AFDD a indukce MORA VDIT 653 FF a revize

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

U sporáku nejde o sdružený obvod. Je to trojfázový obvod pro jeden spotřebič.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Dík

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Pro úplnost - znamená to tedy, že pokud je odpověď na příspěvek:
ZVUK2000 píše:Tady se zákazník řídil dle návodu výrobce. Navíc napájení není provedeno sdruženým napětím, ale dvěma okruhy 2x 16A z jedné fáze místo 1x 32A. Takže to nemusí být v nesouladu s normou.
...kladná, pak se zamítavá reakce revizáka musela opírat o něco jiného, než současné odpojení obou fází, ne?
:wink:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#19 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pokud je to podle toho návodu opravdu živené z jedné fáze a onen revizák to nechce schválit. Pak stačí nahradit tu kombinaci (AFDD a chránič) za 1f/32A a za nim to rozdělit do dvoufázového jističe 2x 16A.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

Podle popisu je deska připojená z jedné fáze přes 2 kombinované AFFD, tedy 2L1+2N a vypínač. Z návodu:

- "Síťová ochrana musí odpovídat příslušným předpisům."

Je zřejmé, že ochrana má vyhovovat místně platným předpisům. Jinak návod nic podstatnějšího nezmiňuje, mimo podmínku bezpečného vypnutí:

- "V elektrické instalaci musí být spínací zařízení, které může odpojit všechny póly spotřebiče od sítě, s minimální vzdáleností 3 mm mezi kontakty při rozpojení. Mezi vhodná zařízení patří pojistky, ochranné spínače apod."

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Achab píše: - "V elektrické instalaci musí být spínací zařízení, které může odpojit všechny póly spotřebiče od sítě, s minimální vzdáleností 3 mm mezi kontakty při rozpojení. Mezi vhodná zařízení patří pojistky, ochranné spínače apod."
Pojistka odpojí jen jeden pól spotřebiče, stejně jako jednofázový jistič. Vyhovuje tedy použití jednofázových jističů v případě této indukce?
Schází mi tvůj "konečný" verdikt.
:wink:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#22 Příspěvek od Achab »

Požadavek výrobce na možnost bezpečného vypnutí spotřebiče je v daném případě splněn vypínačem (pokud je vyhovujícího typu).
Jištění přívodu samostatnými kombinovanými AFFD podle mého názoru nevyhovuje. Ale jde o poněkud nestandardní případ použití, se kterým jsem se nesetkal. Takže nevím, jestli není možná nějaká aplikační výjimka.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Ale opět jsi nám neprozradil, o co (o jaký předpis) se opírá tvůj názor, že "nevyhovuje".
:wink:
p.s. Podle mého názoru také nevyhovuje, ale názor opírám o nutnost současného vypnutí všech fází jednoho spotřebiče, což jaksi tady výrobcem není akcentováno. A nakonec i podle jiných norem (i tebe) je to přípustné.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#24 Příspěvek od medulin »

Je tam sporákový vypínač ABB 1011-0-0816, takže tím lze spotřebič bezpečně vypnout na všech fázích. Zůstává přípojen pouze jeden nulák, protože k jeho odpojení by byla nutná 4-pólová verze a tu jsem nenašel. Nicméně v případě že je spotřebič připojen klasicky na tři fáze, tak i v tomto případě zůstává nulák připojen.
Takže to lze bezpečně vypnout jedním vypínačem na všech fázích, jen je to jištěné dvěma jisticími prvky (podobně jako kdyby to byly pojistky), protože i indukční deska je pravděpodobně uvnitř rozdělena na dvě a dvě plotýnky. Takže lze říct že to jsou dva spotřebiče v jedné krabici a vyvedeny na svorkovnici.
Podle mne to není v rozporu s žádnou normou, protože je to stejné jako kdyby byly použity dvě nebo tři pojistky, použití pojistek snad ještě není zakázané.

Je to tepelný spotřebič? Dělá sice teplo, ale není v něm klasické rezistorové topné těleso.

AFDD vypadává velmi náhodně, někdy to týden drží, někdy to vypadne několikrát za den. Kdyby byl problém s přehozenými nebo spojenými nuláky, tak to padá okamžitě.

Provel jsem měření AFDD.
1. AFDD připojené na svorky L1 a N1 vypíná nejčastěji a jeho chránič vypíná při 24mA v čase 137,2ms.
2. AFDD připojení na svorky L2 a N2 prý ještě nevypnulo a jeho chránič vypíná při 24mA v čase 129,5ms

Všechny vývody které vedou do části domu postaveného ze dřeva a slámy jsou chráněny AFDD. Podle norem to sice ještě není v ČR zatím povinné, ale v zahraničí ano a investor i já jsme se na použití AFDD dohodli.
Kdyby existovalo 3 fázové AFDD tak by nebyl problém, jenže v USA kde se AFDD běžně a povinně používají nemají domácnosti 3 fáze, takže výrobci 3 fázové AFDD dosud neřešili.

Podle manuálu výrobce AFDD signalizuje 3 oranžovými bliknutími že výpadek indukce způsobil sériový oblouk
http://www.eatonelektrotechnika.cz/__fi ... pojene.pdf

Ovšem když jsem prováděl měření přístrojem na měření proudových chráničů, tak mi to také signalizovalo že výpadek způsobil sériový oblouk. :( Což je podle mne chyba.

Toto budu muset ještě otestovat.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“