Aktivní anténa

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#16 Příspěvek od scorpions-cz »

Většina těhle dreků má zisk zesilovače řízenej napájecím napětím. některý polský síta měly potík na napájecím zdroji.

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#17 Příspěvek od AZK401 »

ok1hga píše:mám pocit, že nějaký aktivní prvek je tu . . . .
. . . nebo tam byl.
můžeš udělat detailnější fotku toho místa ?
Tam je jenom dírka, ucpaná "bakelitovým" obdélníčkem. Viz foto z obou stran:
Zdůrazňuji, nic jsem z toho nevypájel, nic z toho nevypadlo, nic v provozu nevyhořelo. Jestli se dá zisk takového zesilovače regulovat změnou napájecího napětí - jak tu píše scorpions-cz, tak to ani nemusel být podvod, ta signalizace. Fakt jenom někdo zapomněl tam vrazit tranzistor :D .
Přílohy
IMG_20200429_202000.jpg
(138.83 KiB) Staženo 82 x
IMG_20200429_201619.jpg

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#18 Příspěvek od scorpions-cz »

Ten "bakelitovej" obdélníček je SMD tranzistor. Úrovní napájecího napětí se řídí zisk zesíku a svit LEDky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Dej před objektiv foťáku čočku, budeš mít hned makrofoto a možná si přečteme i typ tranzistoru.
"obdélníček" :D

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

AZK401 píše:Tam je jenom dírka, ucpaná "bakelitovým" obdélníčkem
aby sis udělal představu jak se dá obyčejným telefonem vyfotit "bakelitový obdélníček" . . .
. . . celá krabička má rozměry 20x25 mm
telefon je Redmi Note7 víc jak rok starý

. . . taky je škoda, že když pošleš SZ, už nečteš odpověď
Přílohy
IMG_20200429_214624.jpg
IMG_20200429_214724.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

To by se nejdřív tihle takzvaně chytrý uživatelé ještě chytřejších chytrofounů museli zajímat o to, jak se na jejich kapecním mozku nastaví focení v režimu MAKRO. Bohužel když si myslí, že MAKRO je jen řetězec velkoobchodních supermarketů a jen někteří políbení ajťáckým bacilem chápou, že se tak může jmenovat malej jednoúčelovej podprográmek, budeme dál vídat "detailní" fotky, nad kterýma by jeden blil jak Alík ... Mimochodem ten MAKRO režim umí i můj z něčího pohledu prastarej Samsung Core Prime s Andrákem "pětkou" - to není hypernová výsada rok starejch typů ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#22 Příspěvek od houmr »

Tak tohle je proti tomu co jsem tenkrát viděl já, doslova luxus v plné palbě. V té co jsem tenkrát měl na stole já nebylo ani trafo, myslím, že ani tišťák, o tranzistoru nemluvě... Jestli na ní někdy natrefím, tak vám ji určitě vyfotím, ale tehdá jsem o ebastlírně neměl ani tušení a měl jiné starosti než fotodokumentovat čínské ojebávky.

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#23 Příspěvek od AZK401 »

Tak jo, dostali jste mě. Tímto se omlouvám neznámému výrobci za pomluvu výrobku a ctěnému shromáždění za obtěžování.
Přiznám se, že jsem do svých 70 let nikdy SMD tranzistor neviděl :oops: a MAKRO režim nepotřeboval.

Alespoň jsem se ale z odkloněného vlákna dozvěděl, v čem je chyba v připojení mého mobilu k PC. Takže já vidím diskuzi jako přínosnou :D .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Nedostali. Co všechno umíš Ty, neumí zase někdo jinej, třebaže místní nadlidé se o tom ten zbytek snaží přesvědčit, že oni by to uměli taky a líp.
Na tom svém Olympusu jsem sice přišel na to, jak se nastavuje režim makro, ale bohužel to asi není to makro, jaké bych zde potřeboval.
Je to prostě starý foťák a tehdy se za vychytané "makro" považovalo vyfocení květu pampelišky z 10cm.
Ale věřím, že ty nabušené 10MPx foťáky v mobilech už to dokáží mnohem líp, nebo i moderní digitální foťáky, pokud je někdo má navíc k telefonu.
Já stejně rejžácký šrot dokumentovat moc nepotřebuju, vím o něm dobře a cejtím ho na kilometr, jak pes fenu.
Stačí mi na to hodinářský okuláry, dva měřáky, pilníček a známý rentgenář ze Zbrojovky v Brodě :D
EDIT:
Teďka mi došlo, že jsem z několika těch polských sít ty zesilovače vykuchával, když to odešlo.
To síto se pak dalo s normálním zesilovačem použít, byť jen na 2-3 roky, než se na povětrnosti rozpadlo.
Zkusím se podívat v krabici se zbylými anténářskými díly, jestli tam něco nezbylo. Tam ale býval nějaký vývodový tranzistor v TO92 naplocho a s krátkými vývody.
Takovýhle bizár s smd trandem a vývodovými součástkami, roztahanými cikcak, to se jen tak nevidí..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

