Jak jsem málem vyhořel

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Ten adaptér je cca 15-20 roků starej, přesně nevím. V tý době asi byla ještě místní výroba kvalitnější a čínskejch sraček tady nebylo ještě tolik.
Ale jak tu někdo psal, možná to je polák střeva v českým futrálu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Ano, to jsem tady psal: v Encu se prodávaly hotové zdroje nakolika napětí včetně přepínatelných, a pak se také kompletovaly zdroje podle požadavku zákazníka. Většinou nešlo o zásah do elektroniky, ale například o jiný výstupní konektor či jinou napájecí výhybku. Destičku se stabilizátorem u anténních zdrojů bych si tipnul na polskou produkci, u tráfek nevím.
Ale ve všech případech šlo o poctivá tráfka s primárem a sekundárem ve vzájemně oddělených komůrkách, elektrickou pevností vyhověla izolace i požadavku na bezpečné oddělení. A tehdy ještě tyto zdroje testoval EZÚ, tak jim bylo proč důvěřovat.
Myslíš, že se tehdy ještě počítalo se životností 25 let a víc?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Mozno poctive, ale bez tepelnej poistky nebezpecne.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#19 Příspěvek od czatlantis »

Nejsou ve výsledku ty spínaný zdroje bezpečnější než normální trafo? Ve spínaným když něco odejde, tak to odejde "rychle" a vystřelí pojistku/jistič/kus cesty na plošňáku (případně všechno dohromady :D ) ale tohle většinou nic nezapálí...Obyčejný trafo se může začít takhle pomalu plíživě přehřívat atd

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od Michal22 »

Polské napaječe značky Tatarek byly taky na dvoukomorové kostřičce, stejně se sraly slušně.
Tohle vypadá podobně, jen ve větší kastli.
Taky se přikláním k tomu, že pokud není v sérii s primárem cokoliv rozumného (nejlépe tepelná pojistka s dobrou vazbou na vinutí, ale i třeba pojistkovýb odpor), tak je to trošku ruleta.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od sis2 »

Stejně je s podivem, jak málo je průserů, když vidím, jak vypadají některé "instalace" provozovatelů bezdrátových připojení, pro které AP dělají různí "externisti". Na půdě pavučinama omotaná zásuvka nebo prodlužovačka na trámu a v ní PoE napáječ made in rejže...
Anebo pro TV příjem polské síto a výše zmíněný napáječ...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

uvědomte si že na opuštěné půdě často operuje divoká kuna no a když může prokousat elektroinstalaci auta...
Naposledy upravil(a) konosuke dne 22 lis 2019, 10:44, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

czatlantis píše:Ve spínaným když něco odejde, tak to odejde "rychle" a vystřelí pojistku/jistič/kus cesty na plošňáku (případně všechno dohromady :D ) ale tohle většinou nic nezapálí...Obyčejný trafo se může začít takhle pomalu plíživě přehřívat atd
V extrémně hořlavém prostředí, což jsou ty půdy, všelijaké zemědělské provozy, je to jedno. V prachu, pilinách, otrubách, v papíru rozkousaným od myší stačí žhavé těleso nepatrných rozměrů s nepatrnou tepelnou energií. Průser je i domácí elektronika usazená na zemi = na chundelatým koberci. V minulých letech jsem viděl několik opravdu neuvěřitelných napadení elektroniky od myší. Včetně vnitřku PC a tiskáren. Je tam teplo, plastová izolace je šíleně láká, pokud je klid, tak to sežerou.
Instalace v takových prostředích prostě musí splňovat příslušná pravidla.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Tak jsem si dva zdroje z Enco rozkuchal: kastlík lisovala firma Tatarek, patrně dodával i DPS s elektronikou, logo na destičce používá stejný řez písma.
Trafa jsou obě INDEL z Polska.
Jestli mají na primáru tepelnou pojistku, není vidět. A že by hrb na sekundáru svědčil o její přítomnosti, to asi ne, co by tam měla tepelná pojistka za význam?
Přílohy
Stabilizovaný zdroj SZ12
Stabilizovaný zdroj SZ12
Stabilizovaný zdroj SZ03
Stabilizovaný zdroj SZ03

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od forbidden »

Je to sranda, ale adaptér od anténního zesilovače Tatarek jsem měl taky a taky se začal zahřívat až pukla krabice. Jen o něco menší s červenou LEDkou. Druhej mám ještě v krabici, ale asi rovnou poletí. Měl jsem ho v obýváku, napájel mi barometr.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Tiez mam nejaky, ale nepouzivam ho. Asi ho tiez vyhodim.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

No ale zase na druhou stranu, ten tráfkovej adaptér vydržel hodně přes 15-20 let x 365 x 24 = 130-180 tisíc hodin v zimě -15, v létě +70 st. Sice se začal škvařit ale vinutí (nebo pojistka pokud tam někde je) se přepálilo včas.
Narovinu, kterej dnešní by tak dlouho vydržel? V pulzáku by elyty v těhle podmínkách nevydržely možná ani záruku. Kolik jich nevydrželo 3-5 let v pokojový teplotě, co jsem jich měnil já, nedokážu spočítat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Je pravda, že tyto dvacetileté zdroje od Enca si v posledních letech stále častěji říkají o výměnu elektrolytu. Na analogové televizi to bylo vidět - pomalu svisle jezdící pruhy v obraze.V digitálu to začne občasným kostkováním, kterého přibývá, až televize nezrozezná DVB-T signál vůbec. Ovšem v těch moderních pulzních zdrojích odcházejí elektrolyty daleko rychleji.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#29 Příspěvek od p32 »

Nevyhazujte, ale přiložte něco suchého (např. dříví) ať mají hasiči co hasit. Ať ten placený výjezd stojí za to. :lol:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#30 Příspěvek od konosuke »

máte v soukromý dílně, garáži a na půdě hasičák ? nejlépe prášek 1000V...ocení se až při průšvihu, jednou budou povinné, EU náš vzor (a pěknej kšeft pro výrobu a revizáky)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“