velkost trysky Propan Butan vs zemny plyn

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#16 Příspěvek od kutilmil »

V jednoduchosti Ti odpoviem. Keď to bolo doteraz prevadzkovane na zemny plyn a bola tam tryska 0,7mm a bolo to pripojene na klasicky domovy rozvod s normalizovaným tlakom 4kPa ( toto je normovany tlak pre rodinne domy) tak pokial to chceš pripojiť na PB flašu musíš použiť klasický regulátor tlaku ako sa dáva na rúru (pečící troubu) to je s výstupným tlakom 3kPa a použiješ trysku 0,5mm. Niekde by sa tam mal dať aj nastavovať tlak na tryske ale s tým zrejme nebudeš musieť hýbať.

PS: Ináč zasa klasika. Dve stránky odpovedí ale konkrétna žiadna. To ste čakali na mňa? Veď keď viem a chcem poradiť tak poradím a nepíšem ko ko ti ny!

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#17 Příspěvek od Zmije »

kutilmil píše:PS: Ináč zasa klasika. Dve stránky odpovedí ale konkrétna žiadna. To ste čakali na mňa? Veď keď viem a chcem poradiť tak poradím a nepíšem ko ko ti ny!
Už se s tebou počítá, budeš se s tím muset vyrovnat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ano, všichni měli právě štěstí, že šel zrovna kolem...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#19 Příspěvek od Zmije »

Raději se nebudu ptát, kudy šel 28.9.2019 ráno krátce před devátou.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#20 Příspěvek od kutilmil »

Vyzerá to tak.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Když tady máme experty na propan/butan, měl bych dotaz. Mám stavitelnej redukčák, kterej byl koupenej s hořákem na svařování asfaltových pásů. Průměr hořáku 60 až 70 mm, nemám ho po ruce. Zkusil jsem ten redukčák připojenej na 10 kg PB flašku a redukovat s tím plyn pro svařování přetryskovanou autegení pistolí a hořákem. Jenže i když nastavím redukčák na minimum, kdy se právě začíná otvírat, tak na svařovací pistoli je ventil plynu jen nepatrně povolený a stejně je tlak a průtok hořákem moc velký a plamen odstřeluje. Hrozná pakárna seřídit správnej plamen, 5 stupňů na kolečku ventilu je strašně mocvelkej rozdíl. Chtělo by to ještě nižší tlak z redukčáku.
Zítra se podívám, jakej to je redukčák a jakej je tlak v hadici v hořáku.
Myslím si, že hořák autogenu potřebyje proti hořáku na asfaltový pásy jen zlomek průtoku a tlaku a původní redukčák si s tím neví rady. Existují vůbec nějaký maloprůtokový redukčáky PB s malým výstupním tlakem?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#22 Příspěvek od kutilmil »

Takoto ti povím celerone. Nenapísal si aký horák máš. 0,5-1,1-2,2-4,4-6, 6-9, 9-14, 14-20, 20-30. Podľa veľkosti horáka sa odvíja prietok plynu. Nechcem z hlavy písať blbosti lebo prietoky si už presne nepamätám. Taký klasický horák je 2-4 a ten má spotrebu cca 300l c2h2 pri tlaku cca 1bar. To by tvoj redučák mal bez problémov zredukovať. Problém je ale v horľavosti propán butánu. On zle horí a vždy ti bude odstrelovať od horáka a horko ťažko dokážeš nastaviť neurálny plameň. ( jasne ohraničený kužel tesne po prechode z karburačného plameňa smerom k oxidačnému). Ak ho chceš nastaviť musíš dať trocha plynu potom trocha kyslíku a zasta trocha plynu a zasa trocha kyslíku a takto pomaličky pridávať a potom ti to odstrelí. Je to tak? Ďalej neviem načo to chceš? Zvárať sa s tým nedá. Je to preto, že aby si dosiahol normálny zvárací plameň musíš pridať veľa kyslíka a tým pádom bude plameň silno oxidačný a spáli ti všetok uhlík vo zvarovom kove a zvar bude bublinkovatý a rozpadne sa. Dá sa to používať na tvrdé spájkovanie ale nie je to žiadny zázrak. Doplň info, poviem viac.

