Talisman 308U

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Koloman
Příspěvky: 87
Registrován: 20 dub 2019, 02:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od Koloman »

Ender::::: náhradne elektronky máš???? po rokoch hrania je dobré mať neaké v zásobe.73 :beer:

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#17 Příspěvek od vofo »

Talismany se při renovačkch potýkají s problémy , že nové napájecí napětí v síti 230V a více, nechutná jak srážecím odporům tak elkám se sériovým žhavením, zvlášť usměrňovačka je na to dost citlivá.
UY1T od Polamu je často na pokraji své emisní schopnosti, UBL 21 jakbysmet.
Pozor na izolační podložku pod elytem ! Při výměně na ni nezapomenout.
Ten elektrolyt nešel naformátovat?

První zapojení provést se žárovkou 100W v sérii, je to ideální ochranný prvek, který zachrání to co se při renovaci nepodařilo odhalit. :D
Naposledy upravil(a) vofo dne 27 led 2021, 13:10, celkem upraveno 1 x.
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
Koloman
Příspěvky: 87
Registrován: 20 dub 2019, 02:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od Koloman »

Vofo:: presne na to som chcel upozorniť,tak dakujem!!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

Crifodo píše:
Ender píše: Co se pak týká toho "nebezpečí" u šasi rádia, tak o tom vím... Proto mám na konci klasickou 3 pin zásuvku aby byl nulák na "kostře".
Nevím jestli problematiku ochrany před nebezpečným dotykovým napětím správně chápeš.
Ender píše:Crifodo: ano chápu. Je to psáno ve zjednodušené formě...
Ender píše:Proto mám na konci klasickou 3 pin zásuvku aby byl nulák na "kostře".
to by mě teda zajímalo, kterou "kostru" vlastně myslíš . . .
. . . abys nakonec neměl fázi na své "kostře", dost to totiž bolí.
a někteří to ani nerozchodí . . .

Uživatelský avatar
Ender
Příspěvky: 9
Registrován: 26 led 2021, 01:00

#20 Příspěvek od Ender »

Koloman: Ano mám k náhradě od každé jednu.
Vofo: To mě taky dost vadí, že jde zapnout jen 220/120V jiní "veteráni" mají i možnost 240V co jsem sledoval. Nicméně by mělo stačit přidat pár Ohmů tomu srážecímu vstupnímu odporu ne?
ok1hga: tou kostrou myslím šasi rádia. Nicméně vím, že i když tam bude nulák a rádio bude ve vypnutém stavu, tak kopat nebude, Pokud se zapne, tak už je to "živý" stroj a kopat bude (zjednodušeně řečeno). Dřívějších 220V mě koplo již několikrát (naposled když jsem před 14 dny opravoval svářečku a nechal ji omylem zapnutou v síti, když jsem dával kryty. VN na obrazovkách TV (klasické vakuovky), mě kopli taky nejednou, když jsem je nenechal pořádně vybít. Nejvíc mě koplo cca 35KV s nízkým proudem a nejvíc cca 200A s nízkým napětím... Tohle mě moc nerozhází...
Chci jen prostě to rádio uvést do lepšího stavu než je... Nebude hrát každý den (možná vůbec). Bude spíš jako dekorace, ale funkční...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Nechápeš.
Zařízení řady "U" nemá nikdy ochranný kolík spojený s kostrou, proto je celé rádio izolované (tzv. izolované provedení sdělovací techniky, které bylo předchůdcem zařízení s dvojitou izolací), i šroubky v knoflíkách se zalévaly tvrdým voskem. A zdířky pro anténu a uzemnění jsou od zapojení oddělené každá ochrannou impedancí (C16, C45), která omezí proud do země způsobený síťovým napětím o kmitočtu 50 Hz na neškodnou hodnotu. Pro cf proudy však nepředstavují nijak významnou překážku.
Žádná třípólová vidlice ti bezpečí nezaručí, protože fáze vlevo není pravidlem ani v pevných rozvodech, při použití některých rozdvojek či prodlužovaček je fáze jednou vlevo, jednou vpravo a není to proti žádnému předpisu.
Takže značná dávka opatrnosti na místě je vždycky.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Lukas-Peca »

Když připojíš kostru talismana na uzemnění, tak v případě "nuláku na kostře" zkratuješ předpěťový odpor 120 ohm a rádio bude bez předpětí, tj. bude jen silně bručet a brzo se nadproudem něco zničí. V případě "fáze na kostře" dojde ke zkratu, vyražení jističe, zničení žárovek stupnice a toho odporu.

