Americká zkoušečka

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

skleněný zásuvky pamatuju taky, u babičky, kotouček se zbroušeným okrajem asi tak 8-9 cm, sklo mírně probarvený do zelena. U elektroměru jedna patrona 10A na zásuvky, druhá 6A na světla. Nějak jim to stačilo. Ta 10A byla možná poladěná licnou.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#17 Příspěvek od MiraSt »

Taky ho mám. Ten nahoře.
Přílohy
Voltmetr.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

10A stacilo aj na tu spominanu Remosku. Konvica bola len bez elektriny. Pracka nebola - a ked ano, tak bez ohrevu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Tak. Remoska a žehlička byly největší žrouty, okolo 400W. 25 let to dávala ta hadrová licna 2x1 s prstem v nose.
Tam, kde mělo velkopanstvo už elektrickou pečící troubu a s příkonem třeba 1.000W, už měli elektriku v trubkách a jednapětkou...:D
Běžné bývaly 5W-10W-15W žárovky i na 220V, sám pár 10W a 15W žárovek firmy Elektra, z 1. republiky mám.
40W žárovka, to už byla nemístná rozežranost, na čtení novin v zimě po večeři.
Dokonce mám i nepoužité 40W "dělo" s namodralým sklem aka "denní".
Moje babička silně protestovala, když jsem jí jako klučisko, chtěl vyměnit spálenou, úplně zčernalou, tak 25 let starou 25W žárovku ve světnici za šedesátku. Svítilo se v zimě jen nutně, ráno a večer a víceméně orientačně, ve 22.00 v létě už byl každej dávno v posteli, servaný z práce.
Oni považovali za luxus už ten fakt, že se nemusí otravovat s petrolejkami.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:...Oni považovali za luxus už ten fakt, že se nemusí otravovat s petrolejkami.
Nech bejt, ono pořádně vypucovat cylindr, vyleštit mouchama posraný zrcátko a dolejt s co nejmenším rozcmrndáním petrák (aby z toho nebylo po cimře smradu jak v Cařihradu) rozhodně nebylo málo práce. Dnešní člověk, naprosto zmlsanej možností CVAK - a světlo svítí, absolutně nedokáže pochopit, že to byla každodenní povinnost odpovídající každodennímu nákupu čerstvýho pečiva k snídani ... Jinak vřele doporučuju, někdy třeba o dovolený, zkusit si svítit pár večerů (petr-)olejovou lampou - je to i včetně toho ranního čištění druhej den jen těžko sdělitelnej zážitek ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

Není to tak zlý, znám to z kámošovy chaty. Měl tam petrolejky dlouho.
Bylo to v kombinaci s krbem, nutností odpoledne nachystat dřevo, vytáhnout okovem na řetězu vodu ze studny...a ostatní kožešinovou výbavou chajdy...úúžasně romantický :D
Byly to už ty "moderní", jakoby nouzové petrolejky ze 70.let, ty s tím kulatým zrcátkem. Když je dobrý knot, čistý petrolej a nenecháš ji zbytečně čoudit, tak cylindr stačí vyčistit každý 2.-3. den.
Chajda stojí dodnes a v téměř původní podobě, byla řádně založená i solidně postavená. Za stejným účelem ji používá už třetí generace. A protože Antikrist dobře ví, co se tam dělo, tak se jí vyhýbá obloukem :D

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“