TIG AC/DC Invertor - vyhazování pojistek

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Santyr
Příspěvky: 116
Registrován: 04 čer 2005, 02:00
Bydliště: Moravské Budějovice

#16 Příspěvek od Santyr »

Změř odpor na rezistorech. Těch zelených. Nevidím hodnotu, ale asi něco do 50 ohmů. Když to tak nějak bude, jsou v pořádku. Když tam bude zkrat, máš slepené kontakty relé. To je na jeho výměnu. Když bude odpor velký, jsou přepálené odpory. Obě tyto závady by se projevovaly jak píšeš.
Santyr

Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

#17 Příspěvek od Michaell0071 »

Včera jsem si konečně vyzvedl součástky, dnes přepájel oba výkonnové odpory prvně bez relé a výsledek stejný, jističe dole.
Tak jsem přepájel i relé za nové ale i nadále to vyhazuje jističe.
Určitě bylo KO to relé, protože si nepamatuji, že by před jeho výměnou cvakalo, toto po zapnutí hlavního vypínače cvakne a po jeho vypnutí opět.
Takže oprava úplně nevyšla, ještě nějaký nápad, co by mohlo shazovat jistič?

Děkuji.

Uživatelský avatar
Santyr
Příspěvky: 116
Registrován: 04 čer 2005, 02:00
Bydliště: Moravské Budějovice

#18 Příspěvek od Santyr »

Vyzkoušej u někoho jiného v garáži, jestli to bude padat taky. Jestli nemáš špatný jistič. Slyšíš nějakou prodlevu po zapnutí hlavního vypínače a sepnutím relé? Mělo by to být znatelné. Tak cca 0,5 sec.
Santyr

Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

#19 Příspěvek od Michaell0071 »

Prodlevu slyším, jak píšeš cca 0,5s.
Zkoušel jsem to na několika okruzích v domu, výsledek všude stejný.

PS. zkoušel jsem svářečku připojit i u souseda, který má novostavbu a stejný případ, vyhozené jističe až u hodin.

Mám otevřené vlákno ještě na svarfóru, kde uživatelé napsali
Běžná svářečka je vybyvena softstartem ( na desce je vidět relé a výkonové odpory. Přesto, při úplně vybitých kondensátorech na nekterých instalacích při prvním zapnutí vyhodí jistič i při správné funkci softstartu. Zkontrolovat relé jak píše Houfek, Pokud je v pořádku tak hledat vadu v jističi, nebo upravit softstart. To ale vyžaduje trochu znalostí.
Mám takový pocit, že ten softstart bude OK, jelikož dříve jsem svářečku používal v domě u rodičů a tam jela snad 5 let bez jakýchkoliv problémů. Pak jsem si ji vzal do svého domu a hned při druhém zapnutí tento problém.
Rodiče mají dům z r. 1990, kde v elektroinstalaci nejsou obsaženy proudové chrániče, tak jestli to může mít taky vliv.

Každopádně, pokud bychom uvažovali, že je softstart OK, je možné jeho obvod přizpůsobit tak, aby plnil správně svoji funkci i na současných elektroinstalacích? Mimo to svařovací invertor má nyní 6 let. Kupovaný v 2/2014.

Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

#20 Příspěvek od Michaell0071 »

Po odpojeni ventilatoru se sic invertor nezapne, jelikoz ve zdroji dela okruh, kazdopadne casti kde je napeti 230V proud proteka.
Po pripojeni ventilatoru ke zdroji s nejakym casovym zpozdenim se sepne i SS cast zdroje a invertor se rozbehne.

Tudiz jsem do invertoru nainstaloval obvod se zpozdovacim rele, ktery po zapnuti svarecky sepne ventilator cca po 5sek.
Tudiz problem vyresen.

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#21 Příspěvek od Sadra17 »

neměl by tohle zabezpečit varistor ? :oops:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“