Stavebnice merkur - zrušené elektrodíly?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Ty reklamní monstr stavby asi byly stavěny z neomezeně sypaných dílů pro jednotlivé dětičko nedostupné.
Začátkem 70´ byla stavebnice celoocelová s výjimkou šnekového kola (plast se prožvejkl v závitu), pneumatik a nějaké kladky z hliníku/duralu. Ale už tehdy byly zbytečné vůle, špatně lisované evolventy na zubech jak píše Kre.tén. Aspoň byly ty díly stříkané tenkou vrstvou vrchní barvy, krásně voněly a povrchy byly rovnoběžné, ne stékající krusta jako dnes po té práškové barvě.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#17 Příspěvek od Achab »

Zmíněný Merkur Elektro ze 70-tých let obsahoval pouze motorek Igra Gonio s ozubeným pastorkem, montážní desku motoru a základní převod do pomala. Dále součástky na reverzační přepínač / vypínač, který se upevňoval gumičkou na plochou baterku.

Jinak jsem měl dvě třípatrové soupravy, mám dojem M1 a M3. Návod byl u obou stejný. Na titulní straně (nebo na krabici?) byl obrázek sestaveného důlního rypadla i s mladým konstruktérem.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#18 Příspěvek od danhard »

Já tam měl takovej :)
Obrázek

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

Tenhle jsem tam měl někde taky, ale ten byl spíš na demonstraci, jak elektromotor vypadá. S tím se dal pohánět tak větrník. To ta zpřevodovaná IGRA fungovala líp, ale bylo znát, že je tam napasovaná z něčeho jiného. Její upevnění nebyl žádný zázrak a občas v něm moc nedržela a vyskakovala z ozubení.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#20 Příspěvek od sinclair »

Jo. Původní stavebnice ze 70.let, byly všechny focený právě s tímto motorem a já ho měl taky, ve třípatrovce, kerá stála rodiče celých 350,-Kčs. Byly tam ještě nepokovený šroubky M3,5 a mizerný matky.
Všecko to další už je o hodně mladší.
U těchto otevřených motorů šlo taky o to, aby ten mladej konstruktér pochopil i funkci celého toho motoru, což u zavřené Igly moc nešlo.
Tohle je nějak špatně. Ty pólový nástavce byly blíž a byly na nich ještě magnety. Ten otevřený motor mně toho utáhl docela dost, točilo to odhadem 2.000 otáček a utáhl to i s gumičkami, nastřihanými z motocyklový a autoduše. V té stavebnici toho dost chybělo a řemínek taky, tak se improvizovalo. V pár fabrikách jela na odpoledních směnách "doplňková výroba Merkur" :D, hlavně kolečka, hřídelky a tak.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#21 Příspěvek od dobrman »

já měl u Merkuru ještě jinej motorek, takový nastojato. Měl talířovitej komutátor a jako kartáče tam byly roličky měděnýho meshe pod vrubovanýma čepičkama.

nemůžu najít obrázek


EDIT:
už jsem to našel, ale je to blbá fotka
Přílohy
Screenshot_54.jpg
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#22 Příspěvek od hobbyrobot »

Zmije píše:hobbyrobote víš něco o rozdělovači impulsů RI 250-24-4/8 pro krokový motor MR 300-100-RI/24 ?
Vím, je to čtyřtaktní dvoufázový rozdělovač pulzů, sestavený z běžných TTL obvodů a čtyř výkonových tranzistorů. Je určen pro unipolární zapojení motorů a proud motorem je omezen externími výkonovými rezistory. Dnes beznadějně zastaralá věc, taky - jak jsem se teď koukl - ho Nový Bor už přestal vyrábět.
danhard píše:... ty hovado...
Taky tě mám rád... :D

Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#23 Příspěvek od hobbyrobot »

dobrman píše:já měl u Merkuru ještě jinej motorek, takový nastojato. Měl talířovitej komutátor a jako kartáče tam byly roličky měděnýho meshe pod vrubovanýma čepičkama.
Nechci se přít, ale tohle mi spíš připomíná Meccano.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#24 Příspěvek od Zmije »

Na téma řízení krokového motorku jsem založil nové vlákno a příslušné příspěvky tam citoval.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 53#1084653
Naposledy upravil(a) Zmije dne 21 bře 2020, 16:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#25 Příspěvek od elektrosvit »

dobrman píše:já měl u Merkuru ještě jinej motorek, takový nastojato. Měl talířovitej komutátor a jako kartáče tam byly roličky měděnýho meshe pod vrubovanýma čepičkama.
Motorek stejné konstrukce byl i v tomto vláčku z produkce Jablonecké bižuterie, odhadem z konce 40. let. Lepší foto jsem bohužel nenašel. Opravovali jsme ho s kolegou. Jeden podvozek se nám podařilo rozběhat, ale zbytek moc použitelný nebyl. Plastové výlisky se smrskly a nešly sesadit, kolečka a další zinkalové díly se drolily...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#26 Příspěvek od Michal22 »

Ten motor, co ho sem dával Danhard, jsem měl taky.
A ségra v tu dobu blbla s korálkama, v rámci shánění navlíkacího drátku mi vymotala rotor :evil:
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od PavelFF »

Motor ve stavebnici neměl na nástavcích ještě magnety. To by se trochu bilo s elektrickým buzením cívky. Ve stavebnici ale byla i podkova/magnet, která sloužila taky k sestavení motoru. Dalo se sestavit několik druhů zapojení motorů.
Přílohy
Motor s permanentnim magnetem LQ.jpg
Motor s cizím buzením LQ.jpg
MERKUR - motory seriovy a derivacni LQ.jpg
Cena stavebnice 90Kcs.jpg
MERKUR elektro 102.jpg

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#28 Příspěvek od danhard »

A ta podkova-magnet byla modrá.

Nebyla tam taky střelka do kompasu ?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od PavelFF »

Ano, podkova byla modrá. Bohužel moje nějak ztratila magnetismus.

Ano, byla tam střelka. Dal se vyrobit "ampérmetr" či "galvanoměr".

Docela se divím, že už asi málokdo z vás stavebnici vlastní. Já tyto věci opatruji jako oko v hlavě, jak se psalo ve vojenské přísaze.
Stejně tak mám MERKUR sadu č.6. Ze sady č.6 se dá jeřáb s otočným ramenem a hákem na kličce postavit.

MERKUR vláček. Když se objeví v blízké rodině nějaký vhodný potomek, vláček vytáhnem. To bývá tak po dvaceti až čtyřiceti letech. Ale musí to být "práce pod dohledem", jinak by to haranti zničili. Hlavně je nutno hlídat vláčky velikosti TT a H0. Merkur není tak choulostivý.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od Michal22 »

Já mám doma někde Merkur 6, Elektromerkur 1 a 2 (teda bez rotoru, jak jsem psal výše :? ), taky ještě nějakou tu nástavbu pro automobily (bylo to už porevoluční, v sadě byla traktorová kola, plastové výplně třeba pro dveře aut a pod), plus nějaké díly ze staršího Merkuru, který tady nechal můj strýc, když před plyšákem emigroval.
Různé díly (hlavně úhelníky) z Merkuru jsem používal i ke stavbě primitivích krabiček na svoje první elektrodíla (zesilovače, disco světla apod).
Jinak ten magnet byl modrý, ale pólové nástavce měly konce bez povrchové úpravy (byly černé).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“