Prodám TV Merkur 2 přesunuto

NEKOMERČNÍ nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#16 Příspěvek od konosuke »

mirojo dík, to je, samořejmě, fondovaná vyčerpávající odpověď a důkaz na to že jsme na škole (1986-87) museli používat merkur 1 (jako monitor k výukovému počítači IQ151) jak byly propojené nevím (typuji anténou 75Ω) zkrátka, merkur 2 přišel až roku 1989 (to jenom na okraj diskuze)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Taky byl černo/zelenej "Merkur" bez VF dílu, název PMD 60.1. Měl vstup zepředu místo předvolby kanálů a ta zelená byla proti bílý příjemná. Při znakovým rastru 80 x 24 znaků kreslil líp než klasickej Merkur, na něm šlo dobře přečíst maximálně 64 x 24.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od xsc »

miroja píše:
Celeron píše:Okrem toho sa Merkur2 lisil od jednotky uplne inou OMF-kou. Merkur mal pasmovu priepust z LC obvodov, osadena bola IO A240D (okrem obvodu rucneho AFC presne ako Oravany), v Merkure2 bol pouzity PAW filter IO A241D a KF-ko na vstupe. Z toho tiez vyplyvali zlepsene technicke parametre (selektivita). Rozdiely boli aj v module zvuku (A220D versus A223D), synchronizacie (A250D versus A255D, kanalovych volicoch (aj ked oba uz boli fetove).
Snad som na nic dolezite nezabudol... :-)
Prostě Merkur vycházel z modulů pro Color 110, Merkur 2 z Color 416 :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

To jsem nenapsal já, tak dobře slovensky už neumím. :mrgreen:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Syron
Příspěvky: 662
Registrován: 20 říj 2016, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#20 Příspěvek od Syron »

Merkur 2 neměl s C 416 téměř nic společného. Možná podobný modul horizontální synchronizace. To spíš trochu se Saturnem a Neptunem. Ale mefu neměl společnou snad s ničím. Když už teda...

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#21 Příspěvek od miroja »

Celeron píše:Taky byl černo/zelenej "Merkur" bez VF dílu, název PMD 60.1. Měl vstup zepředu místo předvolby kanálů a ta zelená byla proti bílý příjemná. Při znakovým rastru 80 x 24 znaků kreslil líp než klasickej Merkur, na něm šlo dobře přečíst maximálně 64 x 24.
Ano, aj ja si ho vybavujem. Jeden som zohnal a prerobil na plnohodnothu telku. Zakladnu dosku to nemalo modifikovanu, akurat nebol osadeny modul Z, KV a namiesto OMF tam bol len "videomodul" - tri ci styri KC-cka zapojene tak isto ako videovstup na OMFke Merkuru 2. Este by sa oba moduly niekde nasli...
Ten Merkur2 bol skutocne dost unikat. Nieco medzi C110, a CB telkami.
Taketo Z-tko bolo pouzite prvy raz myslim v C110ST a tiez v Oravanoch (Manese, Alesovi). V-cko len v Merkuroch, ciastocne modifikovane v poslednych CB (rada Uran), S-ko tusim tiez len v poslednych velkych CB. Tento typ OMF-ky som v ziadmo seriovom TV nikde nevidel. Inak presne sedel do Oravanov, cim sa odstranila ich nevyhoda nedostatocnej selektivity ked sa v kablovkach zacalo objavovat viac programov.Dokonca sedela aj roztec pinov konektrora, ktore mali OMF pre Merkur, Merkur2 a Oravan ine, nez vsetky vtedajsie a aj neskorsie Oravske moduly.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#22 Příspěvek od Osmdesat »

Hubert_79 píše:Ať tak, či onak, v druhé půli osmdesátých let to již byl relikt...
Pro toho, kdo chtěl koukat a neměl prachy (např. matky samoživitelky), byl takový "relikt" dobrý.
Přenosné ČB TV podobného formátu jsem viděl v prodeji ještě počátkem 90. let. Zrovna jsem byl u toho, když si to někdo kupoval (: Cena kolem 3000 Kč. Ale Tesla to myslím nebyla.
Mohl jsi ale v r. 1992 taky vyplajznout deset táců za barevnou televizku azijského původu stejné velikosti, pokud jsi nechtěl "relikt". Tj. musel jsi z průměrného platu dlouho šetřit, nebo se zadlužit.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak jasný. Asi se tehdy koukalo jinak na problematiku čb vs barva... Zajímalo by mne ale, jak jim šla počátkem 90. let na odbyt Tesla Asta. Řekl bych, že vůbec.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Ani som netusil, ze sa nieco take vyrabalo sucasne s Colorom 445 8O

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Hubert_79 »

Taky jsem to naživo neviděl; jen jsem to zaznamenal někde na aukru apod. za cenu v řádu tisíců. Jestli to někdo koupil? Asi jich opravdu bylo málo?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#26 Příspěvek od konosuke »

daruji za odboz a flašu vína z Lidlu čb TV Tesla Daria 31cm 220/12V (nehraje-opravitelný, nemám na to čas a wercajk) červená skříňka, chybí prutová anténa, čs návod a schéma ano, zapojení identické jak Minitesla
https://www.google.com/search?q=tesla+d ... WS7Xdhd6eM
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#27 Příspěvek od Osmdesat »

Hubert_79 píše:Tak jasný. Asi se tehdy koukalo jinak na problematiku čb vs barva... Zajímalo by mne ale, jak jim šla počátkem 90. let na odbyt Tesla Asta. Řekl bych, že vůbec.
Ano, teď jsem si vzpomněl, byla to Asta, o čem jsem psal. Oni tu značku Tesla po plyšovce tak nějak skrývali, protože neměla dobrou pověst. Proto jsem si myslel, že to není tesla. Tu oranžovou verzi měli v místní elektře vystavenou s cenovkou 3000. Chodil jsem do elektry coby děcko často. Taky jsem si tenkrát říkal, kdo si to tak může dnes koupit. A pak jsem jednou přišel a někdo si ji zrovna kupoval, máma s klukem. Asi samoživitelka. To byl r. 1993. Pokud to byla nejlevnější telka na trhu, proč ne? Vždyť dát tehdá např. >20 tisíc Kč za padesátku barevnou telku, to nebyl nákup housek, že.
To byly přece ty časy legendárního utahování opasků :D
Naposledy upravil(a) Osmdesat dne 08 úno 2020, 21:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

miroja píše: Jeden som zohnal a prerobil na plnohodnothu telku. Zakladnu dosku to nemalo modifikovanu, akurat nebol osadeny modul Z, KV a namiesto OMF tam bol len "videomodul" - tri ci styri KC-cka zapojene tak isto ako videovstup na OMFke Merkuru 2.
Nepíšeš, že jsi měnil obrazovku. To jsi vážně koukal na zelenou? :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#29 Příspěvek od Osmdesat »

Zelená proč ne? Bylo to přece příjemnější na oči a vyšší ostrost to mělo. :D
U záběrů z přírody nebo u policejních a vojenských filmů to nevadilo :D

Z osciloskopické zelené obrazovky si mohl v 60. letech chudý bastlíř snadno postavit televizor. Koloval na to i nějaký návod z časopisu. S maximálně sníženým počtem elektronek dávalo zapojení lehce lichoběžníkový obraz, ale vem to ďas, hlavně že byla telka :D

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od radioelectrum »

a Takhle vypadá dnešní stavba TV á la TV z roku 1939. Jsou i tací co skouší jaké by to bylo být profesorem Šafránkem.
Přílohy
1939tv.jpg
1939tv2.jpg

Odpovědět

Zpět na „Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů“