Tesla mono 50

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Lukas-Peca »

Snad všechny 100V zesilovače, MONO 50 nevyjímaje, mají zpětnou vazbu a provoz bez zátěže mají přežít. Je otázka, jestli se v tom někdo nehrabal a tu zpětnou vazbu nepředělal a nebo jestli už ta patice nebyla načatá, tyhle zesilovače mají hrozně vysoké anodové napětí.

V servisním návodu k tomuto zesilovači se dočteme, že při vybuzení na jmenovitý výkon a odpojení zátěže může vzrůst výstupní napětí max. o 12 %.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#17 Příspěvek od JiriTom »

Lukas-Peca píše:V servisním návodu k tomuto zesilovači se dočteme, že při vybuzení na jmenovitý výkon a odpojení zátěže může vzrůst výstupní napětí max. o 12 %.
Tohle je známé, ale: měl někdy někdo tu "odvahu" to zkusit ? Já ne... :)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

U Musicu 70, který je podobně zapojený, jsem to samozřejmě zkoušel. Když je to napsané v manuálu, tak to musí vydržet. Byl to zesík pro muzikanty a já nebudu pak poslouchat, že si někde vykopli kabel od repráku a ze zesíku se zahulilo.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#19 Příspěvek od JiriTom »

Je pravda, že jak Mono 50 tak Music 70 byly dost odolné, proti prolití pivem, vínem nebo něčím jiným ale ne. :) Dva Music 70 v dobrém stavu mám schované ve skříni, třeba na ně ještě někdy dojde... :)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#20 Příspěvek od elektrosvit »

Taky si myslím, že patice už byla načatá a k průrazu by došlo tak jako tak. Že k němu došlo zrovna po připojení na mikrofon, byla jen náhoda. Každopádně by bylo dobré před dalším zapnutím (s neprostřelenými elektronkami) zkontrolovat součástky ve výkonové části + tu zpětnou vazbu z trafa.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

V těhle tesláckých zesákách jsou keramický patice. Ty se profláknou jen když se zesák občas nevyčistí a jsou špinavý od mastnýho prachu, nebo "pokovený" nikotinem či pívem. :) No a český EL 34 jsem pro muzikanty prořezával pilkou na železo patici mezi anodou a žhavením. Muselo se opatrně aby to neodneslo evakuační čůro v patici. Ua 800V to vydrželo až do vyčerpání katody.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#22 Příspěvek od Xeon_sk »

elektrosvit píše:Taky si myslím, že patice už byla načatá a k průrazu by došlo tak jako tak. Že k němu došlo zrovna po připojení na mikrofon, byla jen náhoda. Každopádně by bylo dobré před dalším zapnutím (s neprostřelenými elektronkami) zkontrolovat součástky ve výkonové části + tu zpětnou vazbu z trafa.
Pri prepnutí na mikrofónový vstup dôjde k vybitiu väzbovej kapacity C10 (C11) priamo do potenciometra hlasitosti. V prípade, že je poťák nastavený na veľkú hlasitosť, tak to dá pomerne veľkú ranu do repro.

Uživatelský avatar
PetrL23
Příspěvky: 69
Registrován: 09 kvě 2019, 02:00

#23 Příspěvek od PetrL23 »

Díky za rady. Zesilovač je v původním stavu takže zpětná vazba je tak jak by měla být nikdo s ní nic nedělal.Včera jsem proškrábal tu patici u jedné EL34 a zakápnul to lepidlem a vrátil jí zpět. Po zapnutí se nic nedělo tak jsem to zkusil vybudit a hraje to ale zvuk nic moc. Tak jsem to nechal celou noc zapnuté aby se naformovaly kondíky, a dnes uvidíme. Ale bych měl dvě otázky mohlo to propálení patice poškodit samotnou lampu? A když by se prostřelilo výstupní trafo jak se to dá poznat? Plánuju nechat přemotat výstupní trafo na 4/8R ale nejdřív chci aby ten zesilovač normálně hrál aby to nebyly vyhozené peníze Díky

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#24 Příspěvek od elektrosvit »

Xeon: Máš pravdu- na zapojení vstupní části jsem se nedíval. K přeskoku tedy mohlo dojít v důsledku přepnutí na vstup pro mikrofon.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Lukas-Peca »

PetrL23 píše:Po zapnutí se nic nedělo tak jsem to zkusil vybudit a hraje to ale zvuk nic moc. Tak jsem to nechal celou noc zapnuté aby se naformovaly kondíky, a dnes uvidíme.
To máš docela odvahu :D

Uživatelský avatar
PetrL23
Příspěvky: 69
Registrován: 09 kvě 2019, 02:00

#26 Příspěvek od PetrL23 »

Zapomněl jsem dodat že celou noc to bylo zapnuté bez lamp takovou odvahu zas nemám :D

Uživatelský avatar
PetrL23
Příspěvky: 69
Registrován: 09 kvě 2019, 02:00

#27 Příspěvek od PetrL23 »

Další poznatek jak anodové napětí tak žhavení je v pořádku ale bohužel zesilovač vesele kmitá a už mi docházejí nápady co s tím :( Vazební C6/7 budou v pořádku už jsem zažil že měly svod a koncové elektronky šly do modra to mě táta ještě naučil. Nenapadá nikoho prosím čím by to mohlo být? Nebo na co se zaměřit? Děkuji

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#28 Příspěvek od barnodaj »

Zkus vyměnit elektronku na pozici E3 - EF86
Přílohy
mono.jpg

Uživatelský avatar
PetrL23
Příspěvky: 69
Registrován: 09 kvě 2019, 02:00

#29 Příspěvek od PetrL23 »

Omlouvám se za milné informace na pozici E3 mám opravdu EF86. Špatně jsem se podíval do osazováku. Rád bych jí vyměnil ale jinou mám určitě na chatě a tam se ted asi nedostanu :( Myslíte že by odešla vlivem protavení té patice? Děkuji za rady

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Lukas-Peca »

Zažil jsem v Musicu 70, že v něm byla z výroby osazená mimotoleranční EF86. Baňka byla úplně křivá a systém byl zdeformovaný. Lampa měla jiné statické parametry a taky to s ní moc nefungovalo.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“