Osvětlení dílny

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#16 Příspěvek od termit256 »

rnbw píše:Nic nemoze mat lepsie podanie farieb ako ziarovka..
To je nesmysl, zlute svetlo ze zarovek zkresluje barvy jak prase.
Zavadeni klasickych zarovek nepamatuju, ale jsem si jisty, ze se naslo spousta lidi kteri proti nim brojili s podobnymi argumenty jako dnes odpurci ledek, nebo pred lety klasickych trubicovych zarivek. Na nejz ovsem dnes nepratele ledek nedaji dopustit a az je zakazou, budou je vynaset do nebes :-)

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Hape »

otakarv píše: ...Chctěl bych se zeptat zda s tímto panelem máte někdo nějaké zkušenosti, popřípadě jaké kdo používáte osvětlení třebas i doma.
S čínskými svítidly zkušenost nemám, ale v roce 2013 sem taky řešil osvětlení. Nebyla to tedy domácí dílna, ale přípravna krmiva a chodba v malém zemědělském objektu. Při pátrání po nějakých šikovných svítidlech sem narazil na firmu TREVOS a tam mi zdarma vypracovali výpočet osvětlení. Pro výpočet potřebovali fotky a rozměry prostorů, to sem poslal e-mailem a zpátky přišel .pdf dokument s navrženými svítidly, výpočtem a umístěním svítidel.
Zkus se tam zeptat čím dílnu osvětlit, za to nic nedáš. Jejich svítidla sou ovšem asi oproti čínským o něco dražší.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#18 Příspěvek od jirkati »

S osvětlováním jsou stále nějaké potíže. Dokonce existují normy na velikost osvětlení pro jednotlivé typy pracovišť. Když jsem zaváděl v jedné firmě kontrolní pracoviště na vizuální kontrolu svárů, tak to byl velký problém. Předepsaná intenzita osvětlení podle dané normy 550 luxů se povedla dodavatelské firmě až napotřetí. Je to totiž stejný požadavek jako byl u kreslících prken v konstrukčních kancelářích.
Zajímavostí je, že v dané firmě stoupla po zavedení skutečně kvalitního osvětlení ve svařovně výrazně kvalita svárů. Už se totiž nikdo nemohl vymlouvat, že na to pořádně nevidí.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Tak na dílnu o rozměrech 4x3 m musí světlo nahrazující žárovku 200W bohatě stačit. Záleží na tom, co tam bude dělat a jestli tam má i denní světlo. Na nějaké to pájení či jiné práce na psacím stole musí mít přídavnou lampičku nebo závěsné světýlko v každém případě.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#20 Příspěvek od termit256 »

Ten panel s 3600lm co jsem ti nalinkoval osvetli mistnost 3x4m naprosto krasne. Mam ho v mistnosti stejnych rozmeru.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od otakarv »

Když jsem si po té operaci šedého zákalu pořizoval brýle tak mi optik doporučil abych si nechal dát na skla filtr proti modrému záření (záření z LED světel) tak jsem jej poslechl. Říkal že to modré světlo z těch LED škodí očím. Já hodně dělám drobnou práci takže potřebuji dosti silné světlo neboť co jsem viděl před třebas 10léty dobře nyní se mi to už v očích mění. V místnosti je okno a je také rozdíl když svítí slunce a je světla dostatek než když je pod mrakem a já musím použít osvětlení, večer už dělám pouze když je něco nutného.
V té optice mají na stropě také čtvercové osvětlení a to světlo mi tam tenkrát vyhovovalo, bylo velice intenzívní a příjemné, zkusím se tam zajít ještě podívat a zeptat se co tam mají za zdroj světla.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#22 Příspěvek od Kremik »

V první chvíli jsem byl z LEDek nadšený, ale do dnes svítím úsporkami. Zásadně jen teplými, studené světlo mi není příjemné. Trubice jsou mi proti LEDkám mnohem příjemnější, protože světlo vychází z mnohem větší plochy. Přejasené tečky mi vadí a zakrývat je znamená podstatné snížení svítivosti. Mám pár LED světel, ale plošně jsem se pro ně zatím nerozhodl. Nemělo by být světlo z LEDek a trubic rovnocenné, když obojí vzniká z UV přeměnou luminoforem? U LEDek je však luminofor mnohonásobně víc "zatížený"...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Luminofor je iny, pretoze v trubici konvertuje UV, kym v LED modru farbu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#24 Příspěvek od termit256 »

Ty panely sviti plosne, tam zadne tecky ani rozdily v jasu po te plose rozhodne nevidis. Jeden si kup a vyzkousej, ja jsem byl opravdu prekvapenej jak pekne to sviti. Ty 2 usporky co jsem tam mel predtim byly oproti tomu jen takove bludicky.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#25 Příspěvek od makak »

Barevné podání záleží na celém průběhu spektra. Žárovka bude vždycky nejlepší, protože je to tepelný zdroj, takže má plynulé spektrum. To, že má nízkou barevnou teplotu (okolo 2700 K) nevadí, oko si to přebere. Ostatní světelné zdroje mají spektrum více nebo méně potrhané a hrbaté. Existují zářivky s velmi dobrým spektrem, určené přímo i na posuzování barevné věrnosti, například výtisků z barevných tiskáren. Ale i novější LED žárovky IKEA mají Ra=90, což je číslo, které právě říká, jak dobré je vnímání barev s daným světelným zdrojem. Někdy se používá označení CRI.
http://fyzikalnipokusy.cz/1839/spektra- ... ych-zdroju

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#26 Příspěvek od Sandal »

Já mám bastldílničku 4x4m osvětlenou 4x36W a na stole lampu se 100W žárovkou. Mě to postačuje. Velkou dílnu 100m2 mám osvětlrenou zářivkama o celkovém příkonu 900W a taky to postačuje :lol:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od workhard »

Mám nad stolem 2 metry tohoto:

https://www.aliexpress.com/item/33004906713.html

a spokojenost, chce to k tomu ten jejich regulátor, naplno bych řekl, že to svítí až moc ;) a taky solidní zdroj, ty 2m žerou 2,5A.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Narozdíl od sandala mám těch místních 100W , mimo stropních 2x32W , pět . Nejenom , že to žere muchy , ale i to krásně odsává kouře od pájení a dobře se tím urychluje tvrdnutí epoxydu .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#29 Příspěvek od Eleman »

BOBOBO píše:Nejenom , že to žere muchy , ale i to krásně...
Přehřívá mozek :lol:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

To máš blbý , tak si kup ledku . :lol:

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“