Vystřelený ventilek tlakové nádoby vodárny

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

Nádobu 100l od Darling Mikro mám 54 let a žádný problém. Přežila dvě čerpadla a možná přežije i mě...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Co tam máš za čerpadlo? Něco s trvalým přisáváním vzduchu na vstupu aby to stačilo dofukovat? Já mám Nautilu se zpětným ventilem u nádoby a retním ventilkem na zavzdušnění potrubí do studny při nečinnosti Nautily. Ale bohužel 5/4 roura dlouhá jen cca 2,5-3 m svým obsahem vzduchu na doplnění kotle při každým zapnutí nestačí, hlavně v létě, kdy se zalejvá a Nautila běží bez cyklování i několik hodin v kuse a vzduch se při vyšší teplotě okolí vodárny mnohem víc rozpouští ve vodě.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#18 Příspěvek od tomasjedno »

Celeron píše:Když si představím, že ten sajrajt je v kontaktu s pitnou vodou, tak :puke:
A to víš, že na pitnou vodu se používají spec. expanzky pro pitnou vodu?

BTW, v kotelně mám expanzku s membránou 15 let a nebýt toho, že ji musím jednou za 5 let přifouknout, tak o ní vůbec nevím.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#19 Příspěvek od elektrosvit »

Zajímavé. Vak nám doopravdy vydržel 14 let. Kdyby byl vadný, unikal by při vypuštění nádoby vzduch z prostoru nad vakem, což se neděje. S přisáváním vzduchu je problém opačný. Na konci svislé části potrubí je přetlakový ventil, kterým se zřejmě při nečinnosti Nautily do potrubí dostává vzduch, který je při čerpání vytlačen do rozvodů a střílí. Proto musím občas vypnout motorový spínač a nádobu zcela vypustit, aby unikl vzduch nahromaděný pod vakem.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

Celeron píše:Co tam máš za čerpadlo? Něco s trvalým přisáváním vzduchu na vstupu?
Běžné SVA Sigma. Původně mělo přisávací ventil, ale nikdy to uspokojivě nefungovalo. Současně jede bez přisávání a až chybí vzduch, vypustím celou nádrž. K tomu účelu mám přidaný vypouštěcí ventil na výtlaku a vzduchový na nádrži (pod manometrem). Vodu vytlačím kompresorem do kanálu, zavřu ventily a hotovo. Celá akce trvá nanejvýš 5 minut a je na pár měsíců pokoj, tak to dál neřeším.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#21 Příspěvek od elektrosvit »

Přisávací ventilek byl u Darlingu původně ovládán plovákem uvnitř nádoby, ne? Když vzrostla uvnitř hladina, plovák se zvedl a otevřel ventilek.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#22 Příspěvek od Achab »

Plovák v nádobě, vývod spojený hadičkou se vstupem na čerpadle. Ale jak jsem psal, po čase to fungovalo nespolehlivě, dnes už vůbec. Pak jsem zkoušel klasický retní ventil přímo na čerpadle, ale taky to nešlo uspokojivě vyladit. Kompletní vypuštění nádrže jednou za čas se v mém případě ukázalo jako nejjednodušší a bezproblémový způsob.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#23 Příspěvek od elektrosvit »

V sestavě s Nautilou existovala podobná "vychytávka", kdy plovák při nadměrném poklesu hladiny upouštěl přebytečný vzduch z nádoby. Předpokládám, že to bylo po zanesení usazeninami podobně spolehlivé.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

tomasjedno píše:A to víš, že na pitnou vodu se používají spec. expanzky pro pitnou vodu?
A to víš, že se tu bavíme o vodárnách na pitnou vodu a jejch Aqumatech? O expanzkách pro topení tu nepadlo ani slovo. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

elektrosvit píše:V sestavě s Nautilou existovala podobná "vychytávka", kdy plovák při nadměrném poklesu hladiny upouštěl přebytečný vzduch z nádoby. Předpokládám, že to bylo po zanesení usazeninami podobně spolehlivé.
Pokud vím, tak na opačnej problém, tedy ubývání vzduchu žádný podobný jednoduchý řešení nebylo. Kámoš se to snažil vyřešit že měřil dobu chodu motoru čerpadla a když poklesla pod cca 20 sekund, (to zmamená málo vzduchu, častý cyklování čerpadla) tak do tlakový nádoby elektromagnetickej ventil přifukoval pár sekund 6 barů z kotle kompresoru, co měl v dílně. Nojo, fungovalo to, ale kdo má poblíž vodárny kompresor?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#26 Příspěvek od tomasjedno »

Celeron píše:A to víš, že se tu bavíme o vodárnách na pitnou vodu a jejch Aqumatech? O expanzkách pro topení tu nepadlo ani slovo. :roll:
To “ani slovo” bych netvrdil. Min. ve dvou dalších příspěvcích je zmiňována expanzka v kotelně. Kromě toho expanzka v úvodním příspěvku je červená, a to bývají expanzky určené k topení. Expanzky na pitnou vodu se dělají v jiných barvách.

Takže znova:
tomasjedno píše:A to víš, že na pitnou vodu se používají spec. expanzky pro pitnou vodu?
BTW, v kotelně mám dvě expanzky na pitnou vodu s membránami, 15 let, provozní tlak 5-10 bar, a nebýt toho, že je musím jednou za 5 let přifouknout, tak o nich vůbec nevím.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Takže znova, já se bavím o Aquamatech na vodu, který jsou součástí vodárny Darling a tak předpokládám, že v Sigmě nejsou blbci aby dávali k vodárnám expanzky od topení. A pro pořádek bývají modrý a nebo žlutý. Mě školit kolem vodáren rozhodně nemusíš. Prostě ty butylový pytle vodáren se rozsračkují během pár let a jak dlouho vydrží má nejspíš zásadní vliv voda, kterou vodárna čerpá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

K předmětné vodárně:
Nádoba 150l je na užitkovou vodu, v provozu 20+ let, červená, vak původní, rozblemcaný rozhodně není, pouze v horní části paprskovitě roztržený. Zřejmě při vystřelení ventilku chybějícím protitlakem vak rozerval tlak vody. Jinak je guma vaku velmi pevná a nedá se odtrhnout od horní příruby.
Napřed musím někde sehnat klíč na tu horní matku, zjistit dostupnost a cenu náhradního vaku, pak budu řešit ventilek ev. novou nádobu. Barvy neřeším a zřejmě ani výrobci
Přílohy
vak 006.jpg
vodarna 006.jpg

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#29 Příspěvek od tomasjedno »

Celeron píše:Takže znova, já se bavím o Aquamatech na vodu, který jsou součástí vodárny Darling...
Takže jsi mimo, tohle není ten případ :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

No hlavně že ty jseš v obraze. :roll:
Ale to máš jedno...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“