Televizní hra tenis

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jape
Příspěvky: 62
Registrován: 20 úno 2013, 01:00
Bydliště: Uh. Hradiště

#16 Příspěvek od jape »

Při hlubším úklidu jsem vyhrabal TV hry s AY3-8610 postavené někdy na gymplu tj. okolo roku 1984. Mladší dcera zírala že to může fungovat, potřebuje to jen vyčistit potenciometry na řízení. Mám tam TP160, jeden je upevněný za závit, osky jsou spojeny kolmo hnilíkovou kostkou a na závitu "pohyblivého" potenciometru je tvrdý drátek s páčkou soustruženou ve vrtačce. Chová se to jako joystick jen okolo té páčky musí být docela veliká kruhová díra pro pohyb. Tlačítka na přepínámí her jsou z nějaké kallulačky, ten obvod měl samodržnou funkci takže Isostaty se použily jen na zap/vyp, zmenšení hráčů, reset a tuším rychlost pohybu.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#17 Příspěvek od ZVUK2000 »

kevin_mitnick píše:V Tesle Piestany mel tohle postaveno snad kazdy, kdo udrzel v ruce pajku (nebo kdo mel kamarada co vedel kterym koncem se drzi pajka). Mizeni TTLek z vyroby tenkrat resili i soudruhove z StB...
Já měl nějak v paměti že TTL dělala Rožnovská Tesla resp.pobočka Tesla Třinec Oldřichovice a CMOS MHB..... Piestany

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Když jsem koukal na ten návod, tak se na tom konstruktér ledasco naučil.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#19 Příspěvek od kevin_mitnick »

ZVUK2000 píše:
kevin_mitnick píše:V Tesle Piestany mel tohle postaveno snad kazdy, kdo udrzel v ruce pajku (nebo kdo mel kamarada co vedel kterym koncem se drzi pajka). Mizeni TTLek z vyroby tenkrat resili i soudruhove z StB...
Já měl nějak v paměti že TTL dělala Rožnovská Tesla resp.pobočka Tesla Třinec Oldřichovice a CMOS MHB..... Piestany
Pokud si dobre pamatuju, tak s TTLky se zacinalo v Piestanech. Az pak sla vyroba do Cech a z Roznova prisli do Piestan zakladni rady CMOS. Roznov pak zacal delat VLSI...

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od petula »

Poznámka k těm joystickům, v nějakém AR (anebo snad časopis Modelář) vyšel někdy v 70tých letech velmi sofistikovaný strojnický výkres, konstrukční návod na stavbu joysticku. Doma se to však udělat nedalo. Realizace vyžadovala soustruh. Byli však lidé, kteří měli soustruh v práci a tak dělali ty joysticky i na zakázku. Pokud si pamatuju, joystick měl ovládání na 4 směry a snad i tlačítka.

O tom tenisu i AY obvodu vím, nestavěl jsem to, tak moc mne hry nebraly, ale měl jstem je na víkend půjčené od kohosi. Vydržel jsem u toho asi 1/2 hodiny, pak mne to přestalo zajímat. Existovaly však jiné zajímavější obvody řady AY, než pro TV tenis.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co já jsem zažil, tak ten můj kapitalistickej CPC6128 z roku 1985 měl v joysticku jen spínače a návrat lineárních joysticků ke mně přišel až s gameportem na zvukovce... Oni věděli, že je to pakárna to vyrobit...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Chlapi co blbnete, říká se tomu křížový ovladač a dva jsou v každým rádiu na dálkový ovládání (RC). Vůbec se to nevyplatí dělat. Dá se to vydolovat z nějakýho vraku RC a nebo koupit za pár kaček náhradní na Hobbykingu, e-bay či ali. Akorát bacha na typ poťáků na který to je určený. Nebo jsou superlevný do X boxu a podobnejm střepům a tam už poťák je integrovanej. Ale bacha, proti modelářskejm křižákům, který jsou dost přesný s neutralizací a maj obvykle dráhu 90 st. mají X boxy jen asi polovičku a jsou míň přesný bez neutralizace. Obvykle se tomu nadává Analog Joystick cena kolem 30 kaček.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#23 Příspěvek od weed_smoker »

Nepodařilo se mi sehnat ani jeden ten obvod a článek o TV tenisu mám taky,ale neskládal jsem to.
BTW.kdyby někdo měl AY-5-8510/8610/8710 nebo i MAS601+602+603,možná bych obvod(y) koupil a zkusil to ze srandy postavit synovcům,třeba by je to mohlo bavit.Nevyužitá CRT TV se najde.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jinak na bastlverzi křížovýho lineárního ovladače - pokud si to pamatuju - stačil AL vingl a dva potenciometry. Problém byla využitá pouze malá část z rozsahu potenciometrů, ale to se dalo doladit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

Někde to ještě mám i s tím AY, který mě stál snad půlku tehdejšího oficiálního příjmu. Dokoupil jsem k tomu ještě nějaký jiný AY, co měl v sobě generátory nejrůznějších pazvuků k těm hrám, i s nápodobou toho hekání tenistů :D
Nedodělal jsem to právě skrz ty ovladače. Kamarád z vojny, co měl dělat jejich mechaniku, měl od toho už hotový i strojařský výkresy, právě kvůli úrazu z vojny dost vážně onemocněl. Já bych to mechanicky sám asi nezvládl a tak jsem se k tomu už nevrátil.
On pokrok v těch TV hrách šel i tehdy celkem dost rychle dopředu. Než bych to původní dodělal, už by to bylo zastaralý.
Je to ta deska z AR, se velkou sestavou asi 8-10 Isostatů.
Tu jsem tenkrát pohodlně a přesně na míru sestavil ze stavebnice Unitra-Eltra, kterých bylo v opravně dost.
Hotový, na tohle přesně určený ovladače, prodával tehdy běžně Conrad. Ale za nechutný peníze, protože to prostě ještě frčelo. Pokud bych to chtěl rychle, bez čekání na další doložku, tak přes šmelináře ještě za dvojnásobek..

Uživatelský avatar
sCZther
Příspěvky: 3
Registrován: 02 pro 2019, 01:00

#26 Příspěvek od sCZther »

To by mě zajímalo, jak vypadaly ty ovladače od Conrada. Jinak pokud by někdo měl cokoliv ohledně těch her, co by rád (pro)dal do muzea, tak mám zájem :)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#27 Příspěvek od konosuke »

tenis sice ne ale tetris jo, rovněž slavná hra epochy commodorů a atarek, co...
(mám někde v archívu DOS verzi pro PC, na 5" disketě jak by ne)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#28 Příspěvek od sinclair »

Klasický x-y křížový ovladače typu "knipl" s dvěma potenciometry a dvěma tlačítky. Nevím bohužel o nikom, kdo by to takový léta skladoval.

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#29 Příspěvek od ccode »

Televizní hry (ze zahraničních časopisů) jsou také např. tady od TTL po AY, cca od roku 1972 se zaměřením na pong. http://www.pong-story.com/mags.htm

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

s TTL obvodama dělat ten tenis s počítadlem skóre to musela být honička.

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“