takové prkotině. Chtělo by to prostě ten stabilizátor vyměnit a zapojit to tak jak má být...
**** Petr ****

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

FTP Color 343

#22 Příspěvek od zenit »

Sľúbil som, že sa na to dnes pozriem a tu sú hodnoty:

tak na vstupe som nameral +18,1V
výstup +14,3V (tu je to C kde má byť +12,6V)
nezapojený vývod na katóda +14,8V
kolektor IO2 (anóda D 36) +14,5V

Meral som to digitálnym voltmetrom asi po 10min. po zapnutí telky.
Myslím si, že nemalo by sa nič výnimočné prihodiť, lebo nápätie sa zvíšilo iba o 1,7V a súčiastky sú dosť predimenzované. Jedine, že by to dosť kolísalo a tak by spôsobovala nestabilita nejké problémy. Zatiaľ som nič nespozoroval.

P.S. Nenašla by sa nejaká stránka, kde by bol návod na obsluhu osciloskopu? Jedná sa o starší teslácky (elektrónkový). Presný názov neviem, ale keby bolo treba, tak zistím. Vďaka.


Zenit. :?:

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: FTP Color 343

#23 Příspěvek od PetrK »

zenit píše: Myslím si, že nemalo by sa nič výnimočné prihodiť, lebo nápätie sa zvíšilo iba o 1,7V a súčiastky sú dosť predimenzované.....
Když myslíš......
**** Petr ****

Uživatelský avatar
rudis
Příspěvky: 101
Registrován: 28 dub 2005, 02:00

Re: FTP Color 343

#24 Příspěvek od rudis »

zenit píše:Sľúbil som, že sa na to dnes pozriem a tu sú hodnoty:

tak na vstupe som nameral +18,1V
výstup +14,3V (tu je to C kde má byť +12,6V)
nezapojený vývod na katóda +14,8V
kolektor IO2 (anóda D 36) +14,5V

Meral som to digitálnym voltmetrom asi po 10min. po zapnutí telky.
Myslím si, že nemalo by sa nič výnimočné prihodiť, lebo nápätie sa zvíšilo iba o 1,7V a súčiastky sú dosť predimenzované. Jedine, že by to dosť kolísalo a tak by spôsobovala nestabilita nejké problémy. Zatiaľ som nič nespozoroval.

P.S. Nenašla by sa nejaká stránka, kde by bol návod na obsluhu osciloskopu? Jedná sa o starší teslácky (elektrónkový). Presný názov neviem, ale keby bolo treba, tak zistím. Vďaka.


Zenit. :?:
člověče , hlavně si nenech za takové "opravy" platit , nebo se z reklamací
zblázníš .... , a jestli to děláš jen tak pro kamarády tak asi brzo budeš sedět v hospodě u stolu sám a jestli pro příbuzné - což jsou "nejlepší" kšefty tak seš v rodinném klanu jasnej ...........

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

Color 343

#25 Příspěvek od zenit »

rudis: Neboj čeče, je to moja vlastná telka, žiadné fušky ani za peniaze ani pre rodinu ani nič podobné. Keď sa po.... nič sa nedeje.

Zenit :D

Uživatelský avatar
ok1umb
Příspěvky: 74
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: okr. Kladno

#26 Příspěvek od ok1umb »

Zenit poslechni toho PetraK a vyměň ten stabilizátor, Oravana by bylo škoda.
Zdravím Míra UMB

Uživatelský avatar
ok1umb
Příspěvky: 74
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: okr. Kladno

Re: FTP Color 343

#27 Příspěvek od ok1umb »

zenit píše:Sľúbil som, že sa na to dnes pozriem a tu sú hodnoty:

tak na vstupe som nameral +18,1V
výstup +14,3V (tu je to C kde má byť +12,6V)
nezapojený vývod na katóda +14,8V
kolektor IO2 (anóda D 36) +14,5V

Meral som to digitálnym voltmetrom asi po 10min. po zapnutí telky.
Myslím si, že nemalo by sa nič výnimočné prihodiť, lebo nápätie sa zvíšilo iba o 1,7V a súčiastky sú dosť predimenzované. Jedine, že by to dosť kolísalo a tak by spôsobovala nestabilita nejké problémy. Zatiaľ som nič nespozoroval.