AZK401 píše:Tak jo, dostali jste mě. Tímto se omlouvám neznámému výrobci za pomluvu výrobku a ctěnému shromáždění za obtěžování...
Neomlouvej se, ta anténa si omluvu stejně nezaslouží, protože její vlastnosti na většině míst naší země stačí tak akorát na to, abys na ni chytil rýmu, když si s ní stoupneš do průvanu.
A "ctěné shromáždění" tu taky je od toho, aby na něco přišlo, tak jaké obtěžování?
Hlavně, že to někam vedlo.
sinclair píše:...Takovýhle bizár s smd trandem a vývodovými součástkami, roztahanými cikcak, to se jen tak nevidí..
To bývalo u prvních polských anténních zesilovačů taky, asi tranzistory vyžadovaly nějaké jiné šumové přizpůsobení, nebo bylo potřeba vykompenzovat náklon frekvenční charakteristiky, nevím. Ale hrály tam roli i délky vývodů odporů, když se odpor "přitáhl" k desce, zhoršil se šum na vyšších kanálech. Jestli to bylo poklesem zesílení, nebo zvýšení šumové figury zesilovače, to už dnes nezjistím.
Tahle konstrukce to silně připomíná.
Ke cti Polákům ale musím přiznat, že v době předmobilové (nebo v době NMT) byla ta jejich síta s vestavěným zesilovačem skutečně užitečná - když udávali zisk sestavy 34 dB, dalo se spolehnout na to, že nejméně 30 dB uprostřed pásma to má. A tu regulaci zisku napájecím napětím ty řízené zesilovače uměly velmi dobře. Až časem začaly být ty předzesilovače zdrojem potíží, protože přibylo blízkých zdrojů rušení. Na analog se dalo koukat i na zarušený, na digitál to nejde. Fenomén polského síta bledne a vstupuje spíše do divokých snů anténáře....

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#26 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
tak asi byl SMD tranzistor o cent levnější než THT.

Vzduchové cívky bývají občas zdeformované z důvodu konečného doladění,
ale v tomto případě bych tomu moc nevěřil.

U kvalitní antény použití zesilovače (předzesilovače) chápu (pokrýt ztráty ve svodu, nižší šumové číslo ...) ale u těchto pokojových křápů to nechápu, možná jeden tranzistor zvýší výslednou cenu antény na dvojnásobek, protože je aktivní, to se prodává zákazníku lépe.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#27 Příspěvek od sinclair »

Širokopásmový zesilovač v sítu, nebo v pokojové anténě byl vždy problém, u toho síta mnohdy neřešitelný a bylo těžko to jejich majitelům vysvětlit, že za dvě stovky se nedají čekat zázraky.
U pokojového provedení se tak často zjistilo, že při rozdílech úrovní dvou přijímaných signálů VHF a UHF jen o 30dBuV, se optimální místo příjmu nachází asi 30cm pod stropem a v roztodivných křivoúhlech k oknu :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Spiral píše:...U kvalitní antény použití zesilovače (předzesilovače) chápu (pokrýt ztráty ve svodu, nižší šumové číslo ...) ...
Já naopak nechápu, nač by kvalitní antéma musela mít přímo v krabici zesilovač. Jestli má přijímat jeden kanál, pak snad, jestli se před ten zesilovač vejde dostatečně selektivní (více)kanálová nebo pásmová propust. Jinak je vždy lepší svést signál od kvalitní antény někam, kam se dá umístit linkový zesilovač pro vyrovnání útlumu vedení, protože před tem zesilovač se můžou hodit selektivní propusti pro žádané kmitočty, případně selektivní zádrže pro ty nežádané.
Éter je zasviněný kdečím, dobu širokopásmových anténních zesilovačů jsme si stihli užít, je čas se vrátit k pozapomenutým selektivním obvodům.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#29 Příspěvek od sinclair »

Ale tak jistě, že je to historie. Jen širokopásmo s jedním BFRkem šlo včetně káblu a napaječe prodávat za 2-3 stovky a byla místa, kde to bylo jakžtakž použitelné. Lidi, kteří tomuhle aspoň trochu rozuměli, ze zásady používali selektivní zesilovače, kanálové antény i selektivní slučovače s útlumáky pro srovnání úrovní, pro rozumný výsledek to byl naprostý základ.
Já jen čekám, kdy se zase něco takového "zázračného" objeví.
V tradičním provedení, s jedním laciným pajcem uvnitř, na dvě AA a velkým nápisem "Digital TV" či podobnou "bombou"..
Však víme, jak nápisy a ultra nízká cena laikům prodávají. Blbců, ignorantů a žadatelů hodně muziky za stovku bylo vždy dost.
Éter je aktuálně tak zaprasený, že už to dělá problémy i velmi kvalitním FM tunerům renomovaných značek. Bez hodně ostré filtrace už to dál rozumně nepůjde. A může být už jenom hůř, protože cena. A protože cena, tak ojebávka až na kost, jako je tomu u déčkových zesilovačů..

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#30 Příspěvek od xsc »

Neobjeví, vždyť se "aktivní antény" pořád prodávají. Jen to napájení z AA už není třeba, STB i mnohé TV to umí napájet přímo po koaxu.

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“