Čínský modul 8x relé

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#16 Příspěvek od barnodaj »

Bezpečné vzdálenosti na PCB podle ČSN EN
Přílohy
vzdálenosti.png

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#17 Příspěvek od Cowley »

A nebo třeba v GME

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od eleferner »

@barnodaj:

Ty vzdalenosti pro zesilenou izolaci jsou nejake male, pro 230 Vef je absolutni minimum na povrchu izolantu (creeepage) 5 mm a vzdusna vzdalenost (clearance) 4 mm:

http://creepage.com/

Temi "deskami s povlakem" se mysli conformal coating, ne? Pak by to asi odpovidalo, ale Zdenkuv poklad opravdu neni tento pripad...
Naposledy upravil(a) eleferner dne 21 dub 2020, 23:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#19 Příspěvek od barnodaj »

V práci tu normu mám celou, ale teď jsem doma na HO. Jinak ty desky s relátkama od Číňana používám taky, ale pokud s tím spínám 230V tak za to dám normální relé, nějaký FINDER nebo podobné.
Přílohy
relé.png

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#20 Příspěvek od sinclair »

Myslím, že nějaký bezpečný vzdálenosti už dávno neurčuje žádný předpis.
Určuje je číňan a cenou. Mezitím zlikvidoval firmy, který to vyráběly sice dráže, ale s pravými certifikáty a bezpečné..
Vybrali jste si sami, tak teď nekňučte.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Když si dáš něco otypovat na EZU, tak pro dvojtou izolaci se musí plošák pod DIL8 nebo DIL6 optočleny nebo SSR profrézovat 2 mm frézkou a nebo roztáhnout nohy na rastr 7,5 mm. Pady DILu musí být kulatý, pokud se použijí ovály co má třeba v knihovnách Eagle, tak to už nevyhoví po stránce vzdálenosti. Tím typováním v Tróji jsem si několikrát prošel a poprvé mě s DIL 5 mm rastrem vyhodili, museli jsme tam dodatečně přidat tu frézovanou škvíru.
Když vemeš klasickou nemaskovanou halovanou FR4 s DIL motivem, a pošleš na jednu řadu proti druhý 4KV, tak to po cca 10-15 minutách přeskočí a udělá uhlíkovej vlásek. Pokud se to zapráší tak mnohem dřív.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

V slusnych zdrojoch su vzdy optocleny s roztiahnutymi nohami (dokonca sa daju priamo taketo roztiahnute kupit) a casto aj s vyfrezovanou dierou. Naklady takmer nulove.

Ale nejaky cinsky dement to aj tak neurobil. Kedze tie dosky su nepouzitelne, predava ich lacno na AliExpresse :D
A experti z GME nakupili celu paletu, ked je to take lacne.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

V tomto případě není úkolem optočlenů oddělovat síťové napětí, proto není vzdálenost mezi spoji ani mezi vývody optočlenů tak "ostře sledovaná". Z fotek je patrné, že spoje jsou provedeny poměrně kvalitně a v oblasti relé splňují i kritéria potřebných vzdáleností podle barnodajovy tabulky. Za jediné slabší místo tak lze považovat pouze typy použitých relé s izolační pevností 1500V, kterážto hodnota nemusí vyhovovat některým normám pro zamýšlené použití. Relé se stejnými vlastnostmi vyrábí mnoho firem, nejen těch čínských.
V opačném případě by se nesměla v GME prodávat.
:wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Ked si pozries moj link, tak tie rele mozu mat nevyhovujuce oddelenie - spinane napatie sa velmi jednoducho dostane na cievku.

Rovnako vyzerajuce rele vyraba aj OMRON, ale podstatne kvalitnejsie.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

Pak je ovšem třeba kritizovat to "nevyhovujúce oddelenie" relé a netahat do toho optočleny. A pokud jde o "kvalitu" relé, ta není určena jen datašítem, ostatně jako u každého jiného výrobku.
:wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Naco tam teda su tie optocleny? Nemali nahodou "zachranovat" bezpecnost pri pouziti tych rele?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#27 Příspěvek od masar »

Neměla. :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

A tak k čemu tam jsou, když by místo nich stačil ULN2003 či podobnej relátkospínací xindl?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#29 Příspěvek od masar »

Jsou tam k oddělení různých napájecích úrovní a potlačení jejich rušivých vlivů na "signálové" obvody.
Ptáš se jak nějaký začátečník.
:wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

Jestli to je prvoplánově kokotina k arduinu, tak to by bylo asi poprvé že by si někdo hrál na oddělení a EMC. Kdoví jestli to nemá digitální a relátkovou zem natvrdo spojenou. Mám tady totiž arduiňáckej dvourelátkovej modul taky s optočlenama a země oddělený nejsou. Takže tak, pokročilý experte. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“