Pracovní deska

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#16 Příspěvek od makak »

Takový jednoduchý pokus. Silikonová podložka Tescoma položená na hliníkové desce. Navrch ocelová destička 6x9 cm. Baterie 9V a "dělič" vytvořený odporem té podložky a vstupním odporem multimetru 10 Mega.
Naměřeno cca 0,4 mV. Z toho usuzuju, že odpor na té poměrně velké ploše je 10Meg x 9V / 0,0004V a vychází mi tak izolační odpor přes 200 GigaOhmů. Pokud v té úvaze není nějaká bota, tak je to velmi dobrý výsledek.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

makak píše:Měření odporů plánuju provádět při teplotě okolo 23°C, takže tepelný rozklad při 200°C mě nezajímá.
Jasně, mě spíš překvapilo dávat teflon na přímej oheň grilu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#18 Příspěvek od makak »

To mi taky připadá jako hovadina, to bych nedělal. Při rozkladu teflonu vysokou teplotou vzniká dost velký svinstvo.
Cituji:
Při tepelném rozkladu vzniká např. fluorovodík, tetrafluoretylen, hexafluorpropylen, perfluorizobutylen, oktafluorcyklobutan a další. Téměř všechny jsou toxické.
https://www.vmplast.cz/sortiment/teflon

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od petula »

makak píše:Upřesnění - rozměry malé, hodnota 10Meg ale se snahou o co nejvyšší přesnost. ....
V prvé řadě: čím, jakým měřákem budeš měřit?
Za druhé: teflon OK, ale obyčejné plexisklo je lepší (a levnější). Mám to vyzkoušené a proměřené. Měřím vysoké odpory izolantů, povrchový odport a objemový odpor pomocí elektrometru. Za tím účelem mám speciální přípravek s elektrodama. Přípravek dávám do stíněné komory a připojuju triaxiálním kabelem k elektrometru.
V tvém případě, při odporech do 10G stíněnou komoru nepotřebuješ, ale přesto doporučuju přesunout se s měřením dál od PCčka a zdrojů s rušením, se spínanými zdroji. Když použiješ stíněné přívodní šňůry, nic se nestane, anebo si uděláš přípravek z kovové krabičky, který připojíš co nejkratší cestou k měřáku, bude to též výborné.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#20 Příspěvek od makak »

Aha, tak to bys mi mohl poradit. Měřák HP34401A. Umí i čtyřdrátové měření, ale na 10Meg by to nemuselo být nezbytné. Bohužel, triaxial nemám s teflonovou izolací, jenom obyč polyetylén, ale třeba by vyhověl. Stíněná krabička by ale měla být z nějakého síta, protože chci měřit teplotní koeficient. Jak je konkrétně zapojený ten triaxial ? Pro dvoudrátové měření vnější stínění na zem a vnitřní dva vodiče měřený odpor ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Celeron píše:To ještě nezakázali teflon v potravinářství?
Proto tam nacpali ty červený puntíky, hlavně kvůli plynu. A taky to prý zabíjí papoušky (to není vtip, jsou na to citlivější). Ale jestli se to rozkládá při 200°C, je to docela nízko.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#22 Příspěvek od kovar »

Dnes jsem dostal tohle jako opožděný dárek. :D
Přílohy
DSCN8725.jpg
DSCN8723.jpg
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“