Vadné topné tělesa bojleru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

Celeron píše:...dražická trojfázová keramická patrona 4.5kW je v rouře průměru cca 8cm dlouhý možná 60cm. Jak tady píše Achab, že jsou keramický patrony horší než tyče přímo ve vodě, tak já jsem přesně opačnýho názoru.
O tom není sporu, pokud má těleso přiměřenou teplosměnnou plochu jako dražické. Dotazované těleso má plochu podstatně menší, srovnatelnou s ponorným typem. Za takové situace se při stejném výkonu hůř chladí než ponorné.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#17 Příspěvek od elektrosvit »

V AEGovi ta tělesa občas odcházela, i když jsem jej každý rok čistil. Na panelu bylo tlačítko, kterým se dalo jedno těleso vypnout. A tak jel bojler jen na jedno a v případě poruchy jsem zapnul druhé. Kromě malé plochy byl dalším problémem zhoršený přestup tepla z tělesa do stěny jímky. Těleso totiž určitě nedoléhalo na stěnu jímky celým svým povrchem a vzduchové kapsy se chovaly jako izolace. Nakonec dojel na proreznutí nádoby v místě přívodu studené vody. Dražice jsem montoval na jaře 2015 a zatím nečistil. Na jaře už bych asi měl.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#18 Příspěvek od ronoda »

Shodou okolností jsem sehnal (dostal) za lahvinku 4ks FV panely.
Jsou starší, ale prý dávají ještě přes 200W. Chci je využít jen na předehřev vody. Takový předsunutý DC bojler z kterého půjde voda do klasického bojleru. Mám jižní stranu na hranici pozemku, takže tam nemohou být okna, tak bych toho taky využil.
-U běžného bojleru bych rád vyměnil klasickou spirálu na 220V za stejnosměrnou, vhodnou k těm panelům.
Může mi někdo poradit jakou použít a kde ji získat?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

No aby ti někdo mohl poradit, tak nám musíš prozradit, co to je za typ panelů a jaký mají napětí při plným svitu. Už jsem viděl panely 12V ale taky 90V.
4 panely se obvykle zapojí do série a přes jistič a termostat na těleso.
Ideální je bojlér, co má keramický těleso v rouře, dá se přemotat na požadovaný napětí i doma.
Profi ti to těleso udělají 30 km daleko v Miřeticích.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Ale prdlajs . Na ebay jsou běžně tělesa na 24 nebo 48V různých výkonů .... Na tomto poči nemám odkazy , mohu dát zítra . Typ boileru napoví . Sám se na toto chystám .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Jo jasně, na 90V panel dá těleso 48V. No to bude něco...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#22 Příspěvek od ronoda »

Typ panelu nevím (zkusím se ještě zeptat) po štítku zůstalo jen lepidlo ze samolepky), ale je na 12V, to vím.
Takže by se hodila 2x spirála na 24V na 400W.
Bojler na úpravu zatím nemám, to se poohlídnu někde na SD. Nějaký s přírubou se šrouby. Přírubu bych udělal novou s potřebnými jímkami na spirály.
Pokud by to makalo ke spokojenosti, jsem pak ochotný vykuchat nové Dražice. Termostat a jistič je samozřejmostí. (mám představu 80 litrový bojler nebo i menší)
Mám nulové zkušenosti s FV, a tak mi přijde divný ten výkon. To by při 200W musel panel dávat 16.7 A. To je to tak opravdu výkonné? 16A to už je docela kvapík

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“