Identifikace kondenzatoru a jejich pajeni

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od PavelFF »

Z označení kondenzátoru typ nepoznám, ale hledej kondenzátory pro "pulzní či impulzní provoz". Aby snášely proudové rázy způsobené strmými hranami napětí a vysokým kmitočtem dohromady. Dřív se značily taky jako "MKP" , ale to záleželo i na konkrétním výrobci.
Takže musejí být s kvalitním dielektrikem pro pulzní provoz. Typ dielektrika si podle toho najdeš. Tím nic nezkazíš. Jen možná budou větší než ty běžnější. Říkáš jim filtrační, ale to asi není správný termín.

Na bílých válečcích máš napsané "MKP", ale nevím jestli je to ono. Já to vyčet z kdysi katalogu TESLA nebo možná GME.

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 49
Registrován: 24 kvě 2020, 02:00

#17 Příspěvek od eM »

No, mas pravdu, rikam jim filtracni, protoze maji za ukol nepustit napetove spicky k citlivym transistorum, spravne pojmenovani je tedy mozna blokovaci, ale co ja vim, jsem jen domaci kutil.

Kazdopadne, vymenil jsem ocko za poradny a kondenzatory sly ven snadno, okamzite a bez nejmensich problemu, zadny predehrev ani netreba. To jsem zas udelal nekde ostudu. Diky vsem, co me navedli spravne.

Kondenzatory jsou tyhle, kapacitu maji plnou, ale z nejakeho duvodu mi merak neukazuje jejich ESR, coz normalne dela. Tak ted nevim, jestli uz jsou utahany nebo ne, ale pokud sezenu identicky, vymenim je radsi taky.
Obrázek

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Co znamená "neukazuje ESR"? Nic takového neexistuje. Buď je hodnota nulová nebo nekonečná. Bude spíš skoro nulová. Což je dobře.

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 49
Registrován: 24 kvě 2020, 02:00

#19 Příspěvek od eM »

ESR se meri v ohmech a ve starnoucich elektrolytech klesa kapacita a roste ESR. Muj merak ho normalne zobrazuje spolu s kapacitou, spatnej elektrolyt ma treba 60% kapacity a ESR v jednotkach ohmu (misto v desetinach a min). Obvykle totiz menim vytekly kondenzatory ve zdrojich, televizich, monitorech a podobne, o moc dal se bezne nepoustim. Tam se ridim vyse popsanym. U tehle foliovych kondenzatoru se zda, ze to takhle nefunguje. Jestli o tom vis neco vic, moc rad bych si to poslechl.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

Co teda ukazuje měřák?

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 49
Registrován: 24 kvě 2020, 02:00

#21 Příspěvek od eM »

Napise jen kapacitu, druhy radek, kde byva ESR, je prazdny.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od PavelFF »

Záleží na typu měřiče a metodě měření. Korektní výstup to není. Prostě nenaměřil odpor který by mohl zobrazit. Možná je v návodu o tom zmínka.

Fóliový kondenzátor tohoto typu nemá moc důvodů zhoršovat svoje ESR jako to dělají elyty. ESR bývá minimální ve srovnání s elyty. Pokud má kapacitu v normě, tak bude v pořádku.

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 49
Registrován: 24 kvě 2020, 02:00

#23 Příspěvek od eM »

Dobra, diky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od PavelFF »

No, může u něj nastat únava materiálu. Ale to se neodhalí jednoduchým měřičem ESR. U LCD monitoru Benq taky odcházely foliové kondenzátory a ničily se tím tranzistory. Pak se v tom vyznej. Ale snad ztrácely kapacitu, což ty nemáš. Už si to moc nepamatuju.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

Téměř jistě pořádné kondy nekoupíš . Ono to sice potom neukazuje korektně , ale zkus dát do serie odpor tak 1Ω , mělo by se něco v tom řádku objevit . Je to jak říká můj servisák na Feldu , cokoliv dnes namontujete bude horší toho demontovaného ....

