Intenzita pole pod vedením VVN

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Ano to je ono.
Byly to bizarní snahy o odvedení pozornosti, vlnovodný kanál ze starý trubky přivede 12 km "vysokofrekvenční energii" vzniklou v měniči lokomotivy někde u Rokycan...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Crifodo píše:před deseti lety se řešily vydatnější efekty
https://karelwagner.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=145661
Bylo o tom i na EB dlouhý vlákno. Po čase to utichlo a myslím že se žádná příčina nezjistila.
Co sem taháš mediální show zorganizovanou Mračkovic rodinou pro pobavení jejich satanistické buňky?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

O satanistech žádný informace nemám, ty jo?
Mračkovi mě tam ani tak nezajímali, jako spíš bezradnost xx oficiálně uznaných odborníků.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#19 Příspěvek od tomasjedno »

V době, kdy byla ta kauza živá, to jeho spolubojovník z vojny komentoval s tím, že ho zná jako satanistu, a že teda čumí, že se to asi Mračkovi konečně povedlo.
No a o tohle přesně Mračkovi šlo. Udělat dojem na své souvěrce.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Lukas-Peca »

Byl jsem na semináři ČVTSS, kde o tomto případu byla přednáška. Bylo to opravdu způsobeno železniční trakční soustavou. Poblíž domku je velká vodárna, ze které vede silné ocelové potrubí do Rokycan. Domek je první stavbou v blízkosti vodárny, která je spojená se strašickou nn soustavou. V dané době probíhaly na trati stavební práce, během kterých zřejmě docházelo ke krátkodobému přerušení obvodu zpětného trakčního proudu při rozpojování kolejí (což je samo o sobě špatně a je to dost nebezpečné). Ten si nakonec našel cestu z Rokycan potrubím do Strašic a odtud na druhou stranu přerušeného obvodu. A protože nejbližší místo spojené se strašickou nn soustavou byl ten domek, který byl nový (a tím pádem měl kvalitní zemnič), tekl trakční proud přes jeho zemnič do sítě. Nejspíš jako první uhořelo spojení středního vodiče s uzemněním a následně docházelo k přeskokům mezi N a PE v zásuvkách (ale to je moje dedukce, na přednášce se o tomto přesně nemluvilo).

V danou dobu i v dalších domech padaly jističe, ale nic nehořelo. Bylo změřeno frekvenční spektrum protékajícího proudu a byly v něm složky, které vytváří měniče v lokomotivách 363. Po dokončení rekonstrukce trati problémy zmizely. Podobné případy byly zdokumentovány i na Vysočině v okolí trati Kolín - Brno, ale vždy byla snaha to zamést pod koberec a svést to na podvod ze strany obyvatel domu.

Jinak pro zajímavost - při vývoji střídavé trakční soustavy se řešil vhodný způsob ukolejnění kovových konstrukcí v blízkosti troleje. První návrh byl provést to stejně jako na stejnosměrné trati - přes průrazku na 250 nebo 500 V. Ukázalo se, že při průjezdu vlaku má za určité situace kolej proti uzemněné konstrukci napětí ve stovkách voltů a průrazka by byla tím pádem k ničemu.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#21 Příspěvek od tomasjedno »

Pokud já vím, tak tohle všechno byly teorie, z nichž žádná se nepotvrdila.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od Michal22 »

Já nejsem zrovna odborník na el. trakci na železnici, ale pokud vím, tak Esa pracují s frekvencemi v řádech desítek a stovek Hz.
Kd ese tam teda bere to VF rušení?
Všechny silové obvody mají přeci odrušovací prvky, průnik nějakých vyšších harmonických o frekvencích stovek kHz si neumím představit.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

O nějakých kHz se vůbec nemluvilo, v tom spektru byla složka 16 2/3 Hz s různými harmonickými. V prezentaci bylo to spektrum na obrázku.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od Michal22 »

OK, to VF spektrum jsem viděl v nějakém tom článku, moje chyba.
Ale i tak mi nesedí těch 16,7 Hz - to by sem musel téct vyrovnávací proud z Německa nebo Rakouska.
Eso má mít tři frekvence - 33 a 1/3 Hz, 100 Hz a 300 Hz
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Lukas-Peca »

A polovina 33 1/3 Hz je...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#26 Příspěvek od Michal22 »

No ano, to mě napadlo, ale proč polovina?
Spíš bych čekal násobky.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Lukas-Peca »

To nevím, v konstrukci toho měniče se nevyznám, ale odjinud se to tam asi dostat nemohlo. Nejbližší trať elektrifikovaná německým systémem je stovky km daleko.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#28 Příspěvek od Achab »

PavelFF píše:Na vedení je třeba 200kV, výška drátů 20m. 10kV na metr.
Vodiče mají průhyb, takže napěťový spád v nejnižším bodě může být značně vyšší. Pro 400 kV v dotazu se běžně používají stožáry portálové, nebo "Donau" s výškou zavěšení spodních vodičů 14,6 - 20 m (podle typu). Průhyb ve volném terénu se v některých místech může blížit minimální přípustné výšce 8 metrů.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od PavelFF »

To byl jen příklad kvůli jednoduchému výpočtu.
Pokud je někde dovolená výška VVN 400kV, jenom 8m, tak bych se docela bál. Třeba takový kombajn může mít výšku zhruba jako kamion, asi 4m. Je pravda, že když se z dálky dívám na prověšené vedení, zdá se mi optický velmi nízko nad polem. Zjevně to ale vyhovuje bezpečnosti. V takovém místě by krásně světélkovaly trubice zàřivek.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#30 Příspěvek od Achab »

Minimální přípustná výška vodičů od země je součet předepsané minimální vzdálenosti pro konkrétní situaci a hodnoty Del (elektrické vzdálenosti). Del je nejmenší možná vzdálenost, dostačující k zabránění výboje mezi fázovými vodiči a objekty na potenciálu země. Hodnota Del pro 400 kV je 2,8 m. Ve volné krajině s rovinatým terénem je minimum 5 m + Del, tedy 7,8 m. V normách je minimální výška stanovená s rezervou, v daném případě na 8 metrů.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“