Problém s výrobou DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jezevec »

Je to jednoznačně osvitem, halogenka produkuje málo UV světla, fotovrstva není dostatečně vytvrzená a smývá se i tam, kde by neměla, tj na vyvýšeninách struktury laminátu.
Zkrátka vývojka ti odplaví i část vrstvy, která by díky vytvrzení měla odolávat leptací lázni.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

A jak ten osvit ovlivňuje neosvícená místa?
:wink:

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#18 Příspěvek od makak »

Tak obětuj kousek destičky, neosvěcuj vůbec nijak a rovnou vyvolej a vyleptej...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

souhlasím s jezevcem, spektrum z halogenky je nevhodné a vrstva reaguje analogově. Negativní proces s folií má podstatně strmější až pravoúhlou denzitometrickou charakteristiku, nehledě na eliminaci pakárny se smetím. Jenom nechápu, proč se materiál shání tak obtížně až konspirativně.

Uživatelský avatar
karelnoel
Příspěvky: 29
Registrován: 07 črc 2014, 02:00

#20 Příspěvek od karelnoel »

Tak jo, zkusím odpovědět najednou... Chvíli jsem myslel, že ten fotocuprexit byl nějak poškozený z výroby, ale ukázalo se, že to bylo opravdu dlouhou vyvolávací dobou.

Tu desku sem kupoval společně s chemikáliemi, takže tam špatné skladování nehrozilo.

Předexpozice tam byla možná, ale vzhledem k tomu, že hned po odlepení ochranné folie jsem přiložil podklad, zaklipsoval a dal osvicovat (max. 10 sekund), tak sem na to moc nesázel i tak sem raději další pokusy dělal ve spíži při velmi nízkém osvětlení.

Vysoká teplota vývojky nebyl problém, naopak jsem teplotu o malinko zvýšil, protože při pokosu použít ji při pokojové teplotě se cestičky neukázali ani po 2 minutách i při použití štětce. Když jsem teplotu zvýšil, tak se cestičky ukázali během 15 sekund naprosto čistě a mohl sem to vytáhnout. Ten štětec k tomu taky hodně pomohl, takže díky za tip forbidden :)

Příště zkusim i cestu s tím Positivem20, ale protože to byl můj druhý pokus za 5 let, tak se možná ani k tomu nedostanu :)
Victronix píše:Můžeš vysvětlit, jak děláš více tisků přes? To máš tak přesné vedení na tiskárně, že se ti to vytiskne přesně na sebe?
No, příznám se, že tohle byl trochu oříšek, v mé HP laser 1200 to bylo spíš o štěstí, že se to znovu trefilo naprosto přesně a když už, tak jenom jednou a to sem si vždycky myslel, že to tam dávám zpátky úplně přesně (stálo to hodně času a folii), s druhou laserovkou HP P1005, to bylo o dost jednodušší, tam sem to jen strčil zpátky a ten podavač to vždycky podal naprosto přesně, takže sem to klidně mohl vytisknout i 5 krat zasebou :) Kdybych to druhou ale neměl tak by mi asi už došly nervy a zvolil bych postup, o kterým se zmínil makak, a to vytisknout víc folii a dát je na sebe, případně ten postup s tím acetonem.
Victronix píše:OT: Tím flapem myslíš klapku? To se spíš používá "exhaust damper" nepo valve.
Je to do sportovních vozů jedné značky na otevírání klapek výfuku pomocí samostatného tlačítka, aby si je člověk mohl otevřít a zavřít kdy chce i bez toho, aby si musel zapínat nebo vypínat režim SPORT kdy se otevírají automaticky.
Celeron píše:Já jsem nedávno vyzkoušel novou pěšinku na plošáky. Mám malej řezací plotter Sihouette Portrait2. Umí formát 220 x 3000 mm. Nacpe se do něj DXF, vyřeže na reklamkovou fólii, vytrhají mezery a přenašečkou plácne na cuprextit. Zkoušel jsem zatím jednostrannou, spoje 0,8 mm a bez problémů. Podleptání žádný.
Přemejšlím, že bych zkusil i opak, zamaskovat mezery a pomědit jak tu kdysi ukazoval Davidus a potom slabší měď mezer odleptat.
bohužel takovou technikou jakožto příležitostný bastlíř neoplývám :D
samec píše:Textúra tých pruhov je veľmi rovnomerná a tuším koreluje s textúrou kuprextitu. Možno je fotocitlivá vrstva poškodená oterom, nekvalitne nanesená, miestami odlepená pri odstráňovaní ochranej fólie, alebo chemicky zreagovaná s ???niečim. Pomôcť môže asi len zmena procesu vyvolávania. Osvit na to zjavne nemá vplyv. Leptanie môže mať vplyv, ale je to už sekundárna záležitosť.
jezevec píše:Je to jednoznačně osvitem, halogenka produkuje málo UV světla, fotovrstva není dostatečně vytvrzená a smývá se i tam, kde by neměla, tj na vyvýšeninách struktury laminátu.
Zkrátka vývojka ti odplaví i část vrstvy, která by díky vytvrzení měla odolávat leptací lázni.
Je to tak, zvýšení doby osvitu na to nemělo žádný vliv a s tou vývojkou, to bylo opravdu na vteřiny. Pokud sem dobu osvitu snížil nevyvolalo se nic, což dává zapravdu i Jezevci s tím, že halogenka produkuje asi opravdu málo UV a musí se tak nechat déle svítit, u mě stačilo asi 8 minut + doba manipulace než sem to ponořil do vývojky
Crifodo píše:souhlasím s jezevcem, spektrum z halogenky je nevhodné a vrstva reaguje analogově. Negativní proces s folií má podstatně strmější až pravoúhlou denzitometrickou charakteristiku, nehledě na eliminaci pakárny se smetím. Jenom nechápu, proč se materiál shání tak obtížně až konspirativně.
Jestli tím bylo myšleno jakým způsobem jsem já sháněl materiál, tak já sem šel cestou nejmenšího odporu, v GME sem koupil desku a chemikálie, ty se možná dají sehnat nebo nahradit jinde a levněji, ale když už sem tam byl a bylo to všechno na jednom místě, tak proč ne :) Halogen s tiskárnou sem měl doma a folii do laseru mi prodali v grafickým studiu co mám za rohem :)

Všem moc díky za pomoc :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“