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od PotPalo »

V tých LCD BENQ odchádzali kondenzátory pre studený spoj na jednom z ich vývodov. To potom vyletelo napätie na trafe dosť vysoko, cez spoj lietali iskry a kondenzátor išiel do (_!_). Následne sa prerazili mosfety. Pokiaľ studený spoj nebol na kondenzátore ale iba na mosfetoch, kondenzátor to zvyčajne prežil.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od PavelFF »

Tak jsem to dokonale popletl. Ono je to už asi 12let, co jsem se tu pídil po radě ohledně Benq. A poradili mi tu dobře.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#28 Příspěvek od sinclair »

Svitkové MKP kondenzátory pro impulsní provoz, ale i ty solidnější značkové pro 275VAC v MKP provedení, mají vývody z fólií tzv. hřebínkem, vše kvůli co nejnižšímu ESR, nízké, téměř nulové indukčnosti a také kvůli maximálnímu Du/Dt.
Mám zajícometr taky a byť někdy ukazuje krávoviny, tak na impulsních svitcích z TVP Orava řady C416 ukazoval nesmysly, což může znamenat jen jediné - ESR je pod, nebo v případě "vystříleného" kondíku vysoko nad měřicím rozsahem. To druhý se ale taky projeví výrazným poklesem kapacity.
Stálo by za to, vzít střídavé napětí 31,8-32V/50Hz a změřit TRMS měřákem proud, procházející kondenzátorem.
Každých 100nF kapacity a při tomto měřicím napětí odpovídá proudu 1mA.
Pokud kondenzátorem např. 47nF z fotky, poteče proud okolo 0,45-0,55mA, víc bych se jím nezabýval. Pokud to ale bude výrazně méně, tak zahodit a koupit nové. Wima, Roederstein, Vishay, nebo ES Ostrava. Ostrava dělá MKP kondy ve skvělé kvalitě.
Výborné MKP AC kondenzátory Iskra, na 250, 275 a 320V AC prodává i Ecom. Od asi 4n7 až do 1uF, jsou to poctivý MKP a za rozumný ceny.

Určitě se vyhni tomu levnému, jasně žlutému pravoúhlému provedení z číny. Je to hajzl, vydávaný za bůhvíjaký MKP a přitom jsou to podprůměrný MKT kondy, dobrý díky nízké ceně leda do reprovýhybek.

Chceš je najít? Napiš sem kapacity a rozteče vývodů.

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 49
Registrován: 24 kvě 2020, 02:00

#29 Příspěvek od eM »

Tak specificky zdroj k dispozici nemam, mam jen zakladni vybaveni na nejakou logiku, par poli, pajek, meraku, provizorni zdroj 0-12V a tim to hasne. Roztec vyvodu je 15mm, konkretni rozmerovou a hodnotovou nahradu jsem na TME nasel jedinou, ale to vazne nevim, jestli je to MKP, coz tedy jestli spravne chapu je zkratka pro to, ze je k pouziti pro impulzni provoz, jak tu padlo? Jak rozumim funkcnosti indukcni desky, musi s vysokou frekvenci prepinat smer proudu tam a zpet, proto je treba specialni provedeni kondenzatoru, aby to snesly?
A co je pak zminene MKT, a co vsechno jeste existuje a jak se poznaji? Z dokumentace jsem vyrozumel, ze tyhle krabicky jsou bezne svitky, ale misto v obyc. valecku jsou zalite pryskyrici kvuli trvanlivosti a stabilite vlastnosti pri narocnejsim pouziti. Jeste vcera jsem nevedel, ze existuje takovy mnozstvi ruznych kondenzatoru, coz potom jak pri vymene poznat o jaky jde.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#30 Příspěvek od sinclair »

Ten z TME by měl být podle označení Roederstein řady R73, to jsou MKP kondenzátory, čemuž napovídá i to KP. Dřív vypadaly jinak, možná je to licence Roederstein pro Kemet, to jsou tuším Poláci.
Zkusils hledat na ame.cz? Tam mají impulsních kondenzátorů slušný výběr.
Kondenzátoru na 300V AC odpovídá typ na 1.600V DC. Pokud jsou to oba MKP typy, tak jsou použitelné.

A jsi si jistý, že závadu způsobují ty kondenzátory a ne něco úplně jiného?
Proč vlastně by měly být vadné? Výměnu těch kondů Ti poradili kde? Na facebooku?
Preventivní výměna se nedělá. Pokud součástka nevykazuje poškození teplem jako u odporů, vykazuje předepsaný parametry, tak není třeba ji měnit. Zaletuj je tam po přeměření zpátky a zaměř se na precizní kontrolu polovodičů.
V tomhle kutilským provádění oprav, bez dobré znalosti součástek, jejich vlastností a případných ekvivalentních náhrad, je tohle hloupé výměnkaření vždycky spíš ke škodě, než užitku.
Proč tedy měnit svitkové kondenzátory, které nevykazují dramatický úbytek kapacity? Jen proto, že je nemáš jak spolehlivě změřit, je jejich "preventivní" výměna prostě hloupost.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“