Jak pájet ručně malý SMD pouzdra?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Prilepit len v strede 0,6mm telesa - to je snad este vacsi problem ako to prispajkovat.
0201 som tusim este nerobil. 0402 "nahanam" po doske hrotom spajkovacky a pinzetou, po niekolkych pokusoch sa to vacsinou podari.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#17 Příspěvek od Mysteri »

Toto bolo tiež pre Ing. neriešiteľné, u všetkých som bol magor, lebo sa to vraj nedá... http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ht=#947549

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od forbidden »

Ani jsem nevěděl, že se tu podobný téma už řešilo. O tom bondování drátků bych ani neuvažoval, celej krám by letěl... Holt má někdo nadání na jemnou práci.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Tam by sa dal kupit hotovy plosak-redukcia pre QFN32. Novy IO tam jednoducho prispajkovat a droty pohodlne vyviest z plosaku.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Mikras »

Mysteri defakto popisuje i můj postup. To je důkaz, že se to takto dá udělat. Něco podobného, jako je v odkazu jsem pájel taky. Bylo to tuším na vstupu přijímače YAESU VR-5000. Rozměry asi 1,3 x 1,5 mm a 14 vývodů. Šlo to ale rovnou na desku mikropáječkou :-). Infra nemám a horkovzduch to pořád odfukoval.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od PotPalo »

SMD veľkosti zrnka maku sa dajú aj doma, už som dopĺňal ulámané kondenzátory na PCIe grafickej karte pri slote. Treba ostrú pinzetu, stačí starú pinzetu zabrúsiť úplne do špicata (brúsiť zatvorenú obe časti naraz), ako už bolo spomínané. Ďalej treba tenký hrot na mikropájke, to už bol trochu problém. Hrot 0,4 mm pre Solomon SL-20 sa mi zdal hrubší ako ten 0,8 mm. Riešenie jednoduché, kombinačkami (časťou pri kĺbe) som stlačil špičku, takže hrot má teraz koniec ako ostrý plochý skrutkovač. Ďalšia vec je tenký cín. Zobral som klasický hrubý, kombinačkami roztlačil na tenučkú placku, a z nej nastrihal nožničkami tenké pásiky. Ak bolo treba maličký kúsok, odstrihol som rovno požadované množstvo. Ako tavidlo som použil čo bolo po ruke. Dá sa aj kolofónia, ale tmavne a hustne, potom je problém. Mám tu čosi že AMASAN, je to ako biela priesvitná vazelína, nedymí to, a SMD s tým ide perfektne. Postup je rovnaký ako už bolo popísané, pocínovať jednu plôšku, pridržať súčiastku a priletovať jeden koniec, potom druhý. Letovanie robím bez lupy, následne s lupou 10x to skontrolujem, a prípadne poupravím.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#22 Příspěvek od Mysteri »

rnbw píše:Tam by sa dal kupit hotovy plosak-redukcia pre QFN32. Novy IO tam jednoducho prispajkovat a droty pohodlne vyviest z plosaku.
Tú redukciu som mal tiež objednanú, prišla, ale nepasovala. Aj tá najmenšia redukcia bola ešte veľká. Mám ju do dnes doma, môžem poslať... :wink: Nemaj boja, to bola moja pôvodná verzia, dokonca perverzne objednaná aj univerzálna redukcia pre tie najmenšie púzdra. Čo myslíš, prečo som to potom riešil tak, ako som to riešil..... :roll: Aj tá najmenšia možnosť bola VEĽKÁ. Myslíš, že s tými drátikmi som sa sr.l z dlhej chvíle? :twisted: Skrátka, pre to púzdro nebola vtedy (asi dva roky späť) žiadna redukcia na trhu. A tá jediná, ktorá mala akože sedieť, bola odporúčaná, tak bola v skutočnosti asi 1,5 násobne väčšia, prípadne sedela iba z jednej a druhej vedľajšej strany, ale z ostatných dvoch strán bola mimo.Bola asimetrická. Už si presne nepamätám, či šlo o pomer strán, ale skrátka na tento integráč nesedel. Redukcia bola plánovaná už pri objednávke švába a až keď to prišlo domov, najprv šváby, o mesiac redukcie a potom som zistil, že redukkcie nesedia, ma oblial pot a že čo s tým. Potom ma napadlo to riešenie, ktoré máte na fotkách. Takže tak.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#23 Příspěvek od termit256 »

Neni na tom nic moc sloziteho, jen je treba to natrenovat jako cokoliv jineho.
Chce to silnou lupu a jistou ruku. Pokud se ti klepou ruce, dej si na uvolneni panaka. Pred pajenim se dvakrat nadechni a zataj dech. Pouzij gelove tavidlo ve kterem odpor utopis a ne prilis vysokou teplotu. Hrot zasadne s ploskou, na tenke spicce se neudrzi cin. Neco ve stylu tohoto. Na plosku naberes cin, pridrzis odpor, tuknes hrotem a je zapajeno. Tenka pinzeta je podminlou, kup obycejnou cinskou zahlou a vybrus jii

Obrázek

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#24 Příspěvek od Mysteri »

forbidden píše:Ani jsem nevěděl, že se tu podobný téma už řešilo. O tom bondování drátků bych ani neuvažoval, celej krám by letěl... Holt má někdo nadání na jemnou práci.
Možno nadanie, ale v každom prípade musíš mať na to aj zariadenie. Keby som bol odkázaný na domáce podmienky, tak to nedám. Ale vďaka tomu, že pracujem vo firme, kde máme Mantis, tak na poobedňajšej smene, kde ,,prudéry a bonzáci" sú už doma, sa to zvládnuť dalo. Mám jedno svoje heslo: ,,Všetko sa dá opraviť, len treba prísť na to, že ako". Mnohí ,,študovaní" ma za to vo firme nenávidia a sa cítim občas preto ako mimozemšťan.... :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“