AZS 223 zlepšení parametrů ZČÁSTI POŘEŠENO

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#16 Příspěvek od Robert18 »

Tak AZS 223 také již delší dobu sháním.
už mám MC 911 a NC 500.
Určitě bych, ale dal přednost nefunkčnímu pěknému kusu.
Zatím si, ale dost drží cenu, nebo jsou hned fuč.

Nicméně jsem měl pocit, že zrovna AZS 223 není třeba nikterak upravovat a
zvuk bude mít lepší než 820A ??

Hodně mě, ale mrzí že už se nedělal tuner 832A takže celou sestavu už nepostavím.
Ještě mě také napadá, že k tomu měla asi být SM 560.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#17 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,

mám jeden dotaz. U AZS 223 je normální, že při zapnutí se ozve poměrně hlasitý lupanec nezávisle na nastavení hlasitosti ?
Je to vlastnost, nebo závada ? Děkuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

AZS223 má jen odpojení repráků manuálním Izostatem v případě požadavku na tichej poslech na sluchátka, nemá v sobě relátko řízený nějakým obvodem pro ochranu repráků a podobně. A vzhledem k tomu, že konec je symetrickej s osazením Darlingtonama KD366/367, napájenej napětím cca ±25-26V (podle aktuálního napětí v síti) a mezi výstupem a reprákama už opravdu nic jinýho není (ani výstupní oddělovací kondík = je spoléhaný na symetrický zapojení), je tam ta rána skutečně vlastnost než nějaká závada ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#19 Příspěvek od Robert18 »

Děkuji,

přesně s použitím tlačítka sluchátek zesilovač zapínám.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#20 Příspěvek od jardafiala »

Zdar
měl bych dotaz - nepokoušel se někdo o úpravu AZS222 nebo 223 tak, že by korekce byly za předzesilovačem a potenciometry vyvážení a hlasiťosti až za korekcemi?

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#21 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale osobně bych korekce před potenciometr zesílení nedával. Pokud by byl silný signál na vstupu a běžně se s tím občas setkávám, zesílení zdvihnutými korekcemi může vyvolat zkreslení ještě před potenciometrem zesílení, takže zkreslení bude slyšet i při malé hlasitosti.
Navíc pochybuji o minimálně mém hudebním hluchu, takže zkreslení vysokých tónů bych pokládal za lepší výšky (to nakonec využívají lowend přístroje i renomovaných výrobců), pouze u basů bych zkreslení zaregistroval.
Ještě opakuji nejen svůj postřeh, staré zesilovače Tesla mají nejraději staré bedny Tesla, i když ne vždy. Opět příklad, zesilovač AZS223 s ARS1058 má obvykle korekce basů a výšek v plusu, pro tytéž bedny a rádio 810A jsou basy rádia obvykle částečně staženy.
Na některých novějších bednách (poznal jsem to na nějakém sloupu za deset tisíc) staré zesíky Tesla zní hluše.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#22 Příspěvek od TheLastUnicorn »

To je ten případ, kdy se jedna zmrvenina kompenzuje jinou zmrveninou. Horší je, když se potkají dvě zmrveniny, ale nekompenzují se navzájem. :lol:
Třeba takové bratislavské 1PF 067 08 jde poslouchat maximálně tak na přijímačích 810-816A nebo na magnetofonu B73. Není to furt nic extra, ale dá se to přežít. Se zesíkem bez fyziologie a korekcí je to nepoužitelné úplně. Naopak, samotná B73 je v kombinaci se slušně vyladěnými soustavami taky obtížně použitelná.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#23 Příspěvek od rudolf02 »

No, asi se pletu, ale nehrají zde vlivy fázové posuny a vzájemné impedance zesíku a bedny pro různé kmitočty?
Přece fázové posuny mezi proudem a napětím mění reálnou a imaginární složku výkonu. A změna impedance mění poměr mezi proudem a napětím, a pokud se vzájemně nevykompenzují (v součinu), mění se výkon?
Díky za opravy a vysvětlení.

