Výměna jističů - jaká značka?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#16 Příspěvek od Hydrawerk »

Mám doma od roku 2007 asi české jističe OEZ řady LSN. Fungují normálně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Osmdesat píše: můžete mi někdo vysvětlit, jak může být jistič za 50 Kč kvalitní, jak tu někdo píše? 8O
Vždyť je v něm složitý a jemný mechanismus, to přece za tu cenu nelze v rozumné kvalitě vyrobit.
Ty snad pochybuješ o výrobci Schrack, kterej má atesty i na jaderný elektrárny? No tak to si potom kup co chceš, třeba Bonega, Noark či jiný srá..če.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#18 Příspěvek od Sandal »

Hydrawerk píše:Mám doma od roku 2007 asi české jističe OEZ řady LSN. Fungují normálně.
OEZ LSN jsou zrovna v pohodě. Ty jsme montovali po fabrikách a nejsou s nima problémy.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#19 Příspěvek od konosuke »

rovněž u nás proběhla výměna - na vlastní náklady nájemníků (inu investice...)
a to značky LSN, OFI, OEZ zatím drží - nevypínají při spálení žárovky (u starých se stávalo nejednou)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

U jističů OEZ a některých dalších výrobců je nevýhoda, že při každé inovaci měnili rozměry a nejsou vzájemně záměnné. Eaton (dřív Moeller, F&G-Felten) zatím záměnnost zachoval. U řady PL lze použít běžné propojovací lišty G-L, ale originál Z-GV apod sedí líp.

Eaton má celkem dobré reference, viz například starší diskuse na elektrika.cz. Výrobu jističů PL sice převedli ze Suchdolu nad Lužnicí do Rumunska, ale kvalita se snad nezměnila. Chrániče PXF pro Německo se taky vyrábí v Srbsku.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#21 Příspěvek od vasekpetr1 »

Jističe LSN od OEZ se již bohužel nevyrábí, jak píše nade mnou Achab. :oops:
Je to škoda, hlavně kvůli tomu, že další řady nejsou s nimi rozměrově kompatibilní na hřebínek. Mám je v rozvaděči a fungují v pohodě. Ale při výměně za vyšší hodnotu z 16A na 20A (kvůli průtokáči) mám problém...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#22 Příspěvek od Osmdesat »

Celeron píše:
Osmdesat píše: můžete mi někdo vysvětlit, jak může být jistič za 50 Kč kvalitní, jak tu někdo píše? 8O
Vždyť je v něm složitý a jemný mechanismus, to přece za tu cenu nelze v rozumné kvalitě vyrobit.
Ty snad pochybuješ o výrobci Schrack, kterej má atesty i na jaderný elektrárny? No tak to si potom kup co chceš, třeba Bonega, Noark či jiný srá..če.
Dubito, ergo sum :wink: Zrovna Schrack ale nepatří mezi ty padesátikorunové, či?

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#23 Příspěvek od vasekpetr1 »

Celeron píše: Ty snad pochybuješ o výrobci Schrack, kterej má atesty i na jaderný elektrárny? No tak to si potom kup co chceš, třeba Bonega, Noark či jiný srá..če.
Na jaderce z těch menších proudových řad v rekonstruovaných podružných a světelných rozvaděčích například Schneider Electric. :wink:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#24 Příspěvek od Achab »

Řada výrobců nabízí spolehlivostní i ekonomické typy. Přitom se nedá říct, že by všechny ekonomické byly nekvalitní. Pouze jsou určeny pro jinou kategorii použití, kde svými parametry plně vyhoví. Eaton má taky řadu FAZ pro aplikace s vysokými nároky na spolehlivost, ale jsou podstatně dražší. Typy Eaton se základní šířkou modulu 1 TE:

PL6 - 6 kA, domovní instalace, charakteristiky B a C
PL7 - 10 kA, domovní a průmyslové instalace, char. B-C-D
FAZ - 15 kA, průmyslové použití, char. B-C-D-K-S-Z. Certifikáty pro více zemí, námořní provoz apod.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Osmdesat píše: Zrovna Schrack ale nepatří mezi ty padesátikorunové, či?
Já si je sehnat za 50,- bez daně umím a to přímo od výrobce, takže to žádnej pajc není. Konkrétně BMS6 B 10/1 a BMS6 B16/1. Do RD to v pohodě stačí, reklamace za poledních 5 let 0. 10KA do průmyslu jsou o pár korun dražší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#26 Příspěvek od Hydrawerk »

Na jističích bych penězma nešetřil.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#27 Příspěvek od Otkundes »

Pokud je mi známo, všichni výrobci instalačních jističů, vyrábí své výrobky podle technických norem. Jejich výrobky jsou podrobovány zkouškám ve zkušebnách, mají k nim certifikáty, atd. Proto kterýkoliv jistič, zařazený v příslušné kategorii, musí svými garantovanými el. parametry vyhovět stanoveným požadavkům na jištění. Někde se elektrikáři klaní jedné značce, jinde jiné. Jde spíše o subjektivní názor, nebo o provozní zkušenost při nevhodně navrženém jištění v dané aplikaci (podmínkách).

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#28 Příspěvek od Achab »

Některé typy nevyhovují požadavkům na hlavní jistič (plombování, nezáměnnost označení hodnot). Ze známých značek například Moeller - Eaton PL6-7 staršího provedení a Schrack BMS0, které se mohou vyskytovat ve výprodeji. Tyto mají oddělitelné kryty s označením a zaměnitelné barevné hmatníky ovládacích páček. Současně vyráběná řada PL a BM požadavkům vyhovuje.
Podobné platí i pro jistič sazby - zkratová odolnost 10 kA, nezáměnné označení, plombovatelnost v zapnuté poloze.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#29 Příspěvek od Otkundes »

Jedna věc jsou výrobcem garantované elektrické parametry, jeho logo, certifikační značky a druhou věcí jsou další požadavky místního distributora, které s vlastním jištěním vedení nemívají nic společného (barva páčky, plombovatelnost a pod.). Své požadavky na hlavní jistič a jištění přijímače HDO, pak obvykle distributor sděluje ve svých podmínkách připojení k distribuční soustavě, při vyřizování žádosti o připojení, nebo o změnu v elektroměrovém rozvaděči. Pro použití jističe mimo obchodní měření, lze tedy použít jistič s požadovanými technickými parametry, od kteréhokoliv výrobce...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#30 Příspěvek od MiraSt »

alkom01 píše:Ahoj, docela spokojenost s EATON řada PL7, cenově přijatelné, vyp. schopnost 10 kA, zatím žádný (z cca 60 ks 1F-10A až 3F 50A) nezklamal.
Co si mám pod slovem "nezklamal" představit?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“