PS: ak by si chcel akože riadny redučák tak použi klasický acetylénový. Musíš dať preč strmeň, vymeniť tú prívodnú rúrku a dať maticu na PB. Matica sa dá kúpiť tá rúrka neviem ale pasovala by tam z kyslíkového redučáka.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Jako máš trysky na metan a PB na sporáku , bude to stejné zde . A vlastnosti plynu jsou rozdílné . Proto ti , co chtějí svářet ocel nepoužívají PB , ale jdou do TIGu . PB se používá jen na řezání a s normálními hořáky na pájení .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Jo, je to na pájení mosazí a stříbrem. Už jsem s obojím zapájel dost věcí hlavně nerez A2 a A4 stříbrem. Kupodivu nerez jde docela slušně pájet i mosazí. Tavidla mám na obojí.
Takže trysky a plamen mě jsou jasný a nastavit je umím ale vzhledem k velkýmu tlaku PB je nastavení dost pakárna, jsem jak na redukčáku, tak na pistoli o PB na minimu otevření. Kyslík je v pohodě, ten se dá nastavit v dost širokým rozsahu. Průměr hořáku a trysky směšovače a tlaku na budících dám kolem poledne až se dostanu do dílny. Jo a zapoměl jsem napsat, nejsou to široký víceotvorový hořáky GCE na PB ale jednotryskový acetyléňáky. Ty origo PB je hrozná darda, skoro trojka za jeden.
Myslím, že by můj problém vyřešil redukčák na mnohem nižší tlak a průtok. Jestli by to vyřešil předělanej acetyléňák, tak to není problém soustruh mám.
Akorát nevím, jakej rozsah redukčních tlaků má acetylén a kolik PB, u Choboly tvrdili že je to podobný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

NE tvůj problém by řešilo zase přetryskování ejektorů jednotlivých hořáků .

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#26 Příspěvek od jogi24 »

To kutimil: Takuto odpoved som potreboval. Takze kupit pb redukcak, a 0,5 trysky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Koukal jsem na tlaky a trysky. Nejlíp mi na pájení maká kyslík 1,5 barů, PB 0,2 bary. Na směšovači je vyražíno 2-4 a na špičce hořáku je vyražíno 3.
PB redukčák je Levior P2, 0,5-4 bary, průtok 6 kg/h.
Nevím, jestli by řešení byl tenhle, 0,1-1,5 bar, 4l/h. Aby ten průtok nebyl zase málo. Těch 8 stovek bych do toho ještě vrazil. Kupoval jsem jen zpěťáky a hadice, pistoli a hořáky jsem měl za flašku a odvoz od jedné dobré duše zde na fóru a redukčák GCE poslední řady za pár stovek z bazaru.
Na menší pájení chodí směšovač 0-2 a hořák 2. Chlap s průkazem, co tady profi pájí mosazí mi řílal, že na PB je dobrý aby směšovač byl proti acetylénu o 1-2 čísla menší než vlastní hořák.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

:lol:

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#29 Příspěvek od kutilmil »

Celerone 4l/hod to je málo. Záleží ale pri akom tlaku. Aj tak sa mi to nezdá. to je nejaká divná hodnota. Ty potrebuješ tak 300l/hod. Pri tom horáku čo píšeš možno aj 200 a menej ale 4 l/hod určite nie. Ešte teda pre tvoju info. Vieš o tom, že horľavý plyn ide do horáka tou dierou na boku a kyslík stredovou tryskou? To označenie čo máš je OK. Špička je označená číslom 3 lebo je tretia v poradí v rade horákov. Rada horákov je: 0,5-1, 1-2, 2-4. Teoreticky tam môžeš hodiť špičku 4-6 ale myslím že ti to nijak extra nepomôže. Tam je naozaj problém ten, že PB je proti acetylénu málo horlavý alebo pomaly horiaci plyn. Teraz si vymyslím hodnotu. Povedzme že PB horý rýchlosťou 1m/s. Pokial bude výtoková rýchlosť vyššia ako 1m/s vždy sa PB plameň odtrhne.

Ešte doplním tvoju otázku. Acetylenovy redučák sa dá plynule nastavovať od takmer 0 bar do cca 1,5. Bežný prevádzkový tlak acetylenu je v rozmedzí 0,5 až 1bar. To minimum čo by sa mohlo dať nastaviť a že by to aj fungovalo by som typoval tak 20 - 30 kPa čiže 0,2 - 0,3 bar.
Naposledy upravil(a) kutilmil dne 08 dub 2020, 15:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#30 Příspěvek od kutilmil »

Pre jogi24: Ano

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“