Blikač LED na e-kolobku se 48V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Něco jiného je dát na každou stranu16 kusů LED v sérii (dejme tomu 2 V na každé) a rozdělit je po osmi vpředu a osmi vzadu, pak by se energie využila pro LEDky už celkem přijatelným způsobem, ale nedá se použít jen sériový odpor na omezení proudu řetězcem LEDek: jestli při 54 V na baterce potečee odporem 680 Ω do řetězce proud asi 32 mA (se ztrátou do 1 W na odporu), pak při vybité, na kterou to ještě jede (dejme tomu 44 V) poteče LEDkami už jen 17 mA. Pravda, samo o sobě pozorované LEDky při polovičním proudu nesvítí o tolik méně, ale mezi okolními světly to už problém být může.
Takže je lepší použít zdroj konstantního proudu s tranzistorem a zajistit, aby tranzistor vedl, kdykoli je přepínač v klidové poloze. A skrz LEDky pouštět trvale jen "kontrolní" proud, malinko přitom svítít (spíš žižlat) můžou. Sepnutí přepínače způsobí na příslušném sériovém odporu nárůst úbytku napětí nejméně o 2 V, ten se dá zderivovat a spouštět jím astabilní multivibrátor, který odpojí proud do báze výkonového tranzistoru a spustí druhý časovač, který do báze tranzistoru proud zase pustí.
Případně je možnost sledovat proud od kolektoru k přepínači optočlenem (například FOD817, ten má LEDku do 50 mA) a výstup použít ke spuštění astabilního multivibrátoru, který jinak drží výkonový tranzistor otevřený. V tom případě jsou ty dvě diody a odpor M22 zbytečné. A vlastně i ty dva odpory po 82 Ω v četězci LEDek se můžou vynechat.
Než jsem se pustil do laborování, přišly jiné povinnosti a nemám vcelku půlhodinu, abych si s tím půl dne pohrál. Kdykoli jsem se k tomu vrátil, zapomněl jsem, co že jsem s tím dál chtěl.
Hotový sestupný měnič buď je jen do napětí 40 V nebo stojí víc, než nová baterka do té koloběžky, vlastní konstrukce komplikuje celé zapojení...
Požadavky jsou jasné - 30 mA do LEDek, cyklus normálního blinkru kolem 1 Hz. Navíc jsem si dal podmínku, že nepoužívaný blikač nemá brát víc, než 5 mA, a musí se chovat stejně v rozsahu napájecích napětí 42 - 56 V.
Čím jsem začal, je v příloze, čárkovaně je vyhodnocování pracovního proudu LEDkami, optočlen v sérii s přívodem k přepínači zakreslený není.
Zkuste odtud začít, jestli máte někdo nějaký nápad.
Přílohy
blikac_48_V.png

Odpovědět

Zpět na „Poradna“