Sháním motor typ A-600

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#16 Příspěvek od Kremik »

Kdybyste někdo narazili na starej vysavačovej motor z Gottwaldova, měl bych o něj zájem. Typ vysavače nevím, něco hodně starýho, možná taky ještě bez koleček, na lyžích. Motor byl snad celý v bakelitu. Na straně komutátoru byl upevněn na čtyřech snad by se dalo nazvat silentblocích. Víčka uhlíků byly taky bakelitový, velikostí asi dnešních víček z PET lahví. I zadní víko motoru s domkem pro ložisko bylo bakelitové, ten domek držel tuším na osmi "paprscích". Byla to nejkřehčí část motoru. Nepřežila mou tehdejší rozborku sekyrkou, vůbec jsem nevěděl jak se k motoru dostat. Paprsky se vylámaly a vypadly z vysavače mnohem dříve, než jsem z něj vydoloval motor. Teprve pak jsem pochopil, co se stalo. Napřed jsem to skoušel lepit, pak nahrazovat různými víčky. Nejlépe pasovalo víčko z pěny na holení, tehdy ještě rozhodně ne moje :D Turbínky tam byly myslím dvě. Ty jsem vylámal a protože jsem neměl čím povolit matku, která je držela, rozhodl jsem se konec hřídele uříznout "pilkou na železo". Byl to nějaký starý tupý rezavý plátek, který jsem měl z půli zabalený v novinách. Po třech dnech "řezání" jsem byl teprve v půlce hřídele a nakonec jsem to vzdal. Později mi tu matku kdosi povolil. Přesto jsem si toho motoru cenil několik let, když jsem povolil přítlak uhlíků, ochotně se točil i při malém napětí.Tehdy byl můj strop asi 6V... :-)

Uživatelský avatar
MikeIZT
Příspěvky: 59
Registrován: 12 kvě 2020, 02:00
Bydliště: Olomoucký Kraj

#17 Příspěvek od MikeIZT »

Ano tento motor moc dobře znám. Je to motor z vysavačů ESA Rex. Motor je myslím typu ELV 250.0 nebo ELV 300.0, podle příkonu. Motor měl příkon 250W nebo silnější 300W. Tento vysavač ESA Rex 250W mám ve sbírce (ne na prodej) a motor je doopravdy celý bakelitový. Tyto vysavače měly ještě 2 odrušovací kondenzátory. Jeden byl připojen na přívodu před vypínačem, takže byl zapnutý pokaždé kdy se šňůra zapojila do zásuvky, a ten druhý byl připojen na uhlíky a na kostru motoru. Ten před vypínačem mi nedávno odešel. Ten druhý který je připojen na uhlíky ještě funguje, ale odpojil jsem ho a použil místo toho který odešel. Někde jsem četl že pokud se prorazil ten který byl napojen na uhlíky tak mohl spálit rotor.
Naposledy upravil(a) MikeIZT dne 05 říj 2020, 18:47, celkem upraveno 1 x.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#18 Příspěvek od Kremik »

Ano, nějaký kondík tam byl, možná i dva. V té době jsem teprv tak trošku pobíral, co to kondík vůbec je. Příkon jsem si myslel že měl teda větší, ale za ty roky... Tehdy i 250W pro mě muselo být moc. Na tom bakelitovém těle měl tuším žlutou nálepku s watáží, otáčkami, i ten Gottwaldov tam asi byl. Hledal jsem to tehdy na mapě, že až budu větší, pro ten díl si tam zajedu :D
Dík že jsi napsal, aspoň už vím co to je, že je to věc známá a že ji třeba časem i někde seženu. Ono to nijak nespěchá.
S tím rotorem jsem si pak vyhrával všelijakým způsobem. Podložil jsem ložiska, aby se mohl točit, místo statoru z každé strany položil jedno trafo a proud pouštěl dráty přímo na komutátor. Pak mě napadlo prohnat ložiskama točícího se rotoru proud. Vývody ze sekundáru trafa jsem připojil každý na jedno ložisko. Z obou ložisek šly jiskry a ložiska začly být mnohem hlučnější. Hlučet už nepřestaly, to mě pak trošku mrzelo.
Vzpomněl jsem si na to nedávno, když jsem viděl, jak jeden člověk žene přes ložisko plný svařovací proud COčka. Ložisko se teda otáčelo pomalu a nezdálo se, že by mu to nějak vadilo. To trošku nechápu...
Naposledy upravil(a) Kremik dne 06 říj 2020, 00:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MikeIZT
Příspěvky: 59
Registrován: 12 kvě 2020, 02:00
Bydliště: Olomoucký Kraj

#19 Příspěvek od MikeIZT »

Zajímavé. :) Ještě k tomu motoru. Štítek je doopravdy černo-žlutý. Jsou tam ampéry, watty, volty, výrobní číslo, typ, otáčky a samozřejmě nápis ZPS MTS Gottwaldov. Zde je menší popisek toho motoru (250W).

ZPS MTS GOTTWALDOV
Typ ELV 250/1
V 220
A 1,36
W 250
ot/min 12000
Naposledy upravil(a) MikeIZT dne 05 říj 2020, 18:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#20 Příspěvek od sinclair »

V ZPS-MTS Gottwaldov toho dělali mnohem víc a kvalitního.
Například vynikající transformátory na M-jádrech, co měly tak kvalitní plechy, že bez zatížení byly studené a při plném zatížení vlažné.
Všechny speciální motory, ovládání a regulace těch strojů, pocházelo odtamtud. Všecko tam bylo navrhovaný tak, aby to bez poruch a výpadků zvládalo třísměnný provoz.
Téměř celá produkce směřovala do obuvnických strojů Svitu. Byla to obrovitánská fabrika, kde bylo počátkem 80.let zaměstnáno okolo 25.000 lidí. ZPS-MTS, ještě s jedním odborem ZPS, fungovaly z poloviny jako servisní organizace Svitu.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#21 Příspěvek od kokun »

To MikeIZT - a proč neustále pokaždé cituješ (celé!!!) předcházející příspěvky :?:

Je to proti Pravidlům:
4e ) Pokud chcete reagovat na starší příspěvek, lze použít tlačítko CITOVAT. Reagujete-li pouze na část příspěvku, ponechte v citaci jen důležité informace.

4f ) Necitujte zbytečně celý předcházející příspěvek, nebo v odpovědi zdůvodněte, proč jste ho celý citovali.
, která zřejmě nečteš-nerespektuješ 8O :(
Zbytečné citace smaž - to totiž můžeš provést jedině ty sám, anebo moderátoři :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“