Měnič jedno nebo třífázový - pro motor 1.5kW

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#16 Příspěvek od wlezley »

Tak, zase budu mít žaludeční vředy :-(

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#17 Příspěvek od mluno »

Měnič určitě třífázový. Pokud to neni problém finanční (3x víc spínačů znamená minimálně 3x větší cenu). Ono řídit vektorově jednofázový motor, to snad ani neni možné (jedna fáze přece netvoří vektor), i když kdo ví. Vektorové řízení bylo svého času moderní, dneska je moderní prediktivní řízení, ale když to tak vezmu, tak u motorů u pokročilejších technik vždy nějaká predikce a její korekce byla, vlastně pořád ještě nechápu čím se od vektorového řízení liší i když si s ním už nějakou dobu hraju (ne na motor ale proti síti, což je v něčem odlišné, v něčem jednodušší, v něčem složitější ale ve spoustě věcí stejné).
Napájení stejnosměrné strany, teoreticky by jednofázové nemělo být problém, já teda mám vůči jednofázovým usměrňovačům určitou averzi (myslím pro výkonovou elektroniku, nějaké zesilovače nebo blikátka nepočítám) a 2 diody navíc nepovažuju za tak velkou komplikaci (no vlastně ono je to i u toho měniče, jednofázový můstek má 4 diody, trojfázový 6 takže to neni třikrát). Pokud je k dispozici třífázový přívod, se třemi fázemi bych neváhal.

Abych jen neplkal:
1f usměrňovač připojený na 230V dá v amplitudě nějakých 300V ovšem je to pulzující napětí od 0 do 300, což se dohání kondenzátorem.
3f usměrňovač dává napětí zvlněné, v amplitudě 550V minimum z hlavy nevim, je to tam, kde se protínají fázová napětí, takže nároky na velikost kondenzátoru jsou menší.
čili neni jedno, jestli se to usměrněné napětí bere z 1 nebo 3 fází.


Pokud ovšem má střídač dávat 3x400, tak těch 550V nestačí, resp. je to teoretické minimum, musí být víc. Jak jsem psal, pracuju proti síti, kam se musí těch 3x400 jako základ dávat vždy (nepočítám nějaké specifické případy, kdy se to dá jalovým výkonem srazit), u motoru možná neni potřeba tolik, pro menší otáčky méně (vychází přibližně U/f=konst.) takže třeba to neni tak horké, s motory nemám zase tak velkou zkušenost, tak nedokážu říct od jakých otáček začne pracovat v režimu odbuzení (normálně je to od jmenovitých, od kterých se napětí zvedat nedá).

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#18 Příspěvek od wlezley »

mluno, moc děkuji za trpělivost a vysvětlení. Dnes jsem objednal, vyzkouším obě varianty a nechám se překvapit. Ještě jednou všem díky.
Přílohy
měnič_1or3.jpg

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#19 Příspěvek od misocko »

oops, pri tom chaose co tu vznikol , ťa nikto neupozornil na to ze tento menic u nas mozes pripojit iba na jednu fazu
pripojenim na 2-3 fazy mu prekrocis povolene vstupne napetie
daj nejake parametre, nielen necitalny stitok na prilozenom obrazku

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#20 Příspěvek od wlezley »

Parametry jsou strohé, je to čína. Dodavatel ČR, asi ze skladu v Jenči u Prahy.

Specifications
Input Voltage: 220 V
Output Voltage: 208-240 VAC ( analogous to Input Voltage )
Input Frequency: 48-63 Hz
Output Frequency: 0-400 Hz
Input Phase: 1 or 3 phase as you like
Output Phase: 3 phase
Control Mode:SPWM
Input Power:220V class:220±15%
Working Temperature:-10~40 ℃
Humidity:0-95% Relative Humidity (without dew)
Vibration: Below 0.5G
Dimension: 22 x 18 x 21 cm (L x W x H)
Package Content
1 x 1.5KW Variable Frequency Drive Inverter
1 x English Manual

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#21 Příspěvek od misocko »

v podstate staci : "Input Voltage: 220 V " , na 3 fazy to skratka nepripojis...
alebo pripojis, ale iba raz a asi sa to nebude dat reklamovat :lol:

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od lesana87 »

Proč by to nešlo připojit na tři fáze? Když bude usměrňovač zapojenej proti N, bude jedno, kolik se zapojí fází, máš to tam i napsaný.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#23 Příspěvek od wlezley »

Tak nějak jsem to chápal i já, než jsem vznesl dotaz. Pořád nechápu, proč je řeč o fází proti fázi a ne proti N. Ale jsem jen BFU ...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#24 Příspěvek od misocko »

ospravedlnujem sa, stale mi hlava nebere
asi si to zajtra nakreslim
co uz , clovek sa uci cely zivot
to akoze tam su tri mostiky , kazdy pre jednu fazu? a ja som doteraz netusil preco to tak bolo v jednom priemyselnom menici
ale, lepsie neskoro ako nikdy
este raz, prepacte za dezinformacie z mojej strany :(

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#25 Příspěvek od kutilmil »

Mame v robote povedzme 50 menicov. 3-FAZOVY sa este nikdy nepokazil. 1-fazovich od cinana ako si ty chces kupit sme menili minimalne 10. Davali smenajskor honeywell potom abb a teraz schrack. A mimochodom kazdy 3-fazovy mozes napajat ak jednofazovy.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#26 Příspěvek od misocko »

kutilmil píše:A mimochodom kazdy 3-fazovy mozes napajat ak jednofazovy.
tak tu musim oponovat osobnou skusenostou , nejaky talian, mam ho doma 500km daleko, 3F 7,5kW , napisal "undervoltage" a dovidenia. ten rozhodne nebol usmerneny opretim o nulak.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#27 Příspěvek od kutilmil »

Všetky meniče ABB ktore mame dajme tomu 20 kusov znesu napajanie 1F. Plný výkon samzrejme nedajú.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#28 Příspěvek od samec »

lesana87 píše:Proč by to nešlo připojit na tři fáze? Když bude usměrňovač zapojenej proti N, bude jedno, kolik se zapojí fází, máš to tam i napsaný.
To by šlo pri jednocestnom usmernení. Ale pri dvojcestnom, keď si to rozkreslíš, stále ti vyjde usmerňovač na združené napätie. Ale tiež som v mojom prvom komentári tvrdil, že je jedno, ako to zapojí. Na tri fázy to asi vážne nepôjde. Chcelo by to ešte fotku svorkovnice.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#29 Příspěvek od wlezley »

Svorkovnici jsem našel.
Přílohy
měnič_svorkovnice.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#30 Příspěvek od samec »

To stačí. Vľavo je zdá sa ten moel na 3 aj 1 fázu a je tam len R S T, ziaden N. Takže pri zapojení na jednu fázu sa N pripája miesto jednej z fázi. Teda uvedené vstupné napätie je združené, teda trojuholník.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“