Odsávání pøi vrtání DPS

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#16 Příspěvek od termit256 »

Sezenes to nejspis i u nas, ale za dvojnasobnou cenu.
200W staci na male diry s prehledem, ale slabsi vretena cinani proste nedelaji. Kdyz budes vrtat diry pro sroubky, prijde vyssi vykon vhod. Ty modelarske motorky nestoji za nic, hazou, maji mizerne loziska, odchazi uhliky, jsou hlucne, nevyvazene apod. Tohle opravdu funguje. Nevim jestli jsem mel jen stesti, ale ani na jednom ze 2 kusu co mam jsem nenameril stovkovyma hodinkama zadnou hazivost.

Tomu co pise gepard se urcite vyhni. Je to delane na praci v ruce. Neda se to poradne presne kolmo upnout do stojanu a to sklicidlo je naprosta tragedie.
Netvrdim ze na tom nejde delat, ale vreteno s ER11 je i v cinskem provedeni o tridu vys nez tohle.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#17 Příspěvek od gepard »

Ten 200W motor pro CNC s tou lepší kleštinou typu ER11 je fakt jinde, o tom žádná. Právěže kvůli tomu pořádnému uložení je to předurčeno k malým CNC mašinkám. Už vidím, jak k tomu doma bastlí stojan... Kdyby se k tomu dal sehnat slušný stojan, asi bych uvažoval taky o upgradu. Jinak ten proxxon ve stojanu je úplně v pohodě, nemůžu si ho vynachválit. Jen pro upřesnění, vrtám s ním ve stojanu cuprextit - díry do Ø 3 mm max. Z 95 % jsou do 1,5 mm. Vše převážně s karbidovými vrtáčky.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: Ty modelarske motorky nestoji za nic, hazou, maji mizerne loziska, odchazi uhliky, jsou hlucne, nevyvazene apod.
Tos asi zamrzl u DC motorků. Já mám na frézce modelářskou AC oběžku průměru 48 mm a délky 50 mm, má vysokootáčkový ložiska a výkon 800W při 22000 ot/mim. Žene to přes gumovou spojku čínskou kleštinu ER11 a na "kukuřice" frézy od 1,2 do 3,15 mm naprosto v pohodě.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#19 Příspěvek od makak »

Jak máš tu kleštinu uloženou ? Nějaký motorky mám, jde jen o to, kde vzít kleštinu a jak jí napojit na motor...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

makak píše:Jak máš tu kleštinu uloženou ? Nějaký motorky mám, jde jen o to, kde vzít kleštinu a jak jí napojit na motor...
Kleština + hřídel z Číny. Přes ložiska je v trubce, co má na konci přírubu na motor. Hřídel a motor je spojenej opletenou gumovou hadicej na benzín. Ta je na prasáka na hřídelích zalepená řídkým vteřiňákem. Jede to tak už přes 2 roky, spojka, co se používá na 3D tiskárnách se na 18 tisících ot/min roztrhla.
Protože se v tom hřejou ložiska, tak je na trubce vřetena chladič s ventilátorem, co zároveň chladí modelářskej "frekvenčák" pro pohon motoru vřetena vlevo. Vpravo a dole je odsávání bordelu.
Přílohy
vřeteno.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od jezevec »

Pro vrtání do DPS používám podobnou sestavu jako gepard. Stojánek jsem doplnil lupou a LED osvětlením vrtaného místa.
Přílohy
P1070204a.jpg
P1070202a.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:
termit256 píše: Ty modelarske motorky nestoji za nic, hazou, maji mizerne loziska, odchazi uhliky, jsou hlucne, nevyvazene apod.
Tos asi zamrzl u DC motorků. Já mám na frézce modelářskou AC oběžku průměru 48 mm a délky 50 mm, má vysokootáčkový ložiska a výkon 800W při 22000 ot/mim. Žene to přes gumovou spojku čínskou kleštinu ER11 a na "kukuřice" frézy od 1,2 do 3,15 mm naprosto v pohodě.
No ja mu to doporucoval hlavne z duvodu asi nejlepsiho pomeru cena/jednoduchost/uzitna hodnota. Proste pridela vretynko na kousek linearniho vedeni a ma za odpoledne vyrobenou dobrou vrtacku na desky. Zbytek muze zbouchat treba z preklizky. Tohle monstrum s bldc motorem, spojkami, vetraky na chlazeni lozisek... je pro vrtani desek uz trochu moc :-)
To uz bez pristupu k soustruhu nezbastli. A ten ma v domaci dilne malokdo.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#23 Příspěvek od makak »

Celeron:
Dík za fotku, je to nádherný monstrum, klobouk dolů. Ale trochu moc složitý a náročný jak na výrobu, tak na prostor. Taky nemám 3D tiskárnu, tipuju že některé díly (žlutý plast) jsou 3D tisk.
Tak asi zatím zůstanu u toho Proxxona. Akorát jsem mu vyměnil ložisko a vyhodil síťový regulátor, který dost topil. Napájím to přímo ze stabilizovaného zdroje a celkem to funguje. Mimochodem, to sklíčidlo, i když není špatný, se dá vyšroubovat a použít kleštiny. Dají se dokoupit nebo u některých provedení jsou v příslušenství.
Přílohy
Kleština.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Taky to není vrtačka na plošáky ale CNC 2D router na překližku, balzu, plasty. Tedy přepážky, žebra a podobný kokotiny v modelařině. I když by to plošáky z excellon vrtačkovýho souboru převedenýho do DXF souboru mělo umět vyvrtat. Teda 3D ze souboru STL pro 3D tiskárny to má umět taky ale zatím nebyla potřeba. To šedý a žlutý je opravdu 3D tisk.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#25 Příspěvek od makak »

Dělal jsem převážně jen házedla, ale tuším, na co všechno se to může hodit. Hezká věcička!

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#26 Příspěvek od vladimir »

Dík všem za odpovìdi a pìkné fotky, nakonec jsem se rozhodl opravit "šrot" Mini Worker, kde je jen vadný vypínaè a zatím používat jako odsávání bìžný vysavaè. Mám to po ruce a bez nákladù. Od Proxxonu koupím vrtaèku s rychloupínáním a k tomu kleštiny. Stojan a zdroj zvládnu. A dokoupím samozøejmì karbidový vrtáèky. Novou vrtaèku jsem schopen využít i jinak a øešení s použitím èínskejch komponentù by finanènì ohrozilo mé další projekty na delší dobu. Navíc asi zbyteèná investice pøi výrobì cca 1 ks DPS/mìsíc.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“