Jakou elektrocentrálu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#16 Příspěvek od kutilmil »

No máva to ubohú účinnosť. Povedal by som pod 0,5. Ja som ale chápal zadanie tak, že to nechce len na to aby mu to vydržalo než vybasne v kotli a aby nevivrela voda ale že s tým chce trvalo kúriť. Napríklad aj celý deň.

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#17 Příspěvek od Matka_Tereza »

Mám invertorovou z Lidlu. Utahne uhelný automat. Tzn. Oběhové čerpadlo, větrák a podavač. Zatím, zaplaťpánbůh, jsem ji potřeboval jen jednou. Tudíž se ke kvalitě a životnosti nemůžu vyjádřit. Ale obecně věci z Lidlu beru na milost. Zřejmě neberou úplný "šajsky" aby jim to lidi nenaházeli na hlavu.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#18 Příspěvek od Olchor »

Asi bych zvolil kombinaci. UPS ke kotli a PC, záloha tak na 5h (obyč autobaterka) a mít doma nějakou levnou centrálu. V případě potřeby nakopnu a dobiju baterku. Mám čas vyřešit případné problémy a náhradní zdroj se doma hodí i jinak.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#19 Příspěvek od Yarda1 »

Nedávno mne, tedy spíš manželku, napadlo, jak řešit napájení plynového kotle, pokud by, nedej Bože, došlo k déle trvajícímu výpadku elektřiny. Zatím se nám to nestalo a doufám, že ani nestane. Tak jsem přemýšlel o nějakém řešení pro případ "co kdyby náhodou" a nemusel řešit jestli v elektrocentrále není starý benzín a baterky v UPS už nepotřebují vyměnit.
Napadlo mne, jestli by se to nedalo řešit, že bych si opatřil nějaký měnič do auta 12V=/230V 50Hz a v případě delšího výpadku bych auto přistavil pod okno, měnič připojil ke kotli a auto nechal blafat na volnoběh (Greto nečti to, není to nic zajímavého).
Ptal jsem se tady
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 064.0.html
možná i na téhle poradně, ale nic použitelného mi nikdo neporadil - myslel jsem, jestli to už někdo nezkusil a nepoužívá.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#20 Příspěvek od konosuke »

šak si můžeš ubastlit měnič ("střídač") DC12V / AC 220V a krmit to nabitou autobaterkou, bez kouře z výfuku a doprovodného hluku
těch návodů je dnes hafo, součástky dokonalejší - kdysi jsem se pokusil o konstrukci podle Bozděcha (Stavba doplňků...) SNTL 1977 ten bazmek dával za jízdy autem 220V/50 Hz/40W sin, utáhl holicí strojek, cívkový magič, menší čb TV apod.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

Měniče do auta, jaké se nejobvykleji prodávají, mají na výstupech obdélníky a ti, co píší, že sinus, tak lžou.
U zařízení s opravdovým sinusem je trochu potíž s účinností. Vyplývá z principu, čistý sinus nevyrobíte jinak, než generátorem sinusového kmitočtu, jeho zesílením, transformací na 230V + regulační smyčka.
Myslet si, že spínaný zesilovač třídy D dává na svém výstupu čistý sinus, si může myslet leda tak blázen.
U nejlepších a silně předimenzovaných zařízení, která mají dávat opravdu čistý, nezkreslený sinus, nepřesahuje účinnost asi 73%. Teoretická hodnota je 78,5%, která díky transformaci nutně musí letět dolů, protože budicí i výstupní trafo nepracují se 100% účinností.
Opravdu čistý sinus dokáže vyrobit pouze analogový zesilovač, spínaný zesilovač má na svém výstupu vždy méně, či více zpotvořené obdélníky.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

No věřím jakože osciloškopek nemám a kostrbatý průběh střídaviny na výstupu bude za závadu tomu plynovému kotlu co tu řešíme ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

Automatice plynového kotle ne, ale motoru vestavěného, nebo externího čerpadla. Dělal jsem všelijaký experimenty s UPS a velkými měniči s obdélníkem. Nejideálnější stav byl, když byla na výstupu podobného měniče, jako je v UPS připojená poměrně velká tlumivka, použil jsem tenkrát EI tlumivku od rtuťové výbojky. To se pak čerpadlo moc neozývalo hlučností a ochotně se rozbíhalo. Na tlumivce byl ale i při 50W čerpadlu dost velký úbytek, takže jsem musel nastavit výstupní napětí až někam k 250V, aby na motoru bylo aspoň 220V.
Jinak se běžná čerpadla s kondenzátorem na klasický obdélníkový měnič, nebo UPSku jenom velmi neochotně rozbíhají a po rozběhu jsou velice hlučná, rampluje to celým systémem, protože je to původně samotížkový rozvod. Bylo mi řečeno jedním kotlíkářem, že už viděl několik čerpadel s usmaženým vinutím a vymlácenými ložisky právě od levných záskokových měničů. Že to ten levný měnič prý dokáže zlikvidovat za několik hodin provozu.
Prodávám, jak jsem koupil s tím, že jsem to osobně na čerpadlu Wilo zkoušel a je to tak, jak říkal.
Já to ale zkoušel jen v rozsahu několika minut, protože ten kravál byl neúnosný. Ztichlo to na "síťovou" hlučnost až po instalaci té tlumivky, ale osciloskopem měřené špičky na hlavním vinutí motoru byly asi 2,5x vyšší, než na síti.
Za kondenzátorem, na pomocném vinutí, už to nebylo tak děsivé, ale stále asi 2x vyšší.
Znamená to jen to, že i s tou tlumivkou je 2,5x víc namáhaná izolace vinutí i běhový kondenzátor. Ten kondenzátor je ohrožen jako první.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tam, kde jsou výpadky častější je asi nejlepší obojí. Na krátkou zálohu menší UPS, než člověk dokáže přijít a nastartovat centrálu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od Milan121 »

Mě by taky zajímalo jakou elektrocentrálu pořídit pro krátkodobé výpadky sítě. Jaký výrobce, jaký typ, spolehlivost. Kdo má jaké zkušenosti. Já bych si představoval něco do 10 000. A to asi byl také původní dotaz.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#26 Příspěvek od konosuke »

V hospodě nešla elektřina, tak zapnuli elektrocentrálu. Šest lidí se přiotrávilo
https://www.novinky.cz/diskuze/40313056
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Nikto im nepovedal, ze vyfuk ma byt vonku? :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#28 Příspěvek od konosuke »

CO (uhelnatý) není cejtit, v tom je jeho zákeřnost, ale ostatní zplodiny spalování snad ano
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#29 Příspěvek od Olchor »

2sinclair - měl jsem v ruce měnič 12v/230V AC, čistý sinus, 500W, udávaná účinnost 85%.
Celkem nevidím důvod, proč by měnič ve třídě D měl významně větší ztráty.
Běží řekněme na 100kHz, pomocí PWM modeluje sinusovku, za tím LC filtr.
Ten - vzhledem k vysoké frekvenci- může být celkem malý a účinný.
.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já taky nějak nerozumím tomu, proč by D měl produkovat nějaký nesmysly. Mám tady sinus online UPS a leze z ní sinus. Protože ji používám v poslední době jen na pájení klasickou trafopájkou, kdyby z ní lezl nějakej binec, bylo by to slyšet.

Má výhodu, že má studenej start. Problém je udržovat aku, když je většinou vypnutá. Což se mně teď stalo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“