Jaká je životnost gumového kabelu

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#16 Příspěvek od h_honza »

Měl jsem jako přívod ke světlům gumový kabel 3x4mm², starý ale s izolací v pořádku. Jednou se mi začaly hádat tyristory, příčina upadlý PE - a bylo to uhnilým vodičem v tom kabelu. Fuj, to jsem byl rád, že se nestalo nic horšího. Takže ani ta měď nemusí být věčná.

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#17 Příspěvek od Sadra17 »

RayeR píše:BTW setkali ste se s gumou, ktera se po case uplne roztece? Na kabelech sem se teda setkal jen s puchrenim a praskanim, ale treba reminek v gramofonu nebo nozicky laserove tiskarny sem uz takle roztekle videl. Ze by ekoguma s automatickym navratem k rope? Zajimalo by me, jesi se to roztece jen tak nebo tomu napomahaji nake vnejsi vlivy a jesi se da takova guma nejak predem poznat, aby se to dalo vcas vymenit nebo aspom zabalit, cistit to pak je peknej humac...
myslim si že k roztečení bude potřeba nějaký vnější chemický vliv :?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#18 Příspěvek od Achab »

Olej dokáže rozleptat gumový kabel na bláto. U řemínku by to mohl způsobit kontakt s nějakým mazivem.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od RayeR »

Jo slysel sem, ze naky oleje zerou gumu, ale to neni tento pripad. Nevim co by delal olej na reminku gramo nebo na nozickach tiskarny, kolegovi se takle rozteklo pogumovani laseroveho ukazovatka z ciny, ktere mel nekde uskladnene v origo krabicce. Taky mi lehce tece guma na riditkach horskeho kola (cca po 10 letech), ale tam to muze byt vliv UV nebo potu, dal sem na to zatim smrstovacku...

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#20 Příspěvek od rudolf02 »

No, táta opravoval psací stroje, mají psací válec pokrytý tvrdou gumou. Učil mě válec lehce potřít olejem na kola a šicí stroje, počkat chvilku a omýt technickým benzinem. Guma poté lehce změkla a písmena byla čitelnější.
Ne všechny oleje naleptávají gumu. Nejsem si jist, jestli to nezpůsobuje podíl petroleje v oleji.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od workhard »

Kontakt řemínku s nějakým mazivem podle mě nezpůsobí jeho homogenní kompletní rozpliznutí. Stalo se mi to i u řemínků uskladněných v pytlíku, takže si myslím, že je to nějaký devulkanizační proces.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#22 Příspěvek od oravan »

Kúpil som svojho času otcovy na kosačku a po nejakom čase sa guma polámala a znikli prasklinky a kábel začal prerážať .

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od RayeR »

No casto se takle roztekaji i ruzne pogumovane povrchy u ruznych cinskych vyrobku. A to i kdyz to neni leta pouzivane a jen to lezi v supliku, kolega se uz s tim taky setkal a musel pak cistit zablemcany suplik. Vsecko je z ropy a v ropu se obrati...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#24 Příspěvek od sr71 »

už se tady na fóru nìco podobného øešilo, jedná se o uvolòování nìjakých zmìkèovadel použitých pøi výrobì té gumy/plastu

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#25 Příspěvek od kovka »

Jo,Microsoftí myš Wireless 5000, po asi 10 letech, kolečko úplný bláto,/ demontáž je i na trubce /, po vyčištění a navlečeni nějakeko těsnění se dá používat dál. Jinak častý jev u některých DO

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#26 Příspěvek od Achab »

Možná by to objasnil Míra Kalousek, bývalý technolog Mitasu.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od RayeR »

Vyprchani zmekcovadel se spis tyka plastu, ktery pak zkrehnou, ne?
Kolecko na MS Explorer Optical zatim nastesti drzi...
Nojo, Kalousek dal v Mitasu, vida, to by chtelo zajit s Mirou na pivo, ale to ted kuli kovidu nejde :\

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Habesan »

Možná by bylo lepší se radši zeptat někoho, kdo tomu rozumí.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Lukas-Peca »

Roztékací řemínky a nožičky jsou z polyuretanu, ne z gumy. Ten je hygroskopický a pokud není správně vyrobený, tak se po pár letech rozteče.

Guma se ale umí taky roztéct, hlavně pokud je v horku a špíně. Povrchová vrstva ztvrdne a pod ní se to rozteče.

Pokud je to jen ztuhlé, ale ne na kámen a není to popraskané, tak pomáhá přípravek Regum.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od RayeR »

Dalsi zkusenost, dostal jsem historicky handheld HP Jordana, v krasnem stavu, vytahnu z origo krabice a hned cerne smouhy na rukou. Odkud? 2 zadni nozicky komplet roztekle, male predni pritom v poradku...

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“