Uživatelský avatar
Ender
Příspěvky: 9
Registrován: 26 led 2021, 01:00

#23 Příspěvek od Ender »

Hill a Lukas-Peca: proto píšu nulák a ne zem. Zemnící kolík se dá využít jako zemění, doporučené na rádiu jako připojení k vodovodu. Jinak je to teda asi jedno, protože se vypínají oba dráty (230V), takže jestli je fáze nebo nulák na kostře rádia je jedno, protože po zapnutí bude tak i tak kopat...

A co teda provést s tím vstupním napětím? Přidat do série nějaký odpor na obě vinutí? Nebo to nechat jak je. Rádio bude spíš jen jako dekorace jak jsem psal, ale chci aby bylo funkční...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#24 Příspěvek od fredis »

Za 500p dát 4700p... :roll: :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#25 Příspěvek od kokun »

Ender píše:Vofo: To mě taky dost vadí, že jde zapnout jen 220/120V jiní "veteráni" mají i možnost 240V co jsem sledoval. Nicméně by mělo stačit přidat pár Ohmů tomu srážecímu vstupnímu odporu ne?
...
Ano, ale tito "vetráni" mají všichni síťové trafo (a k němu "síťový volič)!
Nikoliv jako tento "univerzál". A univerzál typu "Talisman" (anebo třeba i "Trio") je lépe provozovat jen na 120V (pro tento účel byly vlastně i vyvinuty-zkonstruovány), kdy bude podstatně nižší výkonová ztráta (a tudíž i vývin tepla!).
Na Talismanu (i při "jen" 220V!) můžeš totiž spolehlivě usmažit vajíčko na jeho bakelitovém krytu. A každý Volt navíc tuto výkonovou ztrátu neúměrně navyšuje!
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#26 Příspěvek od vofo »

Je to marný, marný, marný,

kostra na Talismanu a vodič PEN,PE, N, tak to je konečná.. To šasi neuzemňovat!!! Zkratuješ tak předpětí pro koncovou elku. A pokud neznáš rozdíl v dvouvodičové či třívodičové síti, vodiči PEN, PE, N, tak to je elektrikářskej konec všech nadějí....

To si vzpomínám, že se tu řešil kdysi i vstup AUX a Talisman....
Talisman na 230 hrát bude, o to víc topit a při déledobém provozu odejdou přežhavené elky.
Zkus autotrafo .....cca 100W, s odbočkou 240-230-220V,srážet to odporem je cesta k topícímu zázraku v již tak teplotně namáhané škatuli....
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
Ender
Příspěvky: 9
Registrován: 26 led 2021, 01:00

#27 Příspěvek od Ender »

Čte někdo co píšu o tom nuláku? Nikde sem nepsal, že budu dávat na šasi rádia ZEM Někdo to možná přeložil, že chci šasi ukostřit, když jsem napsal že dám na "kostru" rádia nulák - ta kostra je to šasi. A pak už se toho chytili všichni. Vím co je PE PEN a N dokonce i TN-S a TN-C (vtip pro ty nedůvěřivce)... Tu ZEM (PE) jsem psal, že by šla využít jako ukostření rádia místo kabelu k radiátoru nebo vodovodu. Pro upřesnění - vstup kondenzátoru C45...
No nic tedy. Základní info mám a o tom vstupním trafu popřemýšlím... A jak jsem už psal - bude to z 99.9% dekorace ale chci ji funkční... S veteránem se taky nejezdí každý den...
Takže všem co poradili díky...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#28 Příspěvek od kokun »

Jj - to je tak, když tu vpadne nováček a předtím nic na fóru nehledá (což je mj. i proti Pravidlům!) :o

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... de=results - Zde zadej hledat: Talisman a odklikni: Témata. "Bylo nalezeno 82 výsledků hledání."
Např.: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=92734
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#29 Příspěvek od p32 »

Určitě bych ti doporučil nelaborovat s PEN,PE,N,L,A,B,C,D a sehnat si nějaké oddělovací trafo 230V/120 V. Bude lepší to provozovat na těch 120 V jak ti tady už radil kokun.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#30 Příspěvek od patrikvarga »

kokun píše:
Ender píše:Vofo: To mě taky dost vadí, že jde zapnout jen 220/120V jiní "veteráni" mají i možnost 240V co jsem sledoval. Nicméně by mělo stačit přidat pár Ohmů tomu srážecímu vstupnímu odporu ne?
...
Ano, ale tito "vetráni" mají všichni síťové trafo (a k němu "síťový volič)!
Všetci nemali.
Přílohy
4xyU.png

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“