Detekce plamene

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#16 Příspěvek od voitano »

Asi nejjednodušší zapojení jsem zahlídl v hlídači Kromschroder IFW15, ale mají tam trafko s 200V na sekundáru pro tu elektrodu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od xsc »

Jde přímo měřit napětí na tom osazeném termočlánku. Akorát že 10mV ss je u běžných zapojení dost ovlivňováno tepelným couráním polovodičů.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

xsc píše:Jde přímo měřit napětí na tom osazeném termočlánku. Akorát že 10mV ss je u běžných zapojení dost ovlivňováno tepelným couráním polovodičů.
Ten signalizátor z odkazu měří proud. Zasahovat do jistícího okruhu plamene je dost ošemetný. Tam se hraje o každý miliohm. Naštěstí Ti hrozí jen častější výpadky. Já bych použil, pokud by to šlo, externí signalizátor z vlastním snímačem. Snímač s fotodetektorem má tu výhodu, že do plamene kouká, tudíž stačí fotočidlo umístit do trubičky a tu namířit na vhodné místo ve spalovacím prostoru tak, aby na něj svítil jen plamen. Zdechnutí plamene je ihned signalizováno. Hotový snímač z IR fotodetektorem je "koupitelný" jako modul v GM ( třeba) za cenu nižší, než krabka cigaret.

Uživatelský avatar
Maxipes_
Příspěvky: 135
Registrován: 06 led 2017, 01:00
Bydliště: Litovelsko

#19 Příspěvek od Maxipes_ »

Já bych byl pro ten termočlánek, stačí starý vykuchaný ze starého plynového sporáku, co hlídá plamen v troubě, stačí k němu připojit proudové relé vyrobené z jazýčkového spínacího kontaktu s velkou citlivostí (aspoň 1 Az) a kusu smaltovaného měděného drátu, o průřezu okolo 1 mm². Kolik jsem namotal závitů si už samozřejmě nepamatuji, ale asi to bylo pár desítek, dvě nebo tři vrstvy na délce asi 20 mm, ale to se dá vyzkoušet, aby to bylo co nejcitlivější, po vyzkoušení je potřeba to zalít do krabičky zalévací hmotou a popřípadě udělat plášť ze železného plechu, aby jazýčkový kontakt nespínal působením vnějšího magnetického pole.
Kdysi před zhruba 25-ti lety jsem tak nahradil originální snímač plamene v nezávislém topení Webasto, který nevydržel ani půlku první zimy a stál skoro 2000 Kč, funguje to spolehlivě dodnes a mnohem lépe než ten originální snímač, který detekoval plamen až po déle než minutě hoření a tím dost trpěla žhavící svíčka, která byla celou tu dobu napájená, ten můj snímač detekoval plamen do 20 sekund. Ten originální snímač jsem rozkuchal, byla to na jednom konci uzavřená železná trubička, v tom uzavřeném konci bylo něco jako zbytky spáleného sena a v tom otevřeném konci byl zalitý fototranzistor, který měl snímat, jak svítí to doutnající seno.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od dracekvo »

Ano, jedná se o starý electrolux

https://img23.rajce.idnes.cz/d2303/13/1 ... .jpg?ver=1

Nějaká detekce plamene tam je (drátek do plamene). Uzavírá přívod plynu pokud není plamen. Ale do toho bych nerad zasahoval. Přece jen se jedná o bezpečnostní prvek a nerad bych vyletěl do luftu.
Proto je nutné při startu držet zmáčknutý volič velikosti plamene, ten přepere to uzavření plynu když není plamen.

Jde mi pouze o kontrolu plamene při startu. Tj. že už to chytlo a že po puštění knoflíku plamen nezhasl. Pak už mě to nezajímá.
Detektor bych si stejně asi udělal na vypínač, aby zbytečně nebral energii v době, kdy mě stav plamene nezajímá.

Ten IR detektor pro arduino mě právě zaujal. Jen jsem se chtěl zeptat jestli ho někdo netestoval. Jak moc je to spolehlivé s ohledem na přístup denního světla (přes nasávací mžířku tam nějaké světlo pronikne, ale né přímé sluneční světlo), a jeslti je schopný detekovat i menší modrý plamen.
Ten plamen je o něco větší jak věčny plamínek v karmě.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak nevýhoda IR tady už byla popsána.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Musis to drzat az dovtedy, pokym termoclanok nezacne dodavat dost prudu na otvorenie ventilu - a to je az po chvili od zaciatku horenia (na plynovom sporaku to trva asi 20 sekund - ked to pustis skor, plamen zhasne). Takze ziadny samostatny indikator ti nepomoze. Preto sa ten originalny pripaja do serie s termoclankom.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#23 Příspěvek od dracekvo »

Jasné, že to musím držet vím.

Ale jde o to, jak poznat, že už lednice chytla a můžu začít počítat do dvaceti.
Přece jen je to starší kousek a né vždy chytne hned.
A otevírat lednici a kontrolovat plamínek průhledítkem je dostni nepohodlné. Hlavně když člověk třeba popojíždí. Před jízdou se plyn musí zavřít.

Taková signalizace by značně zvýšila komfort.

Takže jediná nevýhoda IR je, že ho může zmást rozpálený hořáček? Což to by mě při startu nějak moc netrápilo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Najlepsie riesenie je originalny indikator, ako sem dal link Ondra2. Indikacia priamo od termoclanku a bez napajania.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#25 Příspěvek od dracekvo »

A ten je kompatibilní i s mojí lednicí?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Ak je obvod termoclanok-ventil (pravdepodobne ide aj cez prepinac?) niekde spojeny fastonom (aby to tam islo zapojit), tak by to mohlo fungovat. Prud, ktory dava termoclanok snad nebude vyznamne odlisny.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#27 Příspěvek od dracekvo »

Ok. budu se tam muset podívat jak je to řešený až auto odzimuju.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#28 Příspěvek od dobrman »

rnbw píše:Ak je obvod termoclanok-ventil (pravdepodobne ide aj cez prepinac?) niekde spojeny fastonom (aby to tam islo zapojit), tak by to mohlo fungovat. ......
vypadá to, že tady je použitý termočlánek s měděnou trubičkou (jako koaxial) a zakončený připojovacím šroubením do plynového ventilu. Takže se na to napojit asi nepůjde :(

orig. termočlánek
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#29 Příspěvek od dracekvo »

Tak jsem dělal pokusy s tím IR detektorem plamene pro arduino.
Vůbec to nefunguje.

Do ovladače plynu vede trubička. Žádný konektor tam není. Myslím, že snímání plamene je na nějakém jiném principu. Je to prostě stará lednice, kde ještě elektronika není.

Myslíte, že by bylo schůdné tam dát termočlánek například toto
https://www.aliexpress.com/item/32787929278.html

a pak to nějak pomocí OZ zesílit a detekovat ty mV co to vyrobí?

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#30 Příspěvek od voitano »

Fotoodpor + nějaká bižuterie okolo

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“