tesla gavota 2 predelavka dv nebo kv na fm?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Mikras »

To celeron: Zřejmě ty impulzy z PPM nějak prolezly a logika si to přebrala a dotvarovala :-)
K té zmínce o superreakčních přijímačích dodávám schémátko přijímače, který je schopný poslouchat VKV rozhlasové stanice FM a protože jsem jako kluk bydlel v Bechyni, kde bylo vojenské letiště, napadlo mě, co to udělá, když cívku trochu roztáhnu. Nevěřil jsem, ale trefil jsem letecké pásmo a poslouchal jsem komunikaci věže s piloty MIG21. Nikdo pak nechápal, když jsem doma zahlásil, že za tři minuty uslyšíme stíhačku, protože tak dlouho trvalo vzlétnutí od prvních příkazů věže. Jako anténa mi posloužilo asi 0,5m drátu. Místní stanice v CCIR pásmu hrály z Kletě i bez antény. Z anténou to bylo lepší, ale když jsem si v pokoji naladil třeba Hvězdu, tak jsem poslouchal, ale v obýváku měli jen nosnou. S anténou se mi občas podařilo zachytit i rakouské stanice v pásmu CCIR, ale bylo to moc slabé a velkou anténu tento přijímač moc neakceptoval.
Zjednodušeně řečeno, princip superreakčního přijimače je v tom, že se jedná o oscilátor, který je strháván přijímaným signálem, který oscilátor moduluje, aktivní prvek současně pracuje i jako detektor a odfiltrováním vf složky získáme modulační obálku. AM demoduluje přímo na kmitočtu a FM na boku rezonanční křivky. Obojí velmi uspokojivě. Na výstup nf jsem pak připojil tři tranzistory jako kaskádu emitorových sledovačů a rámusilo to jako dospělý tranzistorák :-)
Oscilátor ale vyzařuje anténou a ruší přijímače v blízkém okolí. Problém je také kmitočtová závislost oscilátoru a proto se trimrem P nastavuje pracovní bod. Oblast nasazení správných oscilací je závislá na použitém tranzistoru a je velmi ostrá. Stálo by za to, změřit aktivní oblast potenciometru a nahradit ho třeba 100 Ohmy až 1 kOhm s vhodným předřadným rezistorem.
Přílohy
SuperreakčníRX.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Hrající Gavotu 2 je škoda upravovat, v řešení záměru se shoduji se Syronem.
Vykuchat přijímač z nějakého jezevčíka, výstup z něj přivést na gramovstup rádia, zajistit napájení a třeba můžeš i vymyslet ladicí převod, ať obě pásma ladíš jedním knoflíkem.
Ony totiž přijímače AM a FM jsou konstrukčně tak odlišné, že jde vlastně o dva samostatné přijímače v jedné bedně. To, že u důvodu úspory počtu aktivních prvků (elektronek či tranzistorů), potažmo i spotřeby energie, se některé stupně využívaly v obou funkcích, nehraje roli.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#18 Příspěvek od bu2520 »

vřele doporučuji udělat modul s IO SI4831 . Má perfektní citlivost a selektivitu, vyžaduje naprosté minimum součástek a dá se ladit analogově. U starého autorádia jsem naletoval na hřídel plíšek , který otáčí trimrem pro ladění FM modulu. Čili minimální zásah do konstrukce a ten šváb je prostě geniální kam se hrabe TDA7088čka.
Naposledy upravil(a) bu2520 dne 24 led 2020, 12:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Co přesně je SI8331?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

Už se to tady diskutovalo.
:wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

Já jen, že běžný vyhledávač typu datasheetarchive nezná nic, jako SI8331.
Není to typicky čínský, jednoúčelový obvod pro lacinou spotřebku?
EDIT:
Aha, ono to označení má ale ve skutečnosti vypadat jinak.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#22 Příspěvek od bu2520 »

pardon upsal jsem se :oops: má to být SI4831 děkuji za upozornění, hlava byla jinde než ruka

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

Vyhledávač nenajde ani toto.
Je potřeba zadat Si4831/35-B30. Jsou to jen blbý stroje.
Pěkný švábek.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#24 Příspěvek od breta1 »

Ale třeba obyčejný GOOGLE toho vyplivne hromady..

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“