regulační trafo

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Místní občasná přispěvatelka Žirafka má už od roku 2009 na svým webíku taky popsanej jeden podobnej regulák - odkaz . Autorem je uživatel s nickem "bernard", což je zcela určitě podobnost čistě náhodná ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#17 Příspěvek od alxa »

Před pár lety jsem si vyrobil izolační regulační transformátor. Je to nejpoužívanější přístroj v dílně.
Přílohy
REG_TRAFO_TOP.jpg
REG_TRAFO_FRONT.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Před pár lety mi jeden zdejší moderátor přenechal za odvoz bednu s autotrafem 230V na 80-150V. Původně to pohánělo japonskou mašinu 110V/60 Hz. Je to zároveň regulátor konstantního napětí. Je v tom autotrafo se kterým kroutí servo a stabilizační servosmyčka. Běžec autotrafa podle zatížení popojíždí sem tam a překvapilo mě, jak to celkem rychle a přesně stabilizuje. Zkoušel jsem to předělat na výstup 230V ale rozsah pohybu běžce autotrafa to neumožňuje. Prostě sběrač má dráhu jen těch 80-150V.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od Kremik »

Když výstup proženeš přes sekundár 80V trafa, získáš rozsah 0 až 70V. Když přehodíš fázi toho sekundáru, budeš mít 160 až 230 :wink:
Nebo rozsah 0 až 70V proženeš přes další trafo cca 3:1 a máš celý rozsah.
Při napojení na vhodné místo vinutí reguláku by na celý rozsah stačilo i jedno trafo.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#20 Příspěvek od hajeklubos »

Zdravím bastlírnu.
Dovolím si upozornit na jednu věc, kterou loni nakousnul samec a nebylo to dotaženo do konce. Nezapomínat, že relé rychle sepne ale pomalu odpadne. Tak, že musíš zajistit prodlevu při přepnutí a dát releti čas k odpadu. Jinak se to potká. Jestli to relé stihnou by šlo naměřit třeba ručičovým V-metrem. Při chodu naprázdno se ručka v moment přepínání nesmí pohnout. Někdy stačí přepínač 1-0-2-0-3 atd. Tak nezapomenout! Podobný případ potkávání se obvodů při přepínání jsem vyřešil u svého nabíjecího kombajnu 12x LI Ion použitím přepínače 2x26poloh a zapojením ob polohu.
Přílohy
hotovo.pdf
(111.39 KiB) Staženo 343 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Kremik píše:Když výstup proženeš přes sekundár 80V trafa, získáš rozsah 0 až 70V. Když přehodíš fázi toho sekundáru, budeš mít 160 až 230 :wink:
Jo, a co ta servosmyčka, tu budeš oblbovat jak?
To už je lepší dát na výstup oddělovací trafo 110 na 230V ale zase to nebude moc stabilizovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“