Čerpadlo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#16 Příspěvek od mspacil »

Dobře, vše teda vyzkouším.
Děkuji

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Kremik »

Někudy to nasává vzduch jen když čerpá vodu.

Uživatelský avatar
petr-p10
Příspěvky: 103
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#18 Příspěvek od petr-p10 »

pokud je trubka od čerpadla v celku tak propouští koš nebo spoj u koše dej za koš kvalitní zpěnou mosaznou klapku s gumou a pružinou a máš po statostech pokud tam nemáš ve studni nečistoty.

Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#19 Příspěvek od mspacil »

Vše jsem rozpojil, napustil vodou a už hodinu se hladina v trubkách ani nehne.
Je tam nový kvalitní mosazný koš se zpětnou klapkou, který funguje perfektně.
Já už fakt nevím.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Kremik »

Nemusí to jít poznat přetlakem, když se to děje jen při podtlaku. Nějaká netěsnost funguje jako jednocestný ventil.

Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#21 Příspěvek od mspacil »

Když už čerpadlo čerpá, tak funguje dobře, klidně 2 hodiny v kuse.
Problém je někdy prostě nenasaje. Jednou za čas přijdu a je v poruše bez vody.
Zřejmě bude propouštět nějaká PE spojka nebo bude v potrubí malá prasklina, nic jiného už asi není možné.
Díky

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Asi před 2 roky jsem měl problém, taky se zavzdušňovalo čerpadlo. Bylo to zpětnou klapkou v sacím koši, na dosedací ploše bylo něco podobnýho jako je vodní kámen ve varný konvici. Netušil jsem, že se vysráží i ve studený vodě. Nechal jsem to půl hodiny v pixle s horkou vodou a octem 1:1 a od tý doby je pokoj. Sice je trochu záhadou, kudy se do čerpadla nebo sací trubky dostával vzduch. Asi se někudy procucal, od čerpadla k hladině bylo cca 4-5 metrů, takže podtlak tam nějakej byl když voda postupně opadávala jak ventil propouštěl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

Když čerpá, jde jen voda, nebo voda i s nějakým vzduchem? Pokud z natlakovaného systému voda neuniká, nemůže čerpadlo nenasát, vždyť má pořád nasáno. Možná je v čerpadle vzduch i když čerpá. Po vypnutí, i krátkém, všechny bubliny vzduchu vylezou nahoru, hladina vody tím klesne a pak už se může stát, že čerpadlo nenasaje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Čerpadla co mají na výstupu kotel bez membrány naopak musí vzduch přisávat aby se v kotli doplňoval vzduchovej polštář, co je nad hladinou. Pokud by se vzduch nedoplňoval, tak by se postupně všechen vzduch v kotli rozpustil a čerpadlo by cyklovalo v několikavteřinových cyklech.
Jsou dva způsoby jak se to dělá:
1- pokud je ve studni dole ve vodě Nautila či podobnej princip šroubovýho čerpadla, tak se dává zpětná klapka až na vstup kotle. A ta zpětná klapka má hned pod sebou kačeří zobák (jednosměrnej vzduchovej "retní" ventil) který jak vypne čerpadlo, tak zavzdušní trubku zpětné klapky až po hladinu vody. Další čerpání pak voda natlačí vzduch z trubky do kotle.
2- Pokud je čerpadlo nahoře nad studnou, tak má přisávací ventilek s regulačním šroubem. Při čerpání se přisává vzduch do čerpaný vody a tím se zase doplňuje vzduch v kotli. U tohodle systému musí perfektně makat zpětná klapka v sacím koši, jinak se při vypnutí čerpadla potrubí až k hladině zavzdušní a skončí to obvykle spálením ucpávky v čerpadle jelikož ji voda nemaže a nechladí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#25 Příspěvek od houmr »

Ještě mne napadla jedna varianta, jak se snadno a nahodile zavzdušní čerpadlo během čerpání - a sice během toho čerpání klesne voda ve studni pod úroveň savce...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“