P.S. Nenašla by sa nejaká stránka, kde by bol návod na obsluhu osciloskopu? Jedná sa o starší teslácky (elektrónkový). Presný názov neviem, ale keby bolo treba, tak zistím. Vďaka.


Zenit. :?:
Přiblím Ti to takto zvýšení máš 13,4%
Při nominálním napětí sítě 220V je to zvýšení na 250V a to už se asi mnoha spotřebičům nebude líbit nebo myslíš že ano?
Měj fajn.
Zdravím Míra UMB

Uživatelský avatar
majo17k
Příspěvky: 53
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od majo17k »

No takmer po 3 rokoch niečo dopíšem do tohto príspevku. Mne TV cykloval, ale nie pravidelne. Niekedy sa zdalo že už nabehne, ale nechcelo sa mu. Po meraniach postupnom vymienaní súčiastok sekundárnej strany mi nabehol na 10 min. a šlus. Zas som bol tam kde predtým. S mierne zdvihnutým adrenalínom :evil: som ho odložil, na 3 mesiace, možno si to rozmyslí. A teraz som v R vymenil elity, prespájkoval, a TV mi išiel 4 hod. potom si striedal cyklovanie s chodom v rozmedzí 4 cykly, 2-3 hod dobre. Neviem či sa umúdril, ale dnes som ho nechal ísť od rána, a bez poruchy. Žeby autorecovery?:lol: No uvidím čo bude ďalej. Ale ak ma bude trápiť....tak neviem či :opravar:
Edit: po vyše dvoch týždňoch od príspevku, ide bez poruchy.....ani jeden "cvak" neviem čo to mohlo byť. Nevyspytateľné IPSALO?

Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Martousek »

Zdravím Vás všechny.

Taky jsem měl jednou polízanici s tímto televiztorem, mohl zato násobič. Tenkrát to byl ale Oravan, a dnes je to Tesla 4343A.
Po zapnutí, než stačí naběhnout obraz, zmizí z displeje číslo kanálu a televizor "ztichne"(po 5-ti sec. max), tj stejnej projev, jako uvedení do AV režimu bez nápisu "AV". Projevy na obrazovce žádné. Nereaguje ani na tlačítka DO, samo ani na tlačítka zepředu. Veškerá napětí z VN v pořádku, zdroj tedy běží. Běží tím pádem i oba transformátorové zdroje jak pro IPSALO, tak i pro "mozek". Nemám však k dispozici čitelné schéma, čili nevím kde může být závada. Předpokládám ji v "cestě napájení" od trafozdroje ovládací desky do napájené ovládací desky desky s těmi SAA šváby. Jen tak pro doplnění, obrazovka je Samsung a obraz byl dobrej, bylo by mě jí líto.
Pokud televizor zapnete síťákem,pak strčíte do proudu, tak svítí pohotovost, probudíte do již výše popsané "bdělosti", ale už dálkáčem neuspíte. Proč reaguje ze "spánku", ale při "bdělosti" ne?

Poraďte prosím.

Martousek

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Martousek píše:Pokud televizor zapnete síťákem,pak strčíte do proudu, tak svítí pohotovost, probudíte do již výše popsané "bdělosti", ale už dálkáčem neuspíte. Proč reaguje ze "spánku", ale při "bdělosti" ne?

Poraďte prosím.

Martousek
Protože se ve skutečnosti nejedná o "bdělost", jak jsi to nazval, ale o poruchový stav.
Začni kontrolou napájecích napětí pro zmíněné desky.
Schema si stáhni třeba odtud :wink:

Zkus odpojit tlačítka od displeje, jest-li některé "nevisí" :wink:

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“