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#24 Příspěvek od AZK401 »

Jenom zkušenost bez teorie: jakou roli hraje tlumicí faktor zesilovače? Mám muzejní polystyrenové RS20, které hrají dost slušně na Transiwattu 40 a o něco mladším zesilovači DUAL 1120 s faktory tlumení ≥50, ale když je zapojím na KA-660 s tlumicím faktorem 1000 nedá se to vůbec poslouchat.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#25 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Zas hledáte něco tam, kde nic není. :lol:
Damping factor zesilovače je téměř bezcenný, nicneříkající číslo a všechno nad 30 je už dostačující. Kdo má pocit, že ne, ať si změří DC odpor tlumivky před basákem a fantasmagorie o DF=1000 sestavy ho rychle přejdou. Problematický to začíná být reálně tak u elektronkových zesilovačů, kde bývá běžně DF<5.
Tohle je zároveň odpověď na otázku ohledně vlivu impedanční charky soustavy na zvuk. U normálních tranzistorových zesilovačů se amplitudová charakteristika zesilovače na svorkách soustavy nijak významně nemění, ať už její impedančka vypadá jakkoliv šíleně. Nebezpečný můžou být jedině divoký impedanční minima (pod 2 ohmy atd). Opět platí, že u elektronkových zesilovačů již impedančka vliv na zvuk má - souvisí to s extrémně nízkým DF. Avšak slušnýmu tranzistoráku s DF alespoň 30 je impedační+fázová charka bedny úplně šumák.
Za zvukovými rozdíly stojí především bedny, korekce, různé fyziologické regulace hlasitosti a podobný udělátka. Na dalším místě jsou zdroje zvuku. Koncový zesilovač je to nejposlednější a v drtivé většině případů to není vinník.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Hubert_79 »

No, nemám to samozřejmě nijak podložené (měření apod), ale rozdíl mezi zesilovači jsem na stejných a stejně umístěných bednách poznal na první dobrou... Stejná i nahrávka. Korekce na nule, příp. vyřazené čudlíkem.
Receiver Denon (nejlevnější typ z přelomu milénia) versus Sony ES ze začátku devadesátek.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#27 Příspěvek od AZK401 »

TheLastUnicorn píše: fantasmagorie o DF=1000 sestavy ho rychle přejdou.
To je fantasmagorie výrobce, uvádí to v TD. Ale možná tomu vůbec nerozumí....

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#28 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Napsat může kdo chce, co chce...může napsat i to, že slyší růst trávu. Já mu nemám jak dokázat, že to tak není. :lol: On až ten slepý test ukáže pravdu, co kdo opravdu slyší. Do tý doby je to jen nepřenosný poměřování pindíků.
Rozdíly mezi koncovými zesilovači samozřejmě jsou, něco je i slyšitelný. Já napsal jen tolik, že koncák je to poslední, co dělá ve zvuku problém.

AZK401: Ale jo, uvádí se kdeco...třeba výkony P.M.P.O., což je taky velmi "podstatný" údaj. Nebo kmitočtový rozsah bez uvedení tolerančního pole...Ale není to o tom, že tomu výrobce nerozumí. On tomu rozumí velmi dobře. On dokonce ví, jak jednoduše zvýšit DF. Marketing je silná věc...DF=1000 měla i AU/RA. :lol:
Prostě to berte tak, že DF jako takový je celkem nepodstatný údaj.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak seriosní výrobce výkon PMPO (aneb poslední moment před odpálením) uvádět nebude, že. To nechme pro zesilovače do aut pro pubescenty v kšiltovkách a výrobky prodávané na asijských tržnicích.
Rozdíl v zesilovači samozřejmě slyšitelný je. Někdy méně, někdy více, ale většinou je. Samozřejmě když vedle sebe postavím třeba od Sony typy 570ES a 590ES, tak mezi nimi rozdíl nebude. Ale kdybys dal vedle sebe třeba slavný TW a dejme tomu něco od Luxmana, tak to neuslyší jen hluchý.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#30 Příspěvek od Sendyx »

Tak to by ses divil, co všechno drtivá většina lidí neuslyší, když se udělá opravdu seriózní slepý test.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“