Laboratorní zdroj

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#16 Příspěvek od termit256 »

Ten ma taky vetrak, coz je pro tazatele neprekonatelny problem.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#17 Příspěvek od rudolf02 »

Nechci být zlomyslný, ale žádáš parametry starých krabic BS525, AUL310 .... v novém kabátě. No a přesně odečítat proud - od toho jsou ampérmetry. A kolikrát budeš ten proud přesně odečítat, a kolikrát stačí orientační hodnota? Stačí dýchnout na obvod a hned nějaký miliampér naskočí.
No a staré krabice za tisícovku bez problémů. Stačí zajícem testnout elektrolyty, mrknout na operáky, prohlídnout výkoňák, občas opravit/vyměnit potenciometr a zdroj jede jako za mlada. V takové BSce je místa na různé doplňky havo. A bez ventilátoru.
A na velké proudy nějakého mesita. Akorát mu dodělat elektronickou pojistku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#18 Příspěvek od termit256 »

Mereni proudu zdrojem s rozlisenim aspon na jednotky mA je jedna z nejlepsich veci na lepsich zdrojich. V dobe kdy zarizeni mivaji odber jen v radech jednotek nebo desitek mA, vidis jednim mrknutim okem ze se deje neco co by nemelo, nebo naopak melo. Bez pripojovani multimetru, motani se z kabely, prepojovani svorek apod. Tohle je pomerne navykova zalezitost.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#19 Příspěvek od mluno »

Lineární zdroj bez větráku a na velký ampéry, to asi bude oříšek.
Bez větráku je leda tak AUL310 ze ZPA košíře a podobné relikvie z dob, kdy bylo levnější dát pořádný hliníkový ingot než větrák (neřkuli s regulací). Dneska se spíš dávají co nejmenší chladiče a k nim fukary.
I lineární zdroje mívají zpětnovazební regulaci, která taky dělá zvlnění. Já teda jsem několik zdrojů stavěl, pořádně jsem nedostavěl ani jeden, protože mezitím jsem začal vydělávat a přišlo mi jednodušší si zdroj koupit hotový. Mám tak jednak matrixe, ten je poctivý, a kupovali jsme ho předtím i do práce a nejenom my, i lidi daleko náročnější (na bastlení bohatě stačí 2*30V/5A dají se řadit sériově i paralelně, teda sériově asi jen ty dvě sekce, ale paralelně i 2 zdroje). Typ neni důležitý, už se neprodává. A pro větší proudy pak spínaný zdroj https://www.gme.cz/laboratorni-zdroj-ma ... -3600-000g dělá se i verze 30V/30A, to by možná víc odpovídalo potřebě bastlení. Má regulaci větráků, takže bez zátěže neni slyšet.
Taky mám https://www.gme.cz/laboratorni-zdroj-owon-odp3032 ten taky neni bez zátěže slyšet, ale když čínu jsme hned na počátku vyloučil (a navíc mu jsou 3A málo), tak asi nepřichází do úvahy.
Podle mě to na bastlení bohatě stačí.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#20 Příspěvek od p4ul »

Ja jsem neřekl, že tam větrák nesmí být, jen aby to nehučelo, když je bez záteže, nebo když obvod odebírá pár wattů.

Siglenty ani Owony nechci. Ty jsou klasická čína a navíc jsou velké. Ten Rigol by byl lepší.

@Habesan: Pěkné, bohužel to je polotovar, musel by se přidat displej, ovládání, zdroj, krabičku, dig. ovládání, soft. Už jsem o tom uvažoval, ale nechce se mi do toho pokud je možnost koupit hotový. Bylo by to ale pěkné a podle mě. Trafo bych hodil pod stůl a na stole jen malá krabička s displejem...ale ne, sebralo by to spoustu času, stavebnici leda nějakou co už má všechno pořešené.

Tesla BS 525 - je sice pěkná a věřím, že i kvalitní, ale bohužel nesplňuje velikostní požadavek a požadavek na moderní vzhled 21. století :-) Mluno to pěkně vystihl - relikvie.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#21 Příspěvek od p4ul »

Je to krize, nemůžu najít nic pěkného co nestojí 30 tisíc.

STAMOS S-LS-59

RND 320-KWR103

Rigol DP712 - 0 - 50 V, 0 - 3 A, 150 W

Odpovědět

Zpět na „Poradna“