ATmega328P vs PB a samovolny prepis flash a EE pri zarus.clk

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

To je samozřejmě prasečina, patrně soudruzi někde udělali chybu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od RayeR »

No tak to je v prdeli toto, ted sem zistil, ze v novejsim datasheetu k 328P (DS40002061A), jsou nova errata novych revizi:

Errata ATmega328P
The revision letter in this section refers to the revision of the ATmega328P device.
40.8.1 Rev K
• Full swing crystal oscillator not supported
• Parallel programming timing modified
• Write wait delay for NVM is increased
• Changed device ID
• Analog MUX can be turned off when setting ACME bit
• TWI Data setup time can be too short
1. Full swing crystal oscillator not supported
The full swing crystal oscillator functionality is not available in revision K.
Problem fix/workaround
Use alternative clock sources available in the device.

Takze jestli je tam i ta citlivost na ruseni, tak to potes teda...

Snad se to teda netyka automotive verze, o te zminka v DS neni.

Taky je blby, ze se ty revize lisi jen DebugWire ID a toto nejde vycist z programu, jen debuggerem. A navic u nekterych Atmeg, ma K revize i DebugWire ID stejne a nejdou tak odlisit vubec.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od RayeR »

Z komunikace s indickou podporou MCP nakonec vyplynulo, ze nova revize K nakonec nebude vydana a zminka o ni z datasheetu casem zmizi.
ATmega328P se bude porad vyrabet po staru s nezkriplenym oscilatorem (byt drazsi), no aspon ze tak...

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#19 Příspěvek od error414-2 »

Ty jo, zrovna tohle ted resim a uz jsem z toho byl nemocny. Nedostal jsem se tak daleko jak ty, jen jsem zjistil ze to nedela kdyz tam neni bootloader.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od RayeR »

Chces rict, ze kdyz neni naprogramovana fuse bootrst, tak je ten oscilator najednou odolnej? V dane aplikaci bootloader byt musi, takze sem ani nezkousel moznost bez.
Za druhe nas atmel sere neskutecne dlouhyma leadtime, objednavku x tisic ks sme resili uz nekdy loni a porad to nemame, ted maji nake odstavene fabriky, co slo sme vykoupili z farnell a pod. No do dalsiho projektu uz si sakra rozmyslim, jesi pouzit este nekdy atmel, resp. mikropyc...

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#21 Příspěvek od error414-2 »

oscilator neni odolnej, porad to dela kraviny, jen jak uz si zminil, bez bootloaderu to nesmaze flash a eeprom.

Pro me je to absolutne nepouzitelnej procesor kdyz neco takoveho dokaze smazat pamet. Stara 328p je super odolna, tohle je parodie.

Resil jsem to http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=93785 .

Na tohle tema jsem narazil nahodou a docela jsem zajasal ze nejsem sam. Na atmel foru o tom asi nikdo moc nevi :(

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od RayeR »

Zajimave, ze tobe to maze celou pamet, me to zrusilo vzdy jen par Byte.
Nema to cenu dal resit, jednani s podporou Mikrocypu nikam nevedlo, proste se z toho vykroutili, ze je to nova feature a ze MCU neni pro noisy environment, tak v ramci zachovani nervu PB zahod a kup nekde starsi P...

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#23 Příspěvek od error414-2 »

RayeR píše:Zajimave, ze tobe to maze celou pamet, me to zrusilo vzdy jen par Byte.
Nema to cenu dal resit, jednani s podporou Mikrocypu nikam nevedlo, proste se z toho vykroutili, ze je to nova feature a ze MCU neni pro noisy environment, tak v ramci zachovani nervu PB zahod a kup nekde starsi P...
zalezi jak ho moc "prstuju", do toho druheho tematu jsem daval screen kde to smazalo jen 4 radky.

Ja prave chtel v zarizeni nahradit stavajici 328p za 328PB kvuli druhemu uartu, ale ted si rikam ze asi neni tak dulezity.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od RayeR »

No stejne je to zajimavy, ze to na tu mazaci instrukci jumpne s tak velkou pravdepodobnosti/tak casto, kdyz se tam vyskytuje jen 1 z tisice instrukci v cele pameti, kdo vi kolik to tech skoku behem 1 dotyku udela... Pokud bys xtal nahradil aktivnim oscilatorem, tak by snad tenhle problem nebyl, ale kdyz uz je hotova deska...

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#25 Příspěvek od error414-2 »

ja tam smejdil prstem treba 10 - 20s. Deska se bude delat nova se zmenama, ale nemam uz naladu a silu tohle resit. Zabil jsem s tim tolik casu ze proste nebudu menit nic co nemusim menit a co vim ze funguje.

Chtel jsem to vylepsit, okradl jsem se o cas, to uz se stava :D

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od RayeR »

Me stacilo hrotem pinzety potukat treba 5x behem vteriny a bylo to sekle...

Jo, taky sem s tim stravil hodne casu a hledani na forech, kery nikam nevedlo, holt takovyhle zkusenosti mas pak k nezaplaceni :) Bud rad, zes na to prisel driv nez v seriove produkci, to bys pak teprv tloukl hlavou o zed...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem se nějak překoukl a koupil u Farnela taky ty ATMegy 328PB. V Bascomu se mi identifikují jako Chip device ID: 1E9516 a to je vše co umí. Ani v seznamu 328PB není. Takže v Bascomu do něj bootloader nedostanu.
Našel jsem nějakou podporu pro Arduino IDE prostředí ale nevím, co s tím.
Neporadíte prosím někdo jak na to?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

Co když si zkopíruješ definiční soubor M328Pdef.dat do novýho souboru s tou signaturou 1E9516 a ten podstrčíš Bascomu?

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#29 Příspěvek od Ruprecht »

328PB je v legálním Bascomu od r. 2017
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

V demo Bascomu 2.0.7.5, co je na stránkách MCS, bohužel podpora 328PB není. A kupovat si ostrou verzi kvůli nahrání pár bootloaderů za rok mi nepřijde moc dobrá investice.
Zkusil jsem stáhnout pro IDE podporu pro Pololu A-star 328 PB. Jinou jsem zatím nenašel. Po instalaci se mi v deskách 328PB objeví, je tam i volba TWI 0 a TWI1, taky SPI0 a SPI1 ale zatím jsem to nezkoušel.
Ale asi mi to s nahráním Optibootu přes ISP nepomůže, programátor USBasp co používám bez problémů v Bascomu mi v Arduino IDE nechodí, je tam problém s moc vysokým kmitočtem CLK. V Bascomu jde z Automatu snížit na 187,5kHz pak to chodí ale jak CLK snížit v Arduino Ide jsem se zatím nedopátral.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“