vlkost v trezorové místnosti

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#16 Příspěvek od scorpions-cz »

Tak mně ještě napadlo, že bych tam nechal dát malou klimu, která umí chladit, topit i vysoušet. Dílna má rozměr 5 x 2,5m a trezorovka 2,5 x 1,5 m. Výška asi 2,5 m. Vnitřní jednotku bych dal do dílny. Napadlo mně do trezorovky udělat u stropu a u země díru průměru tak 100mm. Dolů dát nějakej malej ventilátor, kterej bude zajišťovat cirkulaci vzduchu mezi trezorem a dílnou.
Bude to fungovat?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Fungovat by to mohlo - akorát místo jedný větší díry nahoře a jedný dole bych jejich plochu nahradil větším počtem děr s menším průměrem na větší šířce stěny (třeba 10 rour o průměru 2-3cm rozloženejch vodorovně pod stropem atp), aby se proud vzduchu líp rozptyloval po vnitřku trezorovky a nevznikaly "stíny" ve kterejch by se vzduch hůř promíchával a mohlo by docházet k místní kondenzaci. Součet plochy menších děr by klidně mohl bejt i větší než plocha jedný 10cm díry, přitom by to míň snížilo odolnost stěny jako zabezpečovací překážky proti nežádoucímu průniku nezvaný návštěvy ...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 14 led 2020, 20:52, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#18 Příspěvek od scorpions-cz »

Což to by taky šlo, ale myslel jsem do tý 100mm dát ventilátor.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Já tě chápu - ale nic ti nebrání například zvenku tý trezorovky ty menší trubky spojit napříč položeným "spojovacím kolektorem" = kanálem většího průřezu na jednom konci zaslepeným a na druhým konci s větrákem. Jasně, bude to komplikovanější na výrobu, ale zajistí to rovnoměrnější výměnu vzduchu v tý kobce. Koneckonců jsou takhle řešený i velký celoobjektový vzduchotechniky.
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 14 led 2020, 20:58, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#20 Příspěvek od scorpions-cz »

To by asi šlo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Diery podla mna minimalne dve - aby jednou mohol vzduch prudit dnu a druhou von.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#22 Příspěvek od scorpions-cz »

Však jsem psal nahoře a dole

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

A navíc takovým uspořádáním můžeš lehce určit směr i rychlost výslednýho proudění vzduchu tou kobkou. Když učuníš do určitý míry vzduchotěsný dveře, dole po stranách dveří uděláš po obou stranách kanály vyústěný hned za stěnou u podlahy a nahoře ty kanály prodloužíš trubkama uloženýma pod stropem tak, aby uvnitř kobky byly z větší části otevřený až u protější stěny a jen některý hned za dělicí stěnou, dosáhneš "odebírání" vzduchu z celý horní plochy kobky, ne jen z jednoho rohu. Při stejným hodinovým objemu výměny budeš uvnitř mít pomalejší celkovej pohyb, prostě tam nebude takovej průvan. Odvlhčení přitom vzhledem k celoobjemovýmu míchání vzduchu bude účinnější.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Kup si normální kompresorovej vysoušeč s Hygrostatem, nastav tam požadovanou vlhkost a udělej odtok kondenzátu někam pryč.
Ta "Peltierovina" je málo účinná, Ceresit ještě míň, možná bys byl úspěšnější, kdybys ten ceresit ofukoval ventilátorem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Aha, blbo som cital.

Klima odvlhcuje vzduch, ked chladi (voda kondenzuje na studenom vyparniku a odteka von). Ak ma kurit, tak odvlhcovanie z principu nefunguje (vtedy je studeny vyparnik vonku).

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#26 Příspěvek od scorpions-cz »

Odvlčovač tam teď mám kompresorovej, ale aby to drželo cca 12°C tak tam ještě topím přímotopem 750W. Přijde mi kontraproduktivní tato kombinace. potřebuju odvlhčit hlavně trezor, ale i dílnu a taky tam topit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

On ten kompresorák trochu topí. Navíc by měl fungovat až do pár stupňu nad nulou - kdy pak začne zasahovat protinámrazová ochrana výparníku. Asi by to chcelo tu Tvoji "kobku" líp odizolovat a zateplit. Pak tam nebudeš muset tolik topit. Možná, kdybys měl lepší izolaci od vody, tak bys mohl vzduch jen dosušovat topením a řízeným odvětráváním - To ale nechám na Tobě, protože netuším, jak by to mohlo být pro Tebe nákladný a reálný.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#28 Příspěvek od scorpions-cz »

Celá ta kobka je nově odizolovaná. Izolace na podlaze vytažená cca 10cm na boční zdi a potom obezděno 5cm ytongem, s cca 5cm vzduchovou mezerou mezi původní zdí. Tepelně to nehodlám dál izolovat, původní zdi jsou cca 50cm cihelno kamenný. Těď tam topím přímotopem 750W a mám tam zhruba 12-13 °C. klima mi tam se skoro stejným příkonem pohrne 2kW.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#29 Příspěvek od Otkundes »

V tom Vašem trezůrku snad nikdo nebydlí. Proto není třeba v něm větrat, ale jen snížit relativní vlhkost vzduchu, který se v něm nachází. I když v obvodových zdech trezůrku nebudou žádné větrací otvory, zdivo je porézní a vstupní dveře sotva hermeticky utěsníte. To znamená, že jistá „průvzdušnost“ v tom prostoru bude zachována. Ventilátor odvvlčovače Vám vzduch v tom uzavřeném prostoru spolehlivě rozvíří a promíchá. A protože má trezůrek malou kubaturu, projeví se i vývin odpadního tepla z provozu kompresoru odvlhčovače zvýšením teploty vzduchu v trezůrku. Pokud chcete ještě topit i v prostoru dílny/garáže, ve které máte ten trezůrek, stěny trezůrku budou vzduchem v té místnosti ohřívány a tím se sníží rozdíl teplot mezi trezůrkem a garáží/dílnou. Tepelné ztráty trezůrku proto poklesnou. Vytápění té garáže/dílny způsobí nejen zvýšení teploty v ní, ale i snížení relativní vlhkosti vzduchu v ní, oproti venkovnímu prostředí. Stavba (garáž/dílna) i zdivo trezůrku začnou prosychat, což se znovu projeví na relativní vlhkosti vzduchu v těchto prostorech.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#30 Příspěvek od scorpions-cz »

Díky. Myslel jsem, že když budu v dílně topit tou klimou a zajistím cirkulaci vzduchu přes trezor, nebudu muset používat ten odvlhčovač.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“