NodeMCU ESP8266

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Zaujimave, ako rychlo zmizol ten link z podpisu.
Uz ho len odstranit z linku "www", co je pod kazdym "prispevkom". Ale tam ho aspon "programator" nezvladol spravne vlozit.

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od elnovy »

Zdravím nemám nervy na ty lidi typu rambo za slovenska nebo lesana
které mě jen urážejí ........
Dík za obrázek je to přesné ono jak styk s webservrem funguje
nebo jak ESP-01 muže komunikovat mezi sebou přes místní WIFI.
...
Nakonec jsem v projektu zvolil variantu
Měření dat Attiny 13 napojení na BT2.0 a komunikace s Androidem
SW pro ATTINY na komunikaci přes COMx mám fungující bez
nutnosti použití procesoru řady Atmel s krystalem
...
Komunikace pomocí ESP XX ..mě odrazuje z důvodů
neustálého měněnío přistupovách /HESEL/ pro větši
sérii vyrobených kusů .
.....

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od pocitujlasku »

ja mam v esp urobene tak, ze ak sa nepripoji na wifi, prepne sa do rezimu ap a tam bezi jednoducha stranka, kde si nastavim meno/ heslo na wifi a ulozim do eprom.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od FHonza »

přesně tak se to dělá, existuje na to hodně šablon (a každý si jí určitě taky zkusil napsat sám :) ). K tomu upgrade přes OTA.


Tady jedna je, včetně popisu v češtině. Na té se toho dá hodně naučit.

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od geograf »


Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od FHonza »

No zrovna v tom příkladu je připojení k WiFi spíš ukázka toho, jak by to nemělo být. Resp. absolutně to neřeší situaci, kdy se to nepřipojí k síti, jejíž jméno a heslo jsou součástí zdrojáku.

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#22 Příspěvek od Le_Ze »

@FHonza
Co bylo myšleno tím.
absolutně to neřeší situaci, kdy se to nepřipojí k síti, jejíž jméno a heslo jsou součástí zdrojáku.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od FHonza »

Podívej se do části zdrojového kódu pod odstavcem ESP8266 Asynchronous Web Server Sketch:

Kód: Vybrat vše

// Connect to Wi-Fi
  WiFi.begin(ssid, password);
  while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
    delay(1000);
    Serial.println("Connecting to WiFi..");
  }
Neřeší to žádný timeout, ani proč se připojení nezdařilo (metoda WiFi.status() má více návratových hodnot). Prostě to jenom zamrzne v nekonečné smyčce a jednou za sekundu pošle text na sériové rozhraní.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od pocitujlasku »

a taketo nieco je na 99% prikladoch pre tieto moduly. jednoducho sa tam pocita s tym, ze vsetko funguje.
ja mam urobene tak, ze po starte ide aj klient aj ap a v smycke sa kontroluje pripojenie. ak je ok, tak sa vypina ap, v momente, ak sa z nejakeho dovodu odpoji, tak sa opat zapina. neriesim preco sa nepripoji, pretoze pre mna je podstatne len to, ci je pripojene.
dal by som tu aj ukazku zdrojaku, ale je sucastou vacsieho systemu a nechce sa mi z toho vykusavat len ta cast.
a nikde nepouzivam delay, ale porovnavam ubehnuty cas - aby som si nezablokoval ostatne funkcie
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#25 Příspěvek od Le_Ze »

@FHonza.
Tak pokud do té ESP8266 nahrají funkční zdrojak, tak se předpokládá, že pokud se nepřipojí, problém je na straně routru, nebo signálu.
Takto to je v mnoha příkladech na netu.
Když ale mam zdrojak, u kterého potřebují, aby fungoval, i bez wifi, je to nepříjemné.

S ESP8266 moc zkušenosti nemam.
Když jsem koupil první, řešil, jsem, proč to, co jsi tu dal, je v setupu a jak na to, když se ESP8266 odpojí.
Nakonec jsem zjistil, že se automaticky připojí znovu, tak jsem se o to dal nezajímal, nebo spiš neměl čas.

Když jsi to tu napsal, jsem začal přemýšlet, jak to funguje, když se odpojí.
Zastaví se celý zdrojak, a jede jen smyčka, která se snaží znovu připojit, tak jak jsi to tu dal, nebo ESP8266 dal funguje, a zkouší se v intervalech znovu připojit?

Když se ESP8266 umí sama znovu připojit.
Co se stane, když ji dam v setupu třeba 20 pokusu a pokud se nepřipojí, tak ji pustím dal?
Bude se také snažit připojit?

@pocitujlasku
Na něco takového se chystám, až to venku zbělá.
Na něco takového tu je WiFiManager, ale neřeší statickou IP.
Ono třeba po výpadku routru není jistota, že dostane znovu stejnou IP
A když se kouknete do examles, tak tam, pokud se nepřipojí, to řeší resetem ESP.reset();.
https://github.com/tzapu/WiFiManager/bl ... imeout.ino

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od pocitujlasku »

ono zalezi, co robi ten program. pokial tam nieco bezi v rozumnej smycke, tak sa vie sam pripojit, ak by tam bolo nejake cakanie (napr. na vstup, tak to pozastavi komplet vsetko a nepripoji sa. Preto je dobre aj udalost na tlacidlo riesit v cykle.
Mna Ipcky netrapia (testujem to na soft ap v notebooku, kde po kazdom restarte dostane inu Ip.) ja to mam riesene tak, ze kazde zariadenie ma svoje interne ID s ktorym sa prezentuje voci serveru. Robim si vlastne inteligentnu domacnost, kde napr. meranie teploty prebieha aj ked nie je wifi, ked sa pripoji, tak odosle data, ktore zatial nazbieral. Preto u mna program musi chodit aj ked nie je pripojeny.
Len zacinam narazat na veci, ktore nie su dobre dotiahnute v tom esp. nap. pri cistej tcp komunikacii sa mi stracaju packeky, ak posielam velmi kratke spravy. Co pri tcp sa nemoze diat.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#27 Příspěvek od FHonza »

Le_Ze píše: Když jsi to tu napsal, jsem začal přemýšlet, jak to funguje, když se odpojí.
Zastaví se celý zdrojak, a jede jen smyčka, která se snaží znovu připojit, tak jak jsi to tu dal, nebo ESP8266 dal funguje, a zkouší se v intervalech znovu připojit?
Napsal jsem si potomka třídy ESP8266WebServer kde tohle řeším. Dají se uložit do EEPROM tři sítě, na které se to postupně zkouší připojit. A když vše selže, tak se přepne do AP (hlavně proto, aby šlo zjistit proč se připojení nepovedlo a šlo nastavit nové). Pak to ještě řeší zobrazení statických stránek uložených přes SPIFFS, včetně těch "nastavovacích". Části programu, které pro správný běh potřebují připojení k internetu v tu chvíli prostě nefungují (typicky synchronizace času přes NTP). Ale ve smyčce nikde nečekám.

Původně to vznikalo jako ovládání mašinek a kolejiště, nakonec je z toho komerční projekt :)

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#28 Příspěvek od Le_Ze »

Toto by mně zajimalo.
Když se ESP8266 umí sama znovu připojit.
Co se stane, když ji dam v setupu třeba 20 pokusu a pokud se nepřipojí, tak ji pustím dal?
Bude se také snažit připojit?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#29 Příspěvek od FHonza »

Bohužel nebude

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#30 Příspěvek od Le_Ze »

By byl dotaz.
Když to mám jako AP, jde nastavit sila signalu?

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“