Hodiny s Atmega8

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#16 Příspěvek od lesana87 »

To je nějaký blbý vtip to zapojení tlačítek a jejich obsluha v programu, ne?
Vstupy v luftu, tlačítka přes odpor na plus a v programu přerušní od obou hran. To slouží k chytání duchů nebo to je nějaká modifikace Thereminu? Pravou minuty, levou hodiny.

Když už, tak pull-upy na plus, tlačítka na zem a reakce na sestupnou hranu.

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#17 Příspěvek od buchar »

Ne ne, vše funguje podle předchozích doporučení.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od lesana87 »

Já jsem se vyjadřovala k té původní prasečině na stránkách autora, její obcházení jinou prasečinou nechávám bez komentáře.

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#19 Příspěvek od buchar »

Důležité je, že to funguje. A jak to funguje, to je ukryto v krabičce a je vidět jen výsledek na displeji. :-)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od lesana87 »

Jo, jo, tak hlavně u toho nezkoušej cvakat trafopáječkou, ať z té "funkce" nejseš zklamanej.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

lesana87 píše:obcházení jinou prasečinou nechávám bez komentáře.
když si nahraje jen hotovej hex do švába, tak ta prasečina tam musí zůstat.

svět je plný prasečin.
nebo mu ten program přepiš přelož a pošli

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#22 Příspěvek od buchar »

Neboj, ta už dnes v šuplíku jen vzpomíná na moje začátky v mládí :lol:

Crifodo, to je v poho. Každý má právo na svůj názor. A já, kdybych byl znalý v této oblasti, bych to taky určitě nějak ohodnotil. Takhle můžu jen poslouchat vaše rady.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od lesana87 »

Crifodo píše:když si nahraje jen hotovej hex do švába, tak ta prasečina tam musí zůstat.
Nemusí, tlačítka na zem a pull-upy na + budou, vzhledem k reakci na obě hrany, fungovat taky.
Crifodo píše:svět je plný prasečin.
nebo mu ten program přepiš přelož a pošli
Když on mi to překladač ani nepřeloží.

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#24 Příspěvek od buchar »

Už to nechte být. Já jsem rád, že hodiny fungují. Aspoň si je můžu konečně dát do ložnice na stolek. Červená prý ve tmě neruší...ale prej zase vybuzuje k něčemu jinému...:-). No to mě se už netýká. Ložnici mám sám pro sebe. TA co jsem ji živil je už dávno pryč. Jinak bych neměl čas na tyhle blbovinky jako posledních 15 let.

Mějte všichni hezký víkend a ještě jednou dík.

Ještě jsem dal na OneDrive jedno video. To pod hodinami je teploměr taky s Atmega8 podle tohoto webu http://danyk.cz/avr_tep2.html

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#25 Příspěvek od Cowley »

No a všimni si, že druhá konstrukce má tlačítka přímo proti GND a vstupy jsou programově nastavené se zapnutými vnitřními odpory proti 5V.
Vstup je tak v klidu definován kladně a stiskem tlačítka se vstup uzemní, jak psala Lesana87.

Jestli je v konstrukci hodin pravda co psala Lesana87, můžeš pro zvýšení stabilizace zapojit tlačítka stejně, tzn. z PINu 4 dát rezistor 10k na 5V a tlačítko napojit bez rezistoru na GND. To samé pak i s PINem 5.

Anebo se v tom už nevrtej a užívej si radost z hotového díla :)

Prima víkend!

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#26 Příspěvek od buchar »

Jo jo Cowley, raduji se, ale teď jsi mi nasadil brouka do hlavy. Ve volné chvilce to třeba zkusím.
Měj se....a třeba se tu zase objevím až budu s rozumem v koncích :D

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#27 Příspěvek od buchar »

Všechny vás tady zdravím.
Po téměř dvou měsících jsem tady opět s prosbou o pomoc. Jedná se o podobnou konstrukci jako v předešlém případě (Hodiny s Atmega8). Hodiny jsem dělal podle těchto stránek https://ok1kvk.cz/clanek/2010/digitalni ... s-atmega8/. Hodiny v pořádku fungují, ALE......v původním schématu není řešena záložní baterie. Rozhodl jsem se toto řešit a upravil plošný spoj https://1drv.ms/u/s!Aun4QQMO0OhWk0e1BNK ... A?e=Pz7zZN. Inspirací mi byla konstrukce těchto hodin http://danyk.cz/avr_hod3.html , které jsem si taky postavil https://1drv.ms/u/s!Aun4QQMO0OhWkmchvns ... M?e=aSpKLO . Jenže je třeba ještě upravit zdrojový kód v "C", aby procesor hlídal napájení. Po odpojení napájení by měl zhasnout displej, ale čas by udržovala baterie. Vy určitě víte jak by to přesně mělo fungovat. Tady jsem narazil, protože já umím napsat kód akorát tak na rozblikání několika LED diod. U těch hodin na danyk.cz je zdroják v assembleru, takže nemohu ani odkoukat ten kousek kódu (i když jsem ho tam našel), abych ho nějak napářil do toho mého. Hledal jsem i po netu něco podobného, ale nenašel jsem nic. Proto vás všechny ochotné Céčkaře prosím! o pomoc. Na veškeré podrobnosti se klidně ptejte, rád vše zodpovím hned jak budu večer po práci u PC nebo během dne o přestávce z mobilu, když to půjde.
A prosím, žádné odborné slova. Pište jen čistou "LAMANŠTINOU" :-)

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#28 Příspěvek od buchar »

Není tady nikdo kdo by mi pomohl?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#29 Příspěvek od FHonza »

buchar píše:Není tady nikdo kdo by mi pomohl?
Jestli chceš hlídat externí napájení dle danykova zapojení a zároveň použít odkazovaný zdroják, tak sleduj log 1 na příslušném portu (u danyka je to PA4). Jakmile bude log 0, tak externí napájení není.

Ale celý ten zdrojový kód není moc vhodný na provoz z baterie. Procesor úplně zbytečně většinu času jen sleduje tlačítka na PB3 a PB4.

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#30 Příspěvek od buchar »

FHonza díky za reakci. Jak jsem psal tak já programovat v tomhle rozsahu neumím. Je jedno který port se použije? A taky potřebuji pomoc s dopsáním potřebného kousku kódu.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“