relé pre mechanický posun

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od workhard »

S větráčkem 6cm bych řekl, že se na to můžeš rovnou vybodnout, to ti tam víc nafouká pod dveřma.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »

Zapomen na to, ze teplotu uvnitr ovlivnis 6cm vetrackem. Za cely den provozu takoveho vetraku tam dostanes asi tolik vzduchu jako kdyz otevres dvere a vejdes dovnitr :-)
Ja mam v byte vzduchotechniku kde jsou na vetracich snad 150W motory, rozvody vzduchu vedene 150mm hadicemi, vymeni to 300m3/h vzduchu apod. a kdyz se mi pojebala klima, myslel jsem si ze byt aspon trochu vychladim tou vzduchotechnikou kdyz vecer teplota klesne, tak bez sance. S vnitrni teplotou to prakticky nic neudelalo dokud neni rozdil venkovni vnitrni teploty aspon 10C. To co zamyslis s malym PC vetrackem jsou naprosto vyhozene penize a ztrata casu. Ver mi, mam to vyzkousene.

Uživatelský avatar
komak
Příspěvky: 11
Registrován: 10 říj 2019, 02:00

#18 Příspěvek od komak »

Tak to mám teda vyriešený ďalší problém. Spravím tam teda väčšiu dieru a dám tam ten originál ventilátor na wc, ktorý má otváracie lamely. Dám na vaše skúsenosti. Len ešte neviem, či tam mám robiť aj tú druhú dieru na odvod vzduchu. Keď to nebude fungovať s jednou, tak tam niekde oproti urobím druhú a prípadne do nej tiež môžem dať rovnaký ventilátor, ale v opačnom smere. Doteraz som to robil tak, že som na noc otvoril okná na vetranie a ráno som ich zase išiel zatvoriť a celkom to pomáha. Rozdiel medzi tým, keď som vetral a keď som zabudol bol aj 5 °C. Ďakujem za praktické skúsenosti, ktoré by som inak získaval na vlastnej koži :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Ani ten WC vetrak na to nebude mit pozorovatelny vliv, je to proste malo. Otevrenym oknem se vymeni o nekolik radu vetsi objem vzduchu. Problem neni teplota vzduchu, ale teplota stavby, vnitrniho vybaveni apod. ktere ma velkou tepelnou kapacitu a od toho se ti privadeny vzduch neustale ohriva nebo chladi.
Udelej si doma pokus, vypni topeni pokud ho mas rizene termostatem, zapni odsavani na hajzlu a sleduj jestli ti bude teplota v byte klesat. A pak to porovnej s tim, kdyz jen vypnes topeni. Rozdil nepoznas. Nasledne zkus otevrit okno a budes tam mit kosu okamzite :-)

Uživatelský avatar
komak
Příspěvky: 11
Registrován: 10 říj 2019, 02:00

#20 Příspěvek od komak »

Tak tomu zase neverím. Samovolne cez pootvorené vetráky na oknách nemôže prúdiť o toľko viac vzduchu, než cez 12-tku dieru s aktívnym ventilátorom. Pri tom Tvojom pokuse bude problém v tom, že keď zapneš vetrák na wc, tak ten vytláča vzduch von a ten sa nahradzuje podtlakom cez netesnosti z interiéru - teda z chodby. Kdežto keď otvoríš okno, tak tým ide vzduch aj von a aj dnu z exteriéru a to je veľký rozdiel. Ja chcem dať ventilátor tak, že bude fúkať smerom do vnútra.

P.S. je to drevostavba, interiér je tiež drevený, takže to má podstatne menšiu tepelnú kapacitu, než murovaná stavba.

Uživatelský avatar
komak
Příspěvky: 11
Registrován: 10 říj 2019, 02:00

#21 Příspěvek od komak »

Keď som si to prepočítal, tak miestnosť má cca 90m3. Ten malý (6cm - 1W) ventilátor má prietok 30m3/hod, čiže komplet celý objem miestnosti by mal nafúkať za 3 hodiny. Ak bude mať kade ísť ten vzduch aj von, tak myslím, že ani to by nemalo byť zanedbateľné. Možno to stačiť nebude, lebo aj drevo má tepelnú kapacitu, ale váham, či to predsalen nevyskúšam. Ale musím s tým počkať do budúceho leta :-(

P.S. aby sa nezabudlo na pôvodnú otázku .. neviete niekto kde sa dá kúpiť a ako sa volá tá súčiastka, čo otvára a zatvára lamely na týchto ventilátoroch? https://www.ventilatory-prodej.cz/koupe ... ou-zaluzii

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od termit256 »

komak píše:Tak tomu zase neverím...
Vyzkousej a uvidis :-)

Ty 6cm vetracky jsou mereny buhvijak, nezapomen na tlakove ztraty, dej si ten vetrak do pulmetrove trubky (sila steny) a hned bude objem vzduchu treba jen desetinovy.

Kdyz vymenis celkovy objem vzduchu za 3 hodiny (i kdyby to vetracek dokazal), nedocilis tim z hlediska teploty vubec niceho. Otevri na chvilku okno i dvere, pruvan ti stejny objem vzduchu vyfoukne za par sekund. Za tri hodiny pote tam ale budes mit teplotu stejnou jako predtim.

Uživatelský avatar
komak
Příspěvky: 11
Registrován: 10 říj 2019, 02:00

#23 Příspěvek od komak »

Tak chcem len pesimistov informovať, že som to pred týždňom spojadnil a aj ten malý vetráčik urobí svoje. Rozdiel je 6 až 8°C. Pred inštaláciou, keď som večer (medzi 16-17hod) prišiel do herne, tak tam bolo 3-4°C chladnejšie, než vonku. Teraz, keď prídem v tom istom čase do herne, tak je tam o 3-4°C teplejšie, než vonku. Takže som spokojný a zatiaľ neplánujem dávať silnejší vetrák. Uvidím ešte ako to bude fungovať v lete v režime chladenia :-)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#24 Příspěvek od Yarda1 »

komak píše:...Potrebujem v podstate cievku s jadrom s väčším posunom (napr. 10mm), na ktoré budem vedieť pripojiť niečo mechanické...
Zrovna dnes jsem přivezl ze servisu auto, měnili mi tam motorek centrálního zamykání. Dva vyměněné jsem si vzal, jeden je už rozebraný, chtěl jsem se kouknout, co tam je (je tam motorek, jeden převod a šnek, co otáčení převádí na posuvný pohyb, pokud má někdo zájem, dám sem fotku), napadlo mne, že na něco takového by se hodil. Jeden je ještě vcelku, úplně vadné nebyly ale údajně u těch motorků slábnou magnety a někdy nezamknou. Pokud by měl někdo zájem může ho mít na zkoušky zadarmo když si přijde.
https://www.fiatdily.cz/foto/katalog/d- ... 57247.jpeg
Největší rozměr té krabičky je cca 6cm
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“