Jak zkonfigurovat spouštěč pro dual boot win 7 + win xp

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od forbidden »

Na náročný věci jako enkódování videa určitě, ale tato moje i7 mi slouží od roku 2011, takže to žádnej mladík taky není. Výkon moderních procesorů, zvláště AMD Ryzen, obrovsky narostl, co ty enkóduješ hodiny, ony zvládnou za minuty. Takže na jednu stranu požaduješ rychlou práci, na druhou se brzdíš historickým procesorem. Každýho věc, nebudu nikoho přesvědčovat jak má pracovat a na čem. Končím s off-topic debatou.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od xsc »

Tak co, funguje to, když je aktivní part1?

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#18 Příspěvek od Osmdesat »

Vyzkouším možná večer.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od hafca »

Nezkoušel jsi EasyBCD 2.4? Používám už dlouho, sice 2x W7, ale bez problémů. Je zadarmo a i v češtině.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#20 Příspěvek od vladodyno »

EasyBCD nefunguje na WXP :(

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od hafca »

Na víc místech bylo psáno, že funguje i na old version a ty XP tam byly jmenované. Ale jak to je doopravdy, to nedokážu posoudit, protože XP mám jen jako virtuální. Ale neměl by být problém zkusit a pak případně odinstalovat.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od PotPalo »

Kedysi som robil PC kde boli: Windows XP, Windows 7, Ubuntu 14, a MSDOS (kde bol aj boot manager). Každý na svojom oddieli (DOS prvý, lebo adresácia...), ostatné im boli skryté, okrem jedného na dáta. Ako spúšťač som mal XOSL, tuším verzia 1.1.13. Problém bol, že vždy po nainštalovaní a rozchodení jedného O.S. zasa nešiel spustiť druhý. Po inštalácií XP nešiel 7, atď. Treba začať inštalovať (alebo dať Opraviť) od najstaršieho.

XP si prepíše MBR svojím, to potom nejde 7. Podľa mňa z Boot menu XP nepôjde spustiť 7. Treba opraviť tú 7, a z jej Boot menu by malo ísť spustiť aj XP.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od xsc »

Ano, všechny Windowsí instalace přepisují MBR. Naproti tomu Linuxu jde říct, ať si zaleze jen do svého oddílu, ale za normálních okolností se GRUB taky nacpe do MBR.
EasyBCD v XP nemá smysl, protože XP nepoužívají BCD, ale boot.ini. Ten lze editovat v libovolném texťáku. Ale EasyBCD umí přidat XP do nabídky bootloaderu Win Vista a výš.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#24 Příspěvek od Osmdesat »

Hm, na MBR jsem zapomněl.
Jinak používám Bootice, umí různé kejkle s bootsektory a má v sobě i BCD editor, který není závislý na bcdeditu ve win 7, tudíž funguje i v xp.
EasyBCD mě nenadchl.
Bootice teď hlásí, že mám Unknown MBR, nepoznal ho.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

To opraví bootrec/fixmbr po bootu s volbou opravit/příkazový řádek z instalačního DVD. Další příkazy /fixboot a /rebuildBCD pak pracují na aktivním oddílu.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#26 Příspěvek od Osmdesat »

Díky za rady.
Přepsal jsem pomocí utility Bootice MBR na Win NT 6.x, bootsektory oddílu 100 MB a Win 7 zapsal na NT 6.x a bootsektor win xp zapsal na NT 5.x zaktivnil ten 100MB mini oddíl a voala, už to funguje :)
V BCD Editu se musí nastavit pro položku menu windows xp typ spouštěče 2k/xp a dát spouštěcí soubor \NTLDR.

Win XP se mi pomocí BCD ale nepodařilo spustit v případě, kdy BCD spouštěč byl na jiném fyzickém disku než ten Win XP - došlo pak k restartu PC. Tuto možnost ale nepoužívám, jen jsem ji vyzkoušel. Pokud je to na stejném disku, spustí se normálně.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od xsc »

To s tím restartem je normální, to dělají i desítky. Zapamatují si volbu a po restartu naběhnou do zvoleného OS. Podle mě je to nutné, když se přechází z 64b módu do 16/32b.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“