Shanim hon na lisku.

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
prexip
Příspěvky: 191
Registrován: 27 led 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Lipno

#16 Příspěvek od prexip »

milous2

:D :D :D JOOO Dobrý. Tak nejak se taky chci plácat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dívám se, že u vysílače je nějaký EMC moc netrápilo. Nebo tam chybí výstupní filtr. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
prexip
Příspěvky: 191
Registrován: 27 led 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Lipno

#18 Příspěvek od prexip »

Všem moc děkuji za inspiraci a začnu vyrábet. SNAD TO POFRČÍ. Času mam dost tak to pomalu budu realizovat. Díky všem. Těšim se až budem lítat jak blbci po lese. :D :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#19 Příspěvek od konosuke »

vysílač obr.č. 170318 je nadmíru jednoduchý až na to že v popisce chybí údaje
cívek a tlumivek ale ilustrativně dobrý zdroj (zkušenější bastlíř si odhadne co a jak)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
prexip
Příspěvky: 191
Registrován: 27 led 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Lipno

#20 Příspěvek od prexip »

ok1hga: Pudu do toho z tveho odkazu. Zásob je dost akorát se netěšim na tištaky. Asi to dam na univarzelní tistak. Bude to prasárna ale krabička to schová. DÍKY.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#21 Příspěvek od mihal »

Možno by Ti niekto ďalší ešte mohol napísať o tom 2m pásme. Ja s ním nemám skúsenosti, ale možno je tam jednoduchšie dohľadávanie na blízko. V 80m to na blízko od vysielača neni nič jednoduché. Ak ostaneš pri tom 80m, tak ten z amara má plošný spoj jednoduchý, ide to maľovať i ručne. Univerzál na toto neni moc vhodný. Navyše buček určite tie dosky má. Začni tým že obstaráš feritové tyčky, to už dnes neni bežný matroš. A potom A244D.

Uživatelský avatar
prexip
Příspěvky: 191
Registrován: 27 led 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Lipno

#22 Příspěvek od prexip »

Feritove tycky mam to neni problem. Děkuji za info kde sehnat plosnaky. Mam na to času dost, tak budu jeste prohledavat co bude dostupnější. Díky.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Mikras »

To video od Krištofa mě úplně rozsekalo... paní Lišková s pistolkou... no já nemůžu :-D

K těm 80m. Aby přijímač zaměřoval, musí prutová anténa dodávat stejně silný signál, jako cívka z feritové antény. Z proutku je signál vždy ve stejné fázi a z feritky se podle natočení přijímače k lišce nebo od ní napětí sčítá nebo odčítá. Při jednom závodě jsem si naběhnul, když jsem si na přijímač vyrobil anténu vlastní a neznaje této "finty" jsem jí střihnul jinak dlouhou. Závod jsem dokončil, ale výsledek nic moc a zaměřoval jsem tak, že jsem přijímač anténou zapíchnul do země, abych byl schopen rozpoznat směr k lišce. Na feritku to pak už šlo podle minima. Takže jsem si zamachroval a neměl jsem daleko ke scénkám z toho videa. Při dohledávání se musí stahovat citlivost. U starých přijímačů Junior jsme anténku i sundavali...

K 2m. HB9CV je dobrá anténa s dobrou směrovostí. Závod se dobře běhá po rovině, protože signály jsou přímé. V nerovném terénu se zaměřuje hůř. Když jsem byl mezi dvěma kopci a signál šel ze všech směrů, otočil jsem anténu na vertikální polarizaci a zaměřil maximum. Pak jsem se vydal opačným směrem a vyhrál jsem závod JČ kraje, když se to tuším v r. 78 běhalo poprvé. Někdo mě viděl a po závodě si mě našel, ať mu své nelogické počínání vysvětlím. Ale to už jsem byl chytřejší a věděl jsem, že odražená vlna (tu kterou jsem slyšel mezi dvěma kopci) mění polarizaci a proto nešla dosměrovat jinak než vertikálně, no a protože signál se odrážel z protilehlého kopce, vyrazil jsem opačně a na kopci už jsem si jen vše ověřil a mazal k lišce.

Edit: Vysílač na 80m vysílá jen klíčovanou nosnou, přijímač přijímá zázněj, tedy klasické A1 - CW. Dvoumetr se vysílá AM modulovaným tónem, tedy A2 - CW. Amplitudová modulace proto, že hledáme podle síly, tedy amplitudy signálu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od PavelFF »

konosuke píše:vysílač obr.č. 170318 je nadmíru jednoduchý až na to že v popisce chybí údaje
cívek a tlumivek ale ilustrativně dobrý zdroj (zkušenější bastlíř si odhadne co a jak)
Ve schématu při překreslování uniklo pár čar.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#25 Příspěvek od konosuke »

předpokládám že záměrně. v té době...samodomo stavba vysílacího zařízení byla protistátní (že šlo o přístroj legračního výkonu nikoho moc nezajímalo) držení občanské ručky VKP050 (50 mW) "vidím tě ale neslyším" bylo úředně evidováno
a vázáno schválením ostražitých bdělých soudruhů referentů krajské pobočky inspektorátu radiokomunikací
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#26 Příspěvek od Cust »

Kamarád hon dělá pravidelně jako zábavu pro děti či studenty FEL.
Pokud by jsi chtěl něco dočasně půjčit, zkusím domluvit, napiš SZ.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#27 Příspěvek od pavel16 »


Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“