Bi-polární elektrolytický kondenzátor

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#16 Příspěvek od samec »

Ani k bistabilnému relé nie je nutné pripájať bipolárny kondenzátor. Dá sa ošetriť inteligentnejšie.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Hape »

samec píše:...celé toto vlákno je zbytočné.
Zbytečný je akorát tvůj příspěvek, ne můj dotaz. V jednom s tebou ale souhlasím, je to elektrolyt. Foto nemám, ale opravdu je na něm napsáno bi-polar a opravdu na něm není označení - pólu.
I zplynovací kotel a topný okruh může dnes řídit vyspělá elektronika, viz:
ATMOS ACD 01 - tu mám v kotli
ATMOS ACD 03 (04) - novější typ

Sendyx:
Relátek je tam spousta. Nezkoumal jsem co jsou zač. Podle schématu svorkovnice by možná jedno z nich bistabilní být mohlo (X8:1, X8:2). Zapojení okolo kondíku jsem taky nestudoval, moc se v tom nevyznám. Akorát mně upoutala jedna pro mně zvláštní součástka blízko něj. Bylo vidět že obsahuje nejspíš cívky. Nejlíp bych jí popsal jako miniaturní trafo s několika vývody po obou stranách a pouzdro vypadalo jako keramický materiál. Škoda že sem to nevyfotil než sem to dal do kupy a zpátky do kotle.
Přílohy
Schéma svorkovnice řídící jednotky ATMOS ACD 01
Schéma svorkovnice řídící jednotky ATMOS ACD 01

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od Zaky »

Obrázek napověděl. Těchto regulací jsem již opravil celou řadu a vždy byl vadný pouze ten filtrační kondík, bipolár jsem vždy kontroloval a vždy byl úplně OK, zřejmě není v obvodu nikterak namáhaný. Takže po výměně filtračního kondíku můžeš s velkou pravděpodobností na velmi dlouho na tento problém zapomenout a prostě tam nechat původní bipolár.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#19 Příspěvek od samec »

Ak je tam naozaj bipolárny kondenzátor, tak tú elektroniku navrhoval nejaký drevorubač.

Uživatelský avatar
Otakar
Příspěvky: 2
Registrován: 25 črc 2023, 02:00

#20 Příspěvek od Otakar »

trochu obnovím téma...
mám stejný regulátor, který řídí kotel na dřevoplyn Atmos. I když mám kotel a regulátor na záložním zdroji, tak včera večer při bouřce vypnula elektřina a kotel se měl přepnout na záložní zdroj, ale místo toho se regulátor vypnul a již nenaběhl, jen cvaká a bliká, ani nenaběhne úvodní obrazovka.
Výše popsaný problém vypadá velmi podobně. Měli jste také podobné projevy závady?
Dnes mě regulátor proměřoval elektrikář a jako pravděpodobnou příčinu totiž určil taky onen kondenzátor 470uF/ 35V. Navíc mě doporučil jej vyměnit dílem s vyšší teplotní odolnosti = 105°C.

Díky za info.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Hape »

Už jsem ti odpověděl na SZ. A ano k závadě u mně došlo stejným způsobem a se stejnými průvodními jevy. Byl vadný filtrační elektrolyt 470µF/35V 85°C. Nahradil jsem ho kvalitnějším na 105°C.
Ten bi-polár jsem nakonec sehnal. Ale nechtělo se mi regulátor znovu kuchat, tak v něm je původní kondenzátor a na funkci regulátoru se to negativně neprojevuje.

Uživatelský avatar
Otakar
Příspěvky: 2
Registrován: 25 črc 2023, 02:00

#22 Příspěvek od Otakar »

Tak potvrzuji, že po výměně kondenzátoru regulátor opět šlape jako hodinky. Dal jsem tam kondík s vyšší tepelnou odolností 105°C. Tak snad něco vydrží. Ten původní měl sotva 180-190uF místo 470uF.
Díky všem za pomoc.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

Pokud to má něco vydržet, tak to musí být hlavně dlouhoživotnostní kond. Na 105°C se dají sehnat obyč s životností 1000h i průmyslové s desetinásobnou životností.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Ten povodny bol asi najlacnejsi "general purpose".

Odpovědět

Zpět na „